Fem guld till Jämtland vid VSM i friidrott i Kil
10 jämtländska deltagare tog tillsammans 20 medaljer, 5 guld, 10 silver och 5 brons vid veteran-SM i Friidrott i Kil. Framgångsrikast var som väntat gamle olympiern i diskus i Rom 1960, Östen Edlund, Ragunda IF. Han erövrade själv 2 guld, 3 silver och ett brons med segrar i diskus och slägga. Övriga guld togs av Trångsvikens Maj-Britt Karlsson K60 100m och 200m samt Malte Lindgren, Trångsvikens IF, på M70 200m.
Tävlingarna i Kil lockade många deltagare från 35 till över 90 år som sammanlagt gjorde över 1000 starter på 3 tävlingsdagar. De mest kända och meriterade deltagarna var höjdhopparen Stefan Holm som vann  M35 höjd på 208 och Mattias Sunneborn som segrade i M40 längd (704) med flera grenar./JN
Kil 3-5/8 2012, VSM i friidrott
Män 50 800m (6)
1)Björn Hellgren, Kville, 2.17.97
4)Johan Norberg, Trångsviken, 2.25.44
Män 60 5000m (8)
1) Jörgen Thorsell, Kvarnsveden, 19.01.00
2) Stig-Ove Stolt, Offerdal, 19.37.00
Män 60 2000 m hinder (2)
1) Lars-Erik Sellberg, Stångenäs, 8.14.71
2) Stig-Ove Stolt, Offerdal, 8.41.92
Män 65 100m (-0.6) (8)
1) Göte Hinders Säter, 14.18
3) Uno Niklasson, Trångsvikens, 14.86
Män 65 200m (-1.3) (6)

1) Göte Hinders Säter, 29.23
3) Uno Niklasson, Trångsvikens, 31.39
Män 70 100m (-2.8) (8)
1) Jan Söderström, Bromma, 14.33
2) Malte Lindgren, Trångsviken, 15.17
M70 200m (-0.3) (6)
1) Malte Lindgren, Trångsviken, 31.85
2) Bengt Isaksson, Mariestad, 32.67
M70 400m (4)
1) Bob Kaill, Ymer, 71.56
2) Malte Lindgren, Trångsviken, 74.26
M70 800m (4)
1) Bob Kaill, Ymer, 2.57.14
4) Malte Lindgren, Trångsviken, 3.09.30
M75 diskus (9)
1) Östen Edlund, Ragunda, 40.70
M75 slägga (7)

1) Östen Edlund, Ragunda, 38.78
M75 kula (6)
1) Bernhard Karlsson, Valö, 11.51
2) Östen Edlund, Ragunda, 11.48
M75 vikt (7)
1) Henryk Plukarz, Helsingborg, 15.01
2) Östen Edlund, Ragunda, 13.82
M75 spjut (9)
1) Tor Trondset, Ösmo-Nynäs, 32.73
3) Östen Edlund, Ragunda, 28.01
M75 höjd (3)
1) Lars Wennblom, Hässelby, 122
2) Östen Edlund, Ragunda, 114
K50 kula (8)
1) Eva Martinsson, Varberg, 988
8) Monika Söderström, Trångsviken, 425
K60 100m (-1.8) (1)
1) Maj-Britt Karlsson, Trångsviken, 17.11
K60 200m (0.0) (2)
1) Maj-Britt Karlsson, Trångsviken, 36.13
2) Kerstin Nordangård, Akele, 36.18
K60 400m (2)
1) Kerstin Nordangård, Akele, 77.03
2) Maj-Britt Karlsson, Trångsviken, 88.47
K65 400m (5)
1) Ulla Littenheim, Uddevalla, 75.89
2) Gun Eriksson, Trångsviken, 89.55
4) Gerd Eriksson, Trångsviken, 91.86
K65 800m (5)
1) Ulla Littenheim, Uddevalla, 3.03.15
3) Gerd Eriksson, Trångsviken, 3.40.54
4) Gun Eriksson, Trångsviken, 3.41.39
K75 100m (-0.6) (2)
1) Kerstin Henmyr, Contact, 18.36
2) Ing-Britt Edlund, Ragunda 21.53
K75 diskus (4)
1) Rose-Marie Persson, IFK Lund, 20.82
3) Ing-Britt Edlund, Ragunda, 16.04
Poäng i lagtävling
1) Huddinge AIS, 210p
22) Trångsvikens IF, 47p
30) Ragunda IF, 39p
114) Offerdals SK, 7p