Resultatlista KÄLAGÅTTE
2017-05-20
terränglopp i Hammarstrand.
Arrangör: Ragunda IF
Tävlingsledare: Bertil Rehn
Varmt och soligt sommarväder, ca 20 grader.

Sida 1
Placering Startnr Namn Klubbnamn Sluttid
Tid: 16:03
Flickor 6 700 meter
1 100 Engla Söder Ingen klubb 4:47 0:00
2 101 Irma Norén Överhammar 6:13 1:26
3 104 Frida Hoflin Näset 6:31 1:44
4 107 Majken Eliasson Edsele AIK 6:50 2:03
5 106 My Norén Överammer 10:51 6:04
6 105 Ripa Svanebo Sports Gym 11:23 6:36
7 102 Alva Söder Ingen klubb 14:01 9:14
Pojkar 6 700 meter
1 179 Osman Munoz Stuguns SK 4:05 0:00
2 177 Ted Persson Stuguns SK 4:16 0:11
3 110 Ossian Svanebo Sports Gym 5:07 1:02
4 185 Erik Nilsson Orrviken 5:14 1:09
5 108 Arvid Eliasson Edsele AIK 5:45 1:40
6 109 Leo Dahlén Hammarstrand 8:01 3:56
7 111 Konrad Engström Kälarne IK 12:59 8:54
Flickor 8 1 km
1 112 Ingrid Norén Överammer 6:38 0:00
Pojkar 8 1 km
1 178 Leo Persson Stuguns SK 4:57 0:00
2 116 Axel Nordenström Hammarstrand 5:05 0:08
3 114 Valdemar Norén Överammer 6:49 1:52
4 184 Olle Suksamran Hammarstrand 6:50 1:53
Pojkar 10 1 km
1 117 Maximilian Tirri Sollefteå 5:15 0:00
Flickor 10 1 km
1 119 Olina Engström Kälarne IK 5:28 0:00
2 118 Emma Hoflin Näset 7:22 1:54
Pojkar 12 1,8 km
1 120 Anton Engström Kälarne IK 7:44 0:00
2 186 Arvid Nilsson Orrviken 9:17 1:33
Flickor 12 1,8 km
1 121 Edla Nilsson Orrviken 9:08 0:00
2 122 Anja Stenmark Ragunda IF 11:02 1:54
Herrar 14 4 km
1 174 Oliver Örnebjörk Ramsele IK 17:38 0:00
Herrar 16 4 km
1 172 Elias Thun Hansson Bergeforsens SK 14:27 0:00
2 175 Adam Örnebjörk Ramsele IK 17:12 2:45
Välkommen till Kälagåtte för det 38:e året
Bergeforsens SK
Difftid
Resultatlista KÄLAGÅTTE
2017-05-20
Sida 2
Placering Startnr Namn Klubbnamn Sluttid
Tid: 16:03
Herrar 17 8 km
1 138 Andreas Svanebo Sports Gym 25:44 0:00
2 181 David Sundström Trångsviken 28:44 3:00
3 182 Kristoffer Kvarnlöf Storm 29:04 3:20
4 134 Carl Hellblom Trångsviken IF 29:55 4:11
5 139 Niklas Sundelin Östersunds SK 31:19 5:35
6 180 Marcus Carlén Sports Gym 31:20 5:36
7 137 Daniel Hägesten Ragunda IF 31:39 5:55
8 135 Tomas Marko Ragunda IF 33:07 7:23
9 183 Christer Sundkvist Friskis o Svettis 35:27 9:43
10 132 Håkan Svedberg Brunflo IF 36:14 10:30
Damer 17 8 km
1 144 Ida Ingemarsdotter Åsarna IK 31:12 0:00
2 140 Hanna Smedstad Trångsviken IF 33:22 2:10
3 141 Katarina Rönngren Öbacka LK 37:51 6:39
4 189 Therese Sahlin Sports Gym 45:33 14:21
Herrar 60 8 km
1 146 Kjell-Erik Sahlin Ragunda IF 38:35 0:00
2 145 Gunnar Israelsson Öbacka LK 46:27 7:52
3 147 Roger Öjdal Öbacka LK 46:43 8:08
Damer 60 8 km
1 148 Eivor Lindgren Fåker SK 48:00 0:00
2 150 Gun Eriksson Trångsviken IF 54:05 6:05
3 149 Gerd Eriksson Trångsviken IF 57:01 9:01
Herrar motion 8 km
1 133 Patrik Norberg Trångsviken IF 31:57 0:00
2 161 Anders Solin Sollefteå Skidklubb 32:22 0:25
3 152 Roger Åslund Östersund 33:40 1:43
4 190 Tomas Andersson Sollefteå 35:31 3:34
5 159 Armando Bylander Ingen klubb 36:46 4:49
6 162 Simon Kellioniemi Kälarne IK 39:33 7:36
7 155 Torbjörn Hägesten Ragunda IF 39:37 7:40
8 151 Anders Eliasson Edsele AIK 39:51 7:54
9 158 Daniel Söderholm Sollefteå 41:58 10:01
10 160 Mattias Wärdell Åreholic 42:20 10:23
11 157 Johan Eliasson Edsele AIK 45:19 13:22
12 176 Koos Bultje Lergodset 46:12 14:15
13 153 Anders Söder Ingen klubb 46:57 15:00
14 154 Mika Lidén Sollefteå 50:45 18:48
Damer motion 8 km
1 167 Elisabeth Eklund Åsarna IK 38:53 0:00
2 168 Anneli Wivlen Hammarstrand 40:05 1:12
3 142 Maria Lindén Trångsviken IF 40:45 1:52
4 188 Eva Falk Hackås 42:40 3:47
5 173 Birgitta Larsson Skyttmon 48:01 9:08
6 187 Anna Karin Wallin Ragunda Skytte 49:28 10:35
7 165 Ylva Eliasson Edsele AIK 52:30 13:37
8 166 Adriane Stjernkvist Fåker SK 1:01:13 22:20
9 170 Eva Bohm Ragunda IF 1:01:21 22:28
Välkommen till Kälagåtte för det 38:e året