Arlajoggen söndag 18 maj 2014 – fullständiga resultat

Ås, start och mål vid Jämtkrafthallen

Arr: Trångsvikens IF (TIF), tävlingsledare Peter Bring

Varm och solig dag + 22 grader, svettigt för löparna.

Banorna kontrollmätta av förbundsbanmätare Stig Ulvild.

Totalt över 200 deltagare, därav 10 km (64), 5 km (54), 3 km (47). Yallaloppet 500 meter för barn hade över 50 deltagare. Tipspromenaden hade några 10-tal deltagare.

ARLAJOGGEN 2014 * RESULTATLISTA * 2014-05-18 * Sida 1
==============================================================================
KLASS H10 * Långfilen 10km Män * SLUTRESULTAT
——————————————————————————
PLAC NR NAMN KLUBB ANVÄND TID DIFF
——————————————————————————
1 57 Andreas Svanebo -83 Sportsgym 32.52,4 0.00,0
2 51 Jonatan Thoresson-86 Trångsvikens IF 34.06,4 1.14,0
3 26 Martin Kristiansson-74 Trångsvikens IF 34.12,9 1.20,5
4 6 David Nordqvist-87 Trångsvikens IF 35.28,2 2.35,8
5 56 Andreas Phersson -75 TIF 35.57,1 3.04,7
6 60 Pierre Bryntesson Rossön 36.02,8 3.10,4
7 58 Oskar Kardin -92 Sportsgym 36.57,4 4.05,0
8 52 Alexander Jakobsson-80 Hotings IF 36.58,3 4.05,9
9 11 Carl Henrik Rost-71 Sports Gyms SC 37.53,5 5.01,1
10 5 Tommy Anjevall-71 Spikbodarna IK 38.32,9 5.40,5
11 42 Håkan Melander-75 Alsens IF 38.35,3 5.42,9
12 36 Peja Lindholm-70 Östersund 38.51,3 5.58,9
13 62 Mattias Bångman -93 Offerdals SK 39.07,2 6.14,8
14 41 Marcus Carlèn- Brunflo IF 39.17,2 6.24,8
15 47 Emil Johansson-83 Hallkutarna 39.31,5 6.39,1
16 14 Joakim Kangasharju-71 Ragunda IF 39.51,7 6.59,3
17 61 Patrik Norberg TIF 40.04,6 7.12,2
18 24 Magnus Färggren-78 Trångsvikens IF 40.06,3 7.13,9
19 2 Pär Johansson-69 LänsförsäkringarJämt 42.52,6 10.00,2
20 40 Ulf Larsson-75 Frösö IF 43.08,6 10.16,2
21 53 Andreas Jakobsson-76 Hotings IF 43.13,4 10.21,0
22 12 Håkan Svedberg-86 Brunflo IF 43.22,1 10.29,7
23 43 Ronnie Engstrand-79 Östersund 43.23,2 10.30,8
24 10 Hans ten Berg-74 Östersunds SK 43.44,3 10.51,9
25 9 Fredrik Marken-68 Östersund Triathlon 44.01,2 11.08,8
26 21 Mårten Eneberg-66 Sports Gyms SC 44.03,1 11.10,7
27 20 Tommy Olsson-84 Mörsils IF 44.36,5 11.44,1
28 55 Per Anders Nybond Frösö IF 44.46,7 11.54,3
29 28 Johan Lindborg-86 Team Nordic Trail 45.23,7 12.31,3
30 25 Per Lindborg-76 Team Nordic Trail 45.33,0 12.40,6
31 31 Marcus Olovsson-74 INAB 45.43,6 12.51,2
32 32 Anders Falk-78 INAB 45.43,9 12.51,5
33 35 Tord Olsson-70 INAB 45.44,3 12.51,9
34 34 Fredrik Olovsson-75 INAB 45.44,7 12.52,3
35 54 Jörgen Tyrebo -60 Andritz Hydro fritid 47.47,3 14.54,9
36 13 Jon Lindahl-97 Ås IF 48.32,9 15.40,5
37 50 Jan Geijer-73 Jämtkraft IF 48.47,6 15.55,2
38 30 Leif Andersson-61 Postens IF 48.50,9 15.58,5
39 3 Martin Elofsson-72 LänsförsäkringarJämt 48.51,4 15.59,0
40 17 Mikael Boström-97 Mörsils IF 49.42,8 16.50,4
41 59 Johan Arnesson TIF 50.01,3 17.08,9
42 29 Jan Lindblad-76 Ås IF 50.08,4 17.16,0
43 18 Tobias Engberg-98 Mörsils IF 50.18,0 17.25,6
44 19 Sebistan Yusuf-98 Mörsils IF 50.49,4 17.57,0
45 37 Paul Vivlèn-68 Brunflo IF 51.14,0 18.21,6
46 38 Håkan Hagström-75 Fältjägarnas IF 51.18,4 18.26,0
47 45 Malek Amarouche-74 Priomotivera AB 51.32,6 18.40,2
48 22 Magnus Hangasjärvi-73 Östersund 52.03,8 19.11,4
49 44 Joakim Ericsson-10 Dvärsätt 53.02,1 20.09,7
50 4 Magnus Svedberg-88 Frösön 53.13,8 20.21,4
51 46 Håkan Nilsson-78 Ås IF 53.36,8 20.44,4
52 15 Filip Boström-97 Mörsils IF 54.07,5 21.15,1
53 23 Anders Olsson-71 Östersunds GIF 55.06,1 22.13,7
54 16 Fredrik Boström-97 Mörsils IF 55.23,4 22.31,0
55 48 Karl Erik Johansson-66 Ås IF skidor 1.08.06,8 35.14,4
——————————————————————————
Programlicens 100, Offerdals SK
ARLAJOGGEN 2014 * RESULTATLISTA * 2014-05-18 * Sida 2
==============================================================================
KLASS D10 * Långfilen 10km Kvinnor * SLUTRESULTAT
——————————————————————————
PLAC NR NAMN KLUBB ANVÄND TID DIFF
——————————————————————————
1 210 Frida Hallqvist -90 Åsarna IK 42.02,3 0.00,0
2 206 Sigrid Landgren-78 Friskis & SvettisÖsd 45.37,3 3.35,0
3 208 Angelika Svedberg-73 Ås IF 48.37,2 6.34,9
4 209 Ingrid Lundberg-78 Jämtlandspolisens IF 50.16,7 8.14,4
5 203 Rebecka Pålsmarker-92 Hallkutarna 50.55,0 8.52,7
6 201 Katarina Kjellin-86 LänsförsäkringarJämt 51.41,7 9.39,4
7 205 Olivia Wahlström-96 Offerdals SK 52.21,5 10.19,2
8 204 Ulrika Forss-74 Sports Gyms SC 54.12,3 12.10,0
9 202 Charlotte Oster-73 Östersund 59.41,2 17.38,9
==============================================================================
KLASS H5 * Mellanfilen 5km Män * SLUTRESULTAT
——————————————————————————
1 293 Andreas Roos TIF 17.40,1 0.00,0
2 275 Tomas Lindh-67 Brunflo IF 18.24,1 0.44,0
3 292 Johnty Hördell Offerdals SK 18.45,7 1.05,6
4 291 Samuel Lindgren TIF 18.49,4 1.09,3
5 287 Erik Engelin Offerdals SK 20.13,0 2.32,9
6 277 Stefan Andersson-55 Brunflo IF 20.21,7 2.41,6
7 280 Calle Flodin-00 Östersund 20.30,1 2.50,0
8 282 Mark Thorpe-70 Vallbo Sportklubb 20.35,2 2.55,1
9 281 Joel Håkansson-95 Östersunds GIF 20.52,3 3.12,2
10 285 Olof Roos-69 Trångsvikens IF 21.06,9 3.26,8
11 286 Per-Magnus Landèn-63 Ås IF 21.48,6 4.08,5
12 272 Casper Strindberg-00 Blecket 21.55,4 4.15,3
13 276 Dennis Wikström-71 Business Sweden 21.57,9 4.17,8
14 279 Jerker Westin-47 Ås IF 23.23,9 5.43,8
15 288 Gunnar Kvarnlöf Offerdals SK 24.10,9 6.30,8
16 274 Carl Göran Palmqvist- Norrskog 25.43,3 8.03,2
17 273 Pontus Strindberg-03 Blecket 26.26,9 8.46,8
18 290 Lennart Jensen Centerpartiet 43.14,9 25.34,8
19 289 Gunnar Hellström Centerpartiet 43.15,2 25.35,1
==============================================================================
KLASS D5 * Mellanfilen 5km Kvinnor * SLUTRESULTAT
——————————————————————————
1 352 Hanna Näslund-00 Trångsvikens IF 20.39,9 0.00,0
2 368 Sara Hallqvist -93 Åsarna IK 20.48,1 0.08,2
3 340 Malin Olsson-81 Trångsvikens IF 20.50,2 0.10,3
4 350 Mari Månthen-70 Brunflo IF 20.50,8 0.10,9
5 345 Madeleine Hagman-95 Frösön 21.44,1 1.04,2
6 370 Julia Nyström Nordingr SK 22.14,4 1.34,5
7 339 Annica Larsson-94 Östersunds GIF 22.28,5 1.48,6
8 346 Erica Ajax-81 Rörösjöns SK 22.40,8 2.00,9
9 356 Karin Westin-74 Ås IF 22.44,1 2.04,2
10 360 Emma Jönsson-00 Trångsvikens IF 22.53,9 2.14,0
11 355 Anneli Vivlèn-68 Brunflo IF 23.06,3 2.26,4
12 367 Lina Hallqvist -86 Åsarna IK 23.13,9 2.34,0
13 344 Emma Wasell-98 Mörsils IF 23.46,0 3.06,1
14 358 Sara Borg-81 Måndagsklubben 23.52,9 3.13,0
15 359 Lydia Håkansson-98 Östersunds GIF 24.17,3 3.37,4
16 334 Maria Pettersson-79 Axa Sports Club 25.02,9 4.23,0
17 348 Vendela Vermum-98 Trångsvikens IF 25.18,2 4.38,3
——————————————————————————
Programlicens 100, Offerdals SK
ARLAJOGGEN 2014 * RESULTATLISTA * 2014-05-18 * Sida 3
==============================================================================
KLASS D5 * Mellanfilen 5km Kvinnor * SLUTRESULTAT
——————————————————————————
PLAC NR NAMN KLUBB ANVÄND TID DIFF
——————————————————————————
18 335 Gabriella Gustafsson-68 Blecket 25.35,7 4.55,8
19 354 Kajsa Mattsson-72 Dvärsätt 25.36,7 4.56,8
20 361 Evelina Strömberg-95 Östersund 25.42,2 5.02,3
21 349 Jennifer GrahnHellberg95 Krokom 25.51,4 5.11,5
22 338 Jenny W Lindh-76 Undersåkers IF 26.01,6 5.21,7
23 353 Frida Löf-85 Frösön 26.13,0 5.33,1
24 343 Sandra Lavesson-81 Frösön 26.18,9 5.39,0
25 337 Monica Johannesson-62 Lit 26.53,1 6.13,2
26 369 Madilene Hagman 27.38,3 6.58,4
27 357 Carin Rodling-79 Frösö IF 29.06,2 8.26,3
28 342 Gun Eriksson-43 Trångsvikens IF 29.58,9 9.19,0
29 363 Monica Holmström-82 Östersund 30.05,8 9.25,9
30 333 Helen Söderholm-57 Gräftåvallens SK 30.53,5 10.13,6
31 341 Gerd Eriksson-43 Trångsvikens IF 32.19,8 11.39,9
32 332 Åsa Kjell-70 LänsförsäkringarJämt 33.22,1 12.42,2
33 331 Carola Jonsson-75 LänsförsäkringarJämt 33.22,6 12.42,7
34 364 Kristina Rothoff Näldens LSS 42.52,5 22.12,6
35 365 Ida Edström Näldens LSS 42.52,8 22.12,9
==============================================================================
KLASS P11 * Ekofilen 3km P11 * SLUTRESULTAT
——————————————————————————
1 517 Emil Ärlebrandt-04 Lit 13.25,7 0.00,0
2 516 Fabian Strindberg-05 Blecket 13.48,9 0.23,2
3 526 Otto Elg -04 14.06,9 0.41,2
4 520 Erik Staaf TIF 15.13,8 1.48,1
5 521 Nils Graipe -05 16.10,0 2.44,3
6 523 Elis Graipe -03 16.58,5 3.32,8
7 519 Oskar Olovsson INAB 16.59,0 3.33,3
8 518 Sebastian Ärlebrandt-04 Östersund 17.07,0 3.41,3
9 525 Arvid Karlsson -03 19.04,2 5.38,5
10 524 Filip Lindström -04 19.56,7 6.31,0
==============================================================================
KLASS F11 * Ekofilen 3km F11 * SLUTRESULTAT
——————————————————————————
1 530 Lina Hennings-03 Trångsvikens IF 12.20,2 0.00,0
2 537 Hilda Sjöblom- Ås IF 15.13,8 2.53,6
3 531 Ida Westin-03 Östersunds GIF 15.28,4 3.08,2
4 535 Freya Thorpe-04 Vallbo Sportklubb 15.33,3 3.13,1
5 532 Emma Mattsson-04 Dvärsätt 16.30,3 4.10,1
6 538 Tindra Österberg AS IF 17.50,3 5.30,1
7 539 Emma Segerwall´-04 AS IF 18.56,7 6.36,5
8 536 Fanny Persson-03 Ås IF 19.19,3 6.59,1
9 534 Lovisa Nilsson-03 Ås IF 19.24,6 7.04,4
10 533 Lovisa Ärlebrandt-04 Lit 26.40,3 14.20,1
==============================================================================
KLASS P13 * Ekofilen 3km P13 * SLUTRESULTAT
——————————————————————————
1 541 Erik Hennings-01 Trångsvikens IF 11.50,8 0.00,0
2 549 Alvin Westin-02 Ås IF 11.58,0 0.07,2
——————————————————————————
Programlicens 100, Offerdals SK
ARLAJOGGEN 2014 * RESULTATLISTA * 2014-05-18 * Sida 4
==============================================================================
KLASS P13 * Ekofilen 3km P13 * SLUTRESULTAT
——————————————————————————
PLAC NR NAMN KLUBB ANVÄND TID DIFF
——————————————————————————
3 546 Gustav Hedström-02 Östersunds GIF 12.05,9 0.15,1
4 551 Isac Amren-02 Ragunda IF 13.01,2 1.10,4
5 545 Erik Näslund-02 Trångsvikens IF 13.26,8 1.36,0
6 543 Isac Morin-02 Utrikes Skidklubb 13.42,0 1.51,2
7 550 Oscar Flodin-02 Östersund 13.57,1 2.06,3
8 544 Samuel Bergström-02 Lit 14.16,0 2.25,2
9 553 Robin lindström -01 14.56,0 3.05,2
10 547 Erik Mattsson-02 Dvärsätt 16.31,8 4.41,0
11 552 Isak Landèn-02 Ås IF 16.43,2 4.52,4
12 548 Martin Eriksson-02 Krokom 18.11,0 6.20,2
13 554 Tor Rönnestrand -02 TIF 20.30,1 8.39,3
14 542 Rasmus Strindberg-02 Blecket 20.55,0 9.04,2
==============================================================================
KLASS F13 * Ekofilen 3km F13 * SLUTRESULTAT
——————————————————————————
1 556 Märta Rosenberg-02 Duveds IF 12.12,3 0.00,0
2 558 Ida Wasell-01 Mörsils IF 12.28,3 0.16,0
3 555 Lisa Ericsson-01 Trångsvikens IF 14.32,1 2.19,8
4 562 Sara Uddegård-01 Östersunds Biathlon 14.37,3 2.25,0
5 564 Sandra Berglund -01 TIF 14.43,7 2.31,4
6 559 Jonna Hangasjärvi-02 Östersund 16.26,1 4.13,8
7 563 Klara Roos-02 Trångsvikens IF 16.48,7 4.36,4
8 560 Elsa Ärlebrandt-01 Lit 17.30,5 5.18,2
==============================================================================
KLASS P15 * Ekofilen 3km P15 * SLUTRESULTAT
——————————————————————————
1 566 Robin Forsberg -99 ÖGIF 13.19,9 0.00,0
==============================================================================
KLASS H3 * Ekofilen 3km Män * SLUTRESULTAT
——————————————————————————
1 586 Mats Erik Wiktorsson-68 Rödöns SK 12.13,1 0.00,0
==============================================================================
KLASS D3 * Ekofilen 3km Kvinnor * SLUTRESULTAT
——————————————————————————
1 601 Stina Westin-98 Östersunds GIF 14.15,0 0.00,0
——————————————————————————
Programlicens 100, Offerdals SK

PRELIMINÄRA RESULTAT

Män 10.0 km (55)

1) Andreas Svanebo, Sportsgym 32.52

2)Jonatan Toresson, TIF, 34.06

3)Martin Kristiansson, TIF, 34.13

4)David Nordqvist, TIF, 35.28

5)Andreas Phersson, TIF, 35.57

6)Pierre Bryntesson, Rossön, 36.03

7)Oskar Kardin, Sportsgym, 36.57

8 )Alexander Jakobsson, Hoting, 36.58

9)Carl-Henrik Rost, Sportsgym, 37.54

10)Tommy Anjevall, Spikbodarna, 38.33

11)Håkan Melander, Alsen, 38.35

12)Peja Lindholm, Östersund, 38.51

13)Mattias Bångman, Offerdal, 39.07

14)Marcus Carlén, Brunflo, 39.17

15)Emil Johansson, Hallkutarna, 39.32

16)Joakim Kangasharju, Ragunda, 39.52

17)Patrik Norberg, TIF, 40.05

18)Magnus Färggren, TIF, 40.06

19)Pär Johansson, Länsförsäkringar Jämtland, 42.53

20)Ulf Larsson, Frösö IF, 43.09

21)Andreas Jakobsson, Hoting, 43.13

22)Håkan Svedberg, Brunflo, 43.22

23)Ronnie Engstrand, Östersund, 43.23

24)Hans ten Berg, Östersunds SK, 43.44

25)Fredrik Marken, Östersunds Triatlon, 44.01

26)Mårten Eneberg, Sportsgym, 44.03

27)Tommy Olsson, Mörsil, 44.36

28)Per-Anders Nybond, Frösö IF, 44.47

29)Johan Lindborg, Team Nordic Trail, 45.24

30)Per Lindborg, d:o, 45.33

31)Marcus Olovsson, INAB, 45.44

32)Anders Falk, INAB, 45.44

33)Tord Olovsson, INAB, 45.44

34)Fredrik Olovsson, INAB, 45.45

35)Jörgen Tyrebo, Andritx Hydro Fritid, 47,47

36)Jon Lindahl, Ås IF, 48.33

37)Jan Geijer, Jämtkraft, 48.48

38)Leif Andersson, Postens IF, 48.51

39)Martin Elofsson, Länsförsäkringar Jämtland, 48.51

40)Mikael Boström, Mörsil, 49.43

41)Johan Arnesson, TIF, 50.01

42)Jan Lindblad, Ås IF, 50.08

43)Tobias Engberg, Mörsil, 50.18

44)Sebastian Yusuf, Mörsil, 50.49

45)Paul Wivlén, Brunflo, 51.14

Fullständiga resultat kommer att läggas in på Trångsvikens IF:s hemsida.

Johan Norberg, Östersund, kl. 18.52, söndag 18/5

Kvinnor 10.0 km (9)

1)Frida Hallqvist, Åsarna, 42.02

2)Sigrid Landgren, Friskis o Svettis, Östersund, 45.37

3)Angelika Svedberg, Ås IF, 48.37

4)Ingrid Lundberg, Jämtlandspolisen, 50.17

5)Rebecka Pålsmarker, Hallkutarna, 50.55

6)Katarina Kjellin, Länsförsäkringar Jämtland, 51.42

7)Olivia Wahlström, Offerdal, 52.22

8)Ulrika Forss, Sportsgym, 54.12