Arlajoggen 12/5 2013 – preliminära resultat

Arrangör: Trångsvikens IF

Tävlingsledare: Peter Bring

Banan kontrollmätt i maj 2013 av förbundsbanmätare Stig Ulvild.

Väder: + 13 grader, blåsigt och uppehåll.

Långfilen: 73+22 deltagare. Mellanfilen: 17+27+2 deltagare. Ekofilen: 47 deltagare i 8 klasser. Totalt 188 deltagare på 10+5+3 km. Yallaloppet 135 anmälda. Tipspromenaden drygt 30 deltagare. Totalt ca 360 deltagare./JN

Arlajoggen 2013      *  RESULTATLISTA  *  2013-05-12  *               Sida 1
==============================================================================
KLASS  F11     *  Ekofilen 3km F11                     *  SLUTRESULTAT
——————————————————————————
PLAC   NR  NAMN                     KLUBB                ANVÄND TID       DIFF
——————————————————————————
1  422  Märta Rosenberg-02       Duveds IF               12.53,3     0.00,0
2  421  Lina Hennings-03         Trångsvikens IF         13.10,8     0.17,5
3  420  Nora Anjevall-02         Spikbodarna IK          14.45,8     1.52,5
4  424  Ida Westin-03            Östersunds GIF          17.11,6     4.18,3
5  426  Tindra Österberg-03      Ås IF                   18.11,4     5.18,1
6  425  Flisa Ravald-03          Ås IF                   18.11,8     5.18,5
7  423  Klara Roos-02            Trångsvikens IF         19.36,8     6.43,5

Arlajoggen 2013      *  RESULTATLISTA  *  2013-05-12  *               Sida 1
==============================================================================
KLASS  P11     *  Ekofilen 3km P11                     *  SLUTRESULTAT
——————————————————————————
PLAC   NR  NAMN                     KLUBB                ANVÄND TID       DIFF
——————————————————————————
1  407  Alvin Westin-02          Ås IF                   12.06,3     0.00,0
2  405  Leo Skålén-03            Duveds IF               13.31,2     1.24,9
3  404  Erik Näslund-02          Trångsvikens IF         13.56,5     1.50,2
4  403  Samuel Bergström-02      Lit                     14.29,2     2.22,9
5  402  Pontus Strindberg-03     Axa SC                  15.24,2     3.17,9
6  410  Elis Grip                Östersund               15.28,8     3.22,5
7  408  Felix Lidenmark-03       Live your dream, Åre    15.39,0     3.32,7
8  409  Axel Mattson-02          Ås IF                   17.40,7     5.34,4
9  406  Isak Landén-02           Ås IF                   18.07,8     6.01,5
10  401  Rasmus Strindberg-02     Axa SC                  21.01,2     8.54,9

Arlajoggen 2013      *  RESULTATLISTA  *  2013-05-12  *               Sida 1
==============================================================================
KLASS  F13     *  Ekofilen 3km F13                     *  SLUTRESULTAT
——————————————————————————
PLAC   NR  NAMN                     KLUBB                ANVÄND TID       DIFF
——————————————————————————
1  455  Hanna Näslund-00         Trångsvikens IF         11.51,2     0.00,0
2  454  Emma Jönsson-00          Östersunds SK           12.52,2     1.01,0
3  456  Linnea Wikberg-00        Utrikes SK              13.31,4     1.40,2
4  457  Ida Wasell-01            Mörsils IF              13.55,2     2.04,0
5  453  Sara-Kajsa Hermansson-01 Spikbodarna IK          14.11,2     2.20,0
6  451  Sandra Berglund-01       Trångsvikens IF         14.25,8     2.34,6

Arlajoggen 2013      *  RESULTATLISTA  *  2013-05-12  *               Sida 1
==============================================================================
KLASS  P13     *  Ekofilen 3km P13                     *  SLUTRESULTAT
——————————————————————————
PLAC   NR  NAMN                     KLUBB                ANVÄND TID       DIFF
——————————————————————————
1  443  William Selander-00      Trångsvikens IF         11.17,2     0.00,0
2  440  Erik Hennings-01         Trångsvikens IF         11.33,5     0.16,3
3  446  William Ehn-00           Ås IF                   11.43,2     0.26,0
4  442  Ossian Rosenberg-00      Duveds IF               12.21,4     1.04,2
5  445  Simon Eriksson-00        Brunflo FK              12.44,4     1.27,2
6  441  Casper Strindberg-00     Axa SC                  13.21,1     2.03,9
7  444  Josef Landén-00          Ås IF                   13.37,8     2.20,6

Arlajoggen 2013      *  RESULTATLISTA  *  2013-05-12  *               Sida 1
==============================================================================
KLASS  F15     *  Ekofilen 3km F15                     *  SLUTRESULTAT
——————————————————————————
PLAC   NR  NAMN                     KLUBB                ANVÄND TID       DIFF
——————————————————————————
1  480  Elin Marcusson-99        Trångsvikens IF         13.21,6     0.00,0
2  481  Wilma Marcusson-99       Trångsvikens IF         13.21,8     0.00,2
3  484  Stina Westin-98          Östersunds GIF          14.29,5     1.07,9
4  482  Vilda Sandal-98          Östersund               15.15,8     1.54,2
5  483  Tuva Sandal-99           Östersund               15.16,2     1.54,6

Arlajoggen 2013      *  RESULTATLISTA  *  2013-05-12  *               Sida 1
==============================================================================
KLASS  P15     *  Ekofilen 3km P15                     *  SLUTRESULTAT
——————————————————————————
PLAC   NR  NAMN                     KLUBB                ANVÄND TID       DIFF
——————————————————————————
1  471  Anton Eriksson-98        Brunflo FK              11.59,4     0.00,0
2  470  Simon Berglund-98        Trångsvikens IF         17.40,8     5.41,4

Arlajoggen 2013      *  RESULTATLISTA  *  2013-05-12  *               Sida 1
==============================================================================
KLASS  D3      *  Ekofilen 3km Kvinnor                 *  SLUTRESULTAT
——————————————————————————
PLAC   NR  NAMN                     KLUBB                ANVÄND TID       DIFF
——————————————————————————
1  513  Maria Lundin-82          Trångsvikens IF         13.34,1     0.00,0
2  515  Caroline Lindahl-93      Ås IF                   17.06,2     3.32,1
3  512  Marielle Berglund-82     Ås                      17.53,2     4.19,1
4  514  Kristina Landén-66       Ås IF                   20.51,6     7.17,5

Arlajoggen 2013      *  RESULTATLISTA  *  2013-05-12  *               Sida 1
==============================================================================
KLASS  H3      *  Ekofilen 3km Män                     *  SLUTRESULTAT
——————————————————————————
PLAC   NR  NAMN                     KLUBB                ANVÄND TID       DIFF
——————————————————————————
1  501  Carl Lindahl-95          Ås IF                   14.05,5     0.00,0
2  504  Martin Eriksson          Krokom                  16.32,3     2.26,8
3  500  Tommy Persson-61         HandelsbankeIFBålsta    16.42,5     2.37,0
4  503  Erik Mattsson            Dvärsätt                16.45,2     2.39,7
5  502  Jan Mattsson             Dvärsätt                17.53,6     3.48,1
6  505  Kalle Eriksson           Lila spjutet            26.28,8    12.23,3

Arlajoggen 2013      *  RESULTATLISTA  *  2013-05-12  *               Sida 1
==============================================================================
KLASS  D5      *  Mellanfilen 5km Kvinnor              *  SLUTRESULTAT
——————————————————————————
PLAC   NR  NAMN                     KLUBB                ANVÄND TID       DIFF
——————————————————————————
1  312  Signe Rosenberg-97       Duveds IF               20.27,9     0.00,0
2  314  Agneta Ledin-Näslund-70  Trångsvikens IF         20.34,8     0.06,9
3  318  Jennie Jirhed-89         Trångsvikens IF         20.56,6     0.28,7
4  327  Lina Hallqvist           Åsarna IK               22.06,5     1.38,6
5  307  Erica Ajax-81            Rörösjöns IK            22.40,1     2.12,2
6  317  Martha Semrén-70         Ås IF                   22.42,8     2.14,9
7  306  Elin Jonasson-97         Ope IF                  22.49,0     2.21,1
8  319  Anna Jansson-75          SK Ägir                 23.45,6     3.17,7
9  316  Sophia Svärd Lagerkvist7 Frösön                  23.51,1     3.23,2
10  321  Helena Modig-78          Hammerdals IF           24.46,8     4.18,9
11  313  Kerstin Boije-67         Litsbygdens SK          25.01,1     4.33,2
12  324  Kajsa Mattsson           Dvärsätt                25.39,8     5.11,9
13  308  Jenny Lindh              Undersåkers IF          25.47,6     5.19,7
14  302  Mikaela Karlsson-86      Östersund               25.48,6     5.20,7
15  304  Maria Karlsson-67        Stugun                  26.02,1     5.34,2
16  315  Anna-Karin Enghult-70    Frösö IF                26.02,9     5.35,0
17  309  Johanna Runesson-79      Klövsjö IF              26.16,2     5.48,3
18  303  Amela Avdic-87           Östersund               26.18,5     5.50,6
19  320  Caroline Nordenström-84  Ragunda IF              26.51,3     6.23,4

Arlajoggen 2013      *  RESULTATLISTA  *  2013-05-12  *               Sida 1
==============================================================================
KLASS  H5      *  Mellanfilen 5km Män                  *  SLUTRESULTAT
——————————————————————————
PLAC   NR  NAMN                     KLUBB                ANVÄND TID       DIFF
——————————————————————————
1  209  Emil Johansson-83        Hallkutarna             18.54,0     0.00,0
2  210  Samuel Lindgren-89       Trångsvikens IF         19.00,4     0.06,4
3  214  Dan-Axel Grahn           ÖFS                     19.37,8     0.43,8
4  211  Hans Tjäder-57           Trångsvikens IF         19.43,0     0.49,0
5  218  Jimmy Öhrnell            Åsarna IK               20.24,9     1.30,9
6  212  Johan Boije-62           Litsbygdens SK          20.26,1     1.32,1
7  213  Cornelius Grahn          ÖFS                     20.53,2     1.59,2
8  202  Dennis Wikström-71       SK Ägir                 21.44,8     2.50,8
9  206  Elias Westin-00          Ås IF                   23.14,6     4.20,6
10  203  Per Åsling-57            Trångsvikens IF         25.18,6     6.24,6
11  205  Erik Jonsson-69          Nord-Lock               26.21,2     7.27,2
12  207  Håkan Nilsson-78         Vemdalens IF            26.32,3     7.38,3
13  215  Matteus Åslund           Aspås IF                27.27,6     8.33,6
14  216  Rickard Åslund           Aspås IF                27.28,0     8.34,0
15  208  Martin Enghult-71        Frösö IF                28.19,0     9.25,0
16  204  Bert Persson-71          Nord-Lock               28.40,6     9.46,6
17  217  Kevin Sjöberg            Ås IF                   30.17,4    11.23,4

Arlajoggen 2013      *  RESULTATLISTA  *  2013-05-12  *               Sida 1
==============================================================================
KLASS  H10     *  Långfilen 10km Män                   *  SLUTRESULTAT
——————————————————————————
PLAC   NR  NAMN                     KLUBB                ANVÄND TID       DIFF
——————————————————————————
1    6  Emil Svensson-94         Åsarna IK               34.00,5     0.00,0
2   69  Simon Jörgensen-82       SC Scandinavia          34.15,2     0.14,7
3   66  Hans Ahlberg-82          Scandinavia SC          34.32,7     0.32,2
4   11  Per-Erik Hellström-87    SC Scandinavia          35.12,6     1.12,1
5   73  Simon Persson            IFK Umeå                35.46,2     1.45,7
6   30  Mikael Andersson-72      Trångsvikens IF         35.56,6     1.56,1
7   50  Oskar Kardin-92          Offerdals SK            36.13,7     2.13,2
8   12  Linus Jansson-87         Häverödals SK           36.17,5     2.17,0
9   48  Gunnar Hammarberg-85     Åsarna Ski Academy      36.22,5     2.22,0
10   80  Martin Emilsson          Offerdals Sk            36.32,5     2.32,0
11    3  Claes Lundin-79          Trångsvikens IF         36.39,8     2.39,3
12   72  Jimmy Emilsson           Offerdals SK            36.47,5     2.47,0
13   76  Alexander Jakobsson      Hotings IF              36.52,3     2.51,8
14    1  Carl Henrik Rost-71      SC Scandinavia          37.10,7     3.10,2
15   58  Ola Ravald-69            Ås IF                   37.22,8     3.22,3
16   71  Dag Wassdahl-58           Hammerdals IF           37.26,7     3.26,2
17    4  Petter Kindmalm-82       Trångsvikens IF         37.45,8     3.45,3
18   61  Mikael Skålén-75         Duveds IF               37.49,8     3.49,3
19   57  Mikael Lundholm-75       ÖSK Motion              38.14,5     4.14,0
20   64  Andreas Norén-73         Åre Fysiocenter         38.27,0     4.26,5
21   70  Jimmy Anjevall-77        Frösön                  38.35,4     4.34,9
22   46  Joakim Kangasharju-71    Ragunda IF              38.38,4     4.37,9
23    5  Patrik Norberg-66        Trångsvikens IF         38.44,0     4.43,5
24   34  Magnus Färggren-78       Trångsvikens IF         38.48,0     4.47,5
25    9  Marcus Carlén-81         Brunflo IF              39.26,4     5.25,9
26   29  Hans Strindberg-69       Axa SC                  39.29,8     5.29,3
27   75  Fredrik Olofsson         ÖSK Frösön              39.31,7     5.31,2
28    7  Per Samuelsson-78        Jämtkraft IF            39.35,3     5.34,8
29   51  Mikael S. Andersson-78   Fjällframfart SK        39.39,5     5.39,0
30   60  Patrik Hakonen-78        Team New Sweden         39.59,2     5.58,7
31   19  Martin Andersson-72      Frösö IF                39.59,6     5.59,1
32   45  Erik Ederwall-87         Trångsvikens IF         40.17,7     6.17,2
33   81  Thomas Jonsson           Mörsils IF              40.54,9     6.54,4
34   56  Roland Forsberg-76       Team HIA                40.58,7     6.58,2
35   68  Erik Hedman-78           Östersunds OK           41.12,1     7.11,6
36   38  Michael Hultin-91        ÖSK Motion              41.29,9     7.29,4
37   67  Lars Magnusson-68        Deloitte, Östrersund    41.32,8     7.32,3
38   36  Per-Anders Nybond-79     Frösö IF                42.01,0     8.00,5
39   10  Håkan Svedberg-86        Brunflo IF              42.09,3     8.08,8
40   55  Mattias Lagerkvist-75    Frösön                  42.34,5     8.34,0
41   14  Krister Holm-76          Östersund               42.36,4     8.35,9
42   35  Mårten Suorra-66         Föllinge IK             43.35,2     9.34,7
43   13  Hans ten Berg-74         Östersund               44.00,0     9.59,5
44   23  Morgan Wang-74           Nord-Lock               44.26,1    10.25,6
45   16  Fredrik Marken-68        M-konsult, Ö-sd         44.29,6    10.29,1
46   52  Erik Dahlberg-53         Vattudalens LDK         44.36,3    10.35,8
47   41  Anders Falk-78           INAB                    44.44,7    10.44,2
48   43  Martin Jonsson           INAB                    44.45,2    10.44,7
49   40  Marcus Olovsson-74       INAB                    44.45,6    10.45,1
50   32  Per Lindborg-76          Östersund               44.56,9    10.56,4
51   24  Anders Blomqvist-78      Nord-Lock               45.33,5    11.33,0
52   79  Jocke Johnsson           Sandared                45.55,4    11.54,9
53    8  Fredrik Hammarlund95     Ockelbo SK              46.11,9    12.11,4
54   33  Johan Lindborg-86        Krokom                  46.21,6    12.21,1
55   78  Mats-Erik Danielsson     Östersund               46.33,8    12.33,3
56   74  Alessandro Kalidoni      Italien                 46.41,7    12.41,2
57   62  Börje Konstenius-46      Mörsils IF              46.42,6    12.42,1
58   27  Jan Viktorsson-78        Nord-Lock               47.08,6    13.08,1
59   21  Pelle Kentsson-82        Sånghusvallen           47.43,1    13.42,6
60   54  Jonas Norling-74         Ås                      47.48,2    13.47,7
61   17  Leif Andersson-61        Postens IF              47.51,6    13.51,1
62   18  Björn Sandal-58          Socialdemokraterna      47.53,8    13.53,3
63   63  Johan Lidenmark-71       Live your dream, Åre    48.11,8    14.11,3
64   59  Lars-Göran Söderberg-56  Rödöns LRF              48.32,2    14.31,7
65   49  Gunnar Kvarnlöf-57       Offerdals SK            49.02,8    15.02,3
66   26  Stefan Moss-81           Nord-Lock               50.05,9    16.05,4
67   53  Jon Modin-69             Frösön                  50.27,7    16.27,2
68   37  John Jonsson-71          Krokom                  51.36,8    17.36,3
69   65  Patrik Forslund-68       Ma4Nordic               53.00,3    18.59,8
70   47  Håkan Wallin-72          Möringan, Frösön        53.16,1    19.15,6
71   42  Johan Ihrén-87           INAB                    54.28,7    20.28,2
72   20  Håkan Broman-54          IK Jogg                 54.57,2    20.56,7
73   25  Daniel Eriksson-76       Nord-Lock               56.28,6    22.28,1

Arlajoggen 2013      *  RESULTATLISTA  *  2013-05-12  *               Sida 1
==============================================================================
KLASS  D10     *  Långfilen 10km Kvinnor               *  SLUTRESULTAT
——————————————————————————
PLAC   NR  NAMN                     KLUBB                ANVÄND TID       DIFF
——————————————————————————
1  140  Åsa Wiklund-88           Orrvikens IK            38.42,1     0.00,0
2  143  Laila Kveli              Namndal LK              39.30,7     0.48,6
3  120  Ingrid Åslin-63          Trångsvikens IF         39.59,9     1.17,8
4  122  Lina El Kott Helander-94 Jurist MatsElKott AB    42.27,5     3.45,4
5  139  Ida Fors Källstrand-89   Östersund               43.21,9     4.39,8
6  121  Sandra Pettersson-85     M-konsult, Ö-sd         43.48,7     5.06,6
7  123  Sanna El Kott Helander94 Jurist MatsElKott AB    45.27,5     6.45,4
8  138  Sigrid Landgren-78       Friskis oSvettis,Ösd    45.28,6     6.46,5
9  133  Anneli Wivlén-68         Brunflo IF              48.51,2    10.09,1
10  134  Karin Westin-74          Ås IF                   49.03,1    10.21,0
11  144  Emma Rodling             Åre                     52.22,5    13.40,4
12  135  Kristina Grahn Persson   Östersund               52.26,5    13.44,4
13  124  Lisa Kentsson-84         Sånghusvallen           55.07,5    16.25,4
14  129  Anna Hansson-74          Nord-Lock               55.51,2    17.09,1
15  128  Anna-Karin Jonsson-71    Krokom                  56.19,3    17.37,2
16  127  Monica Johannesson-62    Lit                     57.09,2    18.27,1
17  132  Jenny Edlund-75          Djungelhuset, Ösd       57.50,2    19.08,1
18  131  Anna-Maria Erixon-71     Frösön                  57.51,0    19.08,9
19  125  Viktoria Olsson-69       Frösön                  59.11,4    20.29,3
20  142  Anna Järild              Ås                    1.05.06,0    26.23,9
21  141  Anna Jönsson             Brunflo               1.05.06,6    26.24,5
22  137  Linnea Frisk-87          Östersund             1.06.59,9    28.17,8