Poängjakt 5 och DM dag 1 2016 (resultatlista)

Krokom 16 augusti 2015 kl. 18.15-20.30

Arrangör: Trångsvikens IF (TIF)

Tävlingsledare och sekretariat: Johan Norberg

Eltid: Mattias Alsing

Starter: Joakim Hennings

Speaker: Olle Arnsten

Grenledare: Britta Brännström (löpning), Daniel Arnsten (längd), Svante Johansson (stav) och Lena Andersson (slägga).

Väder: Soligt, varmt, 18 grader med måttlig vind och medvind i längdhoppet.

DM-tävlingar:

Män 400 m

1)Johan Stenlund-99, ÖGIF                    53.41

2)Håkan Svedberg-86, Brunflo IF           62.74

3)Johan Norberg-61, TIF                         65.06

Kvinnor 400 m A-final

1)Hanna Näslund-00, TIF                        59.92

2)Elin Marcusson-99, TIF                        66.10

3)Lisa Ericsson-01, TIF                            67.74

4)Lina Hennings-03, TIF                          68.15

5)Sandra Persson-02, ÖGIF                     75.36

6)Cornelia Löfgren-02, ÖGIF                  76.19

Kvinnor 400 m B-final

1)Alva Svahn-05, TIF                              80.67

2)Ebba Hennings-05, TIF                     81.44

Män 5000 m

1)Martin Kristiansson-74, TIF                 16.13.22

2)Jerry Ahrlin-78, Swedemount SC         16.17.55 (ej DM)

3)Andreas Roos-96, TIF                          16.27.24

4)Emil Meijer-91, Ryda SK                     16.43.87 (ej DM)

5)Daniel Fahlander-79, TIF                     17.20.35

6)David Sundström-86, TIF                    17.32.35

7)Billy Lindman-85, Sportsgyms SC       17.46.90

8)Thomas Lindh-67, Brunflo IF              18.02.53

9)Carl-Henrik Rost-71, Sportsgyms SC   18.21.54

10)Erik Ederwall-87, TIF                         19.10.27

11)Kenneth Nilsson-63, Frösö IF             19.23.01

12)Håkan Svedberg-86, Brunflo IF         19.29.56

13)Leif Jäderfeldt-63, TIF                       21.18.54

Officiell mellantid 3000 m: Martin Kristiansson, TIF, 9.44.6m (ledare)

Kvinnor 5000 m (I manliga heatet)

1)Ida Svensson-94, TIF                           18.32.55

2)Laila Kveli-87, Namdal LK, Norge   19.19.53 (ej DM)

3)Jenny Olsson-81, TIF                            21.35.19

Veteran-DM

M75 400 m (I kvinnlig B-final)

1)Malte Lindgren-41, TIF                        85.72

K60 400 m (I kvinnlig B-final)

1)Majbritt Karlsson-52, TIF                     94.75

K70 400 m (I kvinnlig B-final)

1)Gun Eriksson-43, TIF                           97.39

Gerd Eriksson-43, TIF                             bröt

M45 5000 m

1)Thomas Lindh-67, Brunflo IF              18.02.53

2) Carl-Henrik Rost-71, Sportsgyms SC  18.21.54

M50 5000 m

1)Kenneth Nilsson-63, Frösö IF              19.23.01

2) Leif Jäderfeldt-63, TIF                        21.18.54