Arlajoggen 2015 (10:e och sista loppet)

Arrangör: Trångsvikens IF

Tävlingsledare: Peter Bring

Väder: Soligt och varmt, 25 grader.

Banan kontrollmätt av förbundsbanmätare Stig Ulvild.

5 km startade 13.00 och 10 km 15.00. Kl. 14 genomfördes Yallaloppet

för barn, 500 meter utan tidtagning.

ARLAJOGGEN 2015      *  RESULTATLISTA  *  2015-08-23  *

==============================================================================
KLASS  H10     *  Långfilen 10km Män                   *  SLUTRESULTAT
——————————————————————————
PLAC   NR  NAMN                     KLUBB                ANVÄND TID       DIFF
——————————————————————————
1  117  Martin Kristiansson-74   Trångsvikens IF         34.38,8     0.00,0
2  112  Erik Olofsson-77         Skaula Roadrunners      35.46,0     1.07,2
3  113  John Lagerskog-74           Sportsgym SC            35.52,2     1.13,4
4  103  Peja Lindholm-70         Sportsgym SC            37.05,8     2.27,0
5  118  Mattias Bångman-94       Offerdals SK            37.37,4     2.58,6
6  106  Carl Henrik Rost-71      Sportsgym SC            38.52,4     4.13,6
7  116  Tommy Anjevall-71        Östersunds SK           39.37,6     4.58,8
8  107  Kalle Englund-97         Östersund               40.49,5     6.10,7
9  115  Niklas Allberg           Östersund               42.18,4     7.39,6
10  102  Hans ten Berg-74         Östersund               42.26,5     7.47,7
11  114  Marcus Olovsson          INAB                    45.00,5    10.21,7
12  110  Mats Erik Wiktorsson-68  Rödöns SK               45.44,2    11.05,4
13  104  Håkan Flykt-67           Ås                      49.17,7    14.38,9
14  109  Patrik Mehlhorn-66       Landöns IF              49.41,7    15.02,9
15  105  Stefan Edvardsson-67     Frösön                1.17.03,5    42.24,7
==============================================================================
KLASS  D10     *  Långfilen 10km Kvinnor               *  SLUTRESULTAT
——————————————————————————
PLAC   NR  NAMN                     KLUBB                ANVÄND TID       DIFF
——————————————————————————
1  338  Maria Maripuu-78         Trångsvikens IF       41.01,1     0.00,0
2  466  Erika Lindström-88      Trångsvikens IF      42.32,5     1.31,4
3  366  Malin Olsson-81          Trångsvikens IF         43.20,6     2.19,5
4  372  Anna Karin Edholm-71     Åre SLK                 49.49,3     8.48,2
5  373  Kicki Huss                                                            51.21,3    10.20,2
6  331  Anita Englund-53         Östersund                   53.15,1    12.14,0
7  216  Eva Löfgren-62           Länsförsäkringar         59.16,5    18.15,4
8  352  Malin Connysson-73       Trångsvikens IF    1.02.21,0    21.19,9
9  334  Tori Berlen-53           Landöns IF                   1.03.37,8    22.36,7
10  230  Sabine Dahlberg-83       Hara IF               1.06.15,7    25.14,6
11  222  Kristina Falkeström-70   Frösön                1.07.32,1    26.31,0
12  228  Emma Falkeström-01       Frösön                1.17.01,5    36.00,4
bröt       Karin Bångman-64       Trångsvikens IF    (bröt efter 5 km)
==============================================================================
KLASS  H5      *  Mellanfilen 5km Män                  *  SLUTRESULTAT
——————————————————————————
PLAC   NR  NAMN                     KLUBB                ANVÄND TID       DIFF
——————————————————————————
1  155  Andreas Roos-96          Trångsvikens IF         17.30,8     0.00,0
2  162  Lars Åke Stenmark        Junsele IF              17.52,5     0.21,7
3  165  Ossian Rosenberg         Duveds IF               18.05,7     0.34,9
4  169  Martin Jonsson           Marieby GIF             18.06,3     0.35,5
5  166  Leon Jämteby             Frösön                  18.28,1     0.57,3
6  154  Magnus Färggren-78       Trångsvikens IF         18.55,4     1.24,6
7  152  Claes Cedervall-83       Ås IF                   19.32,8     2.02,0
8  156  Håkan Svedberg-86        Brunflo IF              19.37,1     2.06,3
9  153  William Selander-00      Trångsvikens IF         19.45,3     2.14,5
10  157  Robert Björngaard-76     Trångsvikens IF         20.22,6     2.51,8
11  170  Daniel Persson                                   22.01,0     4.30,2
12  163  Joel Selander            ÖFTK                    22.27,5     4.56,7
13  161  Aron Westin-05           Ås IF                   22.32,8     5.02,0
14  168  Axel Sahlin              Frösön                  22.53,1     5.22,3
15  164  John Selander            ÖFTK                    23.03,1     5.32,3
16  167  Gunnar Kvarnlöf          Offerdals SK            24.57,0     7.26,2
17  171  Markus Flinkberg         Östersunds SK           25.25,7     7.54,9
18  151  Mark Thorpe-70           Vallbo SK               33.32,1    16.01,3
19  159  Lennart Jensen-          Centerpartiet Krokom    50.05,3    32.34,5
20  160  Gunnar Hellström-        Centerpartiet Krokom    50.05,6    32.34,8
21  158  Håkan Larsson-50         Centerpartiet Krokom    50.06,1    32.35,3
==============================================================================
KLASS  D5      *  Mellanfilen 5km Kvinnor              *  SLUTRESULTAT
——————————————————————————
PLAC   NR  NAMN                     KLUBB                ANVÄND TID       DIFF
——————————————————————————
1  256  Lina Hennings            Trångsvikens IF         21.57,2     0.00,0
2  251  Maja Boberg-04           Duveds IF               22.58,6     1.01,4
3  258  Emma Flinkberg           Trångsvikens IF         25.25,4     3.28,2
4  257  Manda Stenström          Järpens IF              26.52,4     4.55,2
5  252  Helèn Söderholm-57       Gräftåvallens SK        32.05,1    10.07,9
6  250  Freya Thorpe-04          Vallbo SK               33.31,9    11.34,7
7  255  Lena Andersson-          Centerpartiet Krokom    50.04,6    28.07,4
8  254  Maria Söderberg-54       Centerpartiet Krokom    50.05,0    28.07,8
——————————————————————————