DM Terränglöpning 2012, Brunflo IF
OFFICIELLA RESULTAT
Datum: 2012-09-15
Plats: Skidstation Brunflo
Arrangör: Brunflo IF
Tävlingsledare: Alexander Grip
Väder: +11 växande molnighet.
Förhållanden: Bra löpförhållanden, fuktig med inte blöt mark, kuperad bana
Av totalt 152 anmälda fullföljde 119 st och 5 st bröt. Resterande kom ej till start.

F11 Löpning 2km
1 36 ROSENBERG Märta Duveds IF 8:26 0
2 32 ANDERSSON Ida Östersunds SK 8:29 3
3 35 NOVAK Anna Trångsvikens IF 8:40 14
4 34 HENNINGS Lina Trångsvikens IF 8:42 16
5 30 SJÖLUND Ellen Ås IF 9:24 58
6 31 ANDERSSON Elin Östersunds SK 9:34 1:08
P11 Löpning 2km
1 61 HENNINGS Erik Trångsvikens IF 7:33 0
2 62 WESTIN Alvin Trångsvikens IF 8:03 30
3 63 NÄSLUND Erik Trångsvikens IF 8:24 51
4 68 ELOFSSON Gustav Marieby GIF 8:48 1:15
5 64 PERSSON Gabriel Trångsvikens IF 10:06 2:33
6 60 MÖLLERMAN Matteus Brunflo IF 10:23 2:50
7 67 ERIKSSON Theodor Brunflo IF 10:24 2:51
8 65 TIMAN Filip Tullus SG 10:49 3:16
F13 Löpning 2,5km
1 42 NÄSLUND Hanna Trångsvikens IF 10:54 0
2 41 ALBERTSSON Julia Ragunda IF 11:31 37
3 46 JÖNSSON Emma Offerdals SK 11:54 1:00
4 45 NOVAK Maria Trångsvikens IF 12:09 1:15
5 44 MARCUSSON Wilma Trångsvikens IF 13:13 2:19
6 43 MARCUSSON Elin Trångsvikens IF 13:15 2:21
P13 Löpning 2,5km
1 75 PERSSON Jesper Åsarna IK 10:36 0
2 70 SELANDER William Trångsvikens IF 10:57 21
3 74 WESTIN Elias Trångsvikens IF 11:48 1:12
4 71 ROSENBERG Ossian Duveds IF 11:48 1:12
5 72 STRÖMQVIST Love Ragunda IF 12:35 1:59
F15 Löpning 2,5km
1 53 ALBERTSSON Johanna Ragunda IF 11:02 0
2 52 ROSENBERG Signe Duveds IF 11:22 20
3 57 LUST Ilona Åsarna IK 11:44 42
4 51 ÅNGSTRÖM Malin Duveds IF 12:25 1:23
5 56 NÄSLUND Lina Trångsvikens IF 13:19 2:17
6 54 BACKE Emelia Trångsvikens IF 13:20 2:18
7 50 SJÖLUND Amanda Ås IF 13:20 2:18
P15 Löpning 2,5km
1 81 HOLMGREN Erik Ragunda IF 10:11 0
2 84 TIMAN André Tullus SG 11:07 56
3 85 OLSSON Tobias Myssjö/Ovikens IF 11:27 1:16
F17 Löpning 4km
1 26 KARLSSON Clara Järpens SK 18:08 0
2 25 VESTIN Maja Hägglunds IOFK 18:21 13
P17 Löpning 4km
1 93 NOVAK Max Trångsviken IF 15:05 0
2 95 ROOS Olof Ragunda IF 15:22 17
3 91 LUND KEMPE Jon Kramfors Alliansen 17:06 2:01
4 90 HANSSON Linus Brunflo IF 18:33 3:28
F19 Löpning 4km
1 21 KARDIN Lina Offerdals SK 17:53 0
2 20 KARLSSON Maja Järpens SK 21:43 3:50
P19 Löpning 8km
1 125 SVENSSON Emil Åsarna IK 28:30 0
2 126 SUNDMAN Edvard Åsarna IK 30:08 1:38
3 127 HARALDSSON Jonathan Brunflo IF 33:24 4:54
K35 Löpning 4km
1 220 LARSSON Christine Marieby GIF 20:00 0
2 221 WIKLUND Christine Brunflo IF 22:29 2:29
M35 Löpning 8km
1 173 OLOFSSON Erik Biathlon Östersund 30:47 0
2 170 NÄSLUND Olle Trångsvikens IF 31:16 29
K40 Löpning 4km
1 225 LEDIN NÄSLUND Agneta Trångsvikens IF 17:09 0
2 226 NOVAK Jana Trångsvikens IF 19:01 1:52
3 227 WÄRDELL Birgitta Östersunds SK 20:02 2:53

M40 Löpning 8km
1 180 OLSSON Fredrik Litsbygdens SK 32:49 0
2 181 PERSSON Mårten Trångsvikens IF 32:51 2
3 183 LUNDIN Tord Tandsbyns IF 35:49 3:00
182 ANJEVALL Tommy Spikbodarna IK BRUTIT
K45 Löpning 4km
1 231 PERSSON Christina Offerdals SK 20:01 0
2 230 EMANUELSSON Susanne Brunflo IF 21:22 1:21
M45 Löpning 8km
1 190 LINDH Thomas Brunflo IF 30:50 0
2 191 NORBERG Patrik Trångsvikens IF 32:24 1:34
3 193 BOIJE Johan Litsbygdens SK 35:13 4:23
4 192 LUNDGREN Per Fåker IK 36:08 5:18
K50 Löpning 4km
1 232 BOIJE Kerstin Litsbygdens SK 20:18 0
M50 Löpning 8km
1 252 OTTOSSON Jan Åsarna IK 29:14 0
2 253 LARSSON Mats Järpen SK 33:35 4:21
3 254 PERSSON Per Orrvikens IK 35:25 6:11
4 251 NORBERG Johan Trångsvikens IF 35:52 6:38
5 250 LINDBERG Stefan Brunflo IF 43:35 14:21
M55 Löpning 8km
1 255 STEEN Per Brunflo IF 34:05 0
2 261 TJÄDER Hans Trångsvikens IF 34:57 52
3 263 HANDLER Karl-Edvin Åsarna IK 37:23 3:18
4 260 DAHLBERG Erik Vattudalens LDK 37:27 3:22
5 262 WANGBY Lars Orrvikens IK 52:23 18:18
K60 Löpning 4km
1 238 CZARNECKI Margareta Orrvikens IK 24:27 0
M60 Löpning 4km
1 270 CZARNECKI Stefan Orrvikens IK 19:24 0
2 271 LUNDIN Ove Myssjö/Ovikens IF 21:59 2:35
K70 Löpning 4km
1 242 LINDGREN Eivor Fåker IK 22:06 0
M70 Löpning 4km
1 280 LARSSON Berndt Åsarna IK 20:27 0
2 282 LINDGREN Malte Trångsvikens IF 21:03 36
3 281 ANDERSSON Ulf Orrvikens IK 22:22 1:55
KSenior Löpning 8km
1 6 DAHL Lisa Offerdals SK 31:23 0
2 8 WIKLUND Åsa Orrvikens IK 33:56 2:33
3 7 HALLQUIST Frida Åsarna IK 35:17 3:54
4 2 NILSSON Petra Åsarna IK 36:24 5:01
5 3 LINESTRAND Madeleine Trångsvikens IF 36:45 5:22
6 5 GEIRA Emelie Trångsvikens IF 49:03 17:40

1 PETTERSSON Maria Östersunds SK BRUTIT

MSenior Löpning 12km
1 115 HELLSTRÖM Per-Erik Golds Gym SC 43:03 0
2 107 AHLBERG Hans Trångsvikens IF 44:14 1:11
3 108 MELIN SÖDERSTRÖM Erik Trångsvikens IF 45:22 2:19
4 111 KARDIN Oskar Offerdals SK 47:08 4:05
5 104 WIKSTRÖM Patrik Dorotea IF 47:35 4:32
6 114 LAGERSKOG John Piteå Runners 47:41 4:38
7 103 OSKARSSON Jesper Marieby GIF 48:29 5:26
8 113 TALLBOM Patrik Brunflo IF 48:33 5:30
9 106 NORDQVIST David Trångsvikens IF 48:56 5:53
10 105 LUNDIN Claes Trångsvikens IF 49:05 6:02
11 110 ANDERSSON Mikael Orrvikens IK 49:36 6:33
12 109 PERSSON Helge Trångsvikens IF 54:35 11:32
13 112 NYBERG Stefan IFK Nyland 54:50 11:47
14 102 HOLMLUND Johan Östersunds SK 55:18 12:15
15 116 WIKSTRÖM Dennis Östersunds SK 57:22 14:19
101 HAMMARBERG Gunnar Offerdals SK BRUTIT
KMotion Löpning 4km
245 THOMTÉN Johanna Torvalla by 21:21
248 STRINNLUND Ann-Christine IFK Nyland 25:09
MMotion Löpning 8km
291 ANDERSSON Gabriel _ BRUTIT
292 VRAGER Jakob _ BRUTIT