Poängjakt 4 (fullständig resultatlista)

Tisdag 1 juli 2014 18.15-21 på Krokoms SC

Arrangör: Trångsvikens IF (TIF)

Tävlingsledning: Johan Norberg och Torbjörn Hallin

Eltid: Gösta Olofsson Starter: Daniel Arnsten

Speaker: Olle Arnsten

Grenledare:

Boll, tresteg och längd: Svante Johansson, Slägga: Emma Arnsten, Löpning: Johan Norberg

Väder: + 16, uppehåll, medvind på upploppet som avtog mot kvällen. Nästan vindstilla under det sena längdhoppet och 3000 meter. Inga deltagare i PF19, PF17 och P15. 96 starter, därav 90 i poängjakten.

Män 3000 m

1) Eric Simonsson-81           Landöns IF    9.54.50          klubbrekord

2) Marcus Carlén-81           Brunflo IF      10.40.68

3) Håkan Svedberg-86        Brunflo IF      11.03.69

4) Tommy Grip-59               Brunflo IF      11.24.92        (M55)

Kvinnor 3000 m (i manliga heatet)

1) Anna-Karin Roos-75       TIF                11.32.30        (K35)

F15 100 m (+1.4)

1) Elin Backlund-99             Marieby GIF  13.64

2) Karolina Svensson-99      Marieby GIF  14.04

3) Fanny Engström-00         ÖGIF             14.48

4) Maria Novak-00             TIF                14.62

F15 300 m

1) Elin Backlund-99             Marieby GIF  46.59

2) Fanny Engström-00         ÖGIF             46.85

3) Maria Novak-00             TIF                47.21

F15 längd

1) Elin Backlund-99             Marieby GIF  462 (0.0)

2) Karolina Svensson-99      Marieby GIF  453 (-0.2)

3) Maria Aune-99                Marieby GIF  381 (-0.1)

F15 slägga 3 kg

1) Maria Aune-99                Marieby GIF  36.72

2) Elin Backlund-99             Marieby GIF  28.46

3) Karolina Svensson-99      Marieby GIF  23.77

P13 60 m (+0.7) (med F13 heat 1)

1) Emil Arntsen-01               ÖGIF             9.93

P13 tresteg

1) Zacharias Andersson-01  TIF                7.37 (-0.4)

Andreas Silfver-01               TIF                inget resultat

P13 slägga 3 kg

1) Zacharias Andersson-01  TIF                12.77

2) Andreas Silfver-01           TIF                11.76

3) Aron Swartz-04               ÖGIF             11.44 (P11)

F13 60 m heat 1 (+0.7)

1) Lisa Eriksson-01              TIF                8.78

2) Johanna Grelsson-01       ÖGIF             9.03

3) Nora Swartz-01              ÖGIF             9.35

4) Klara Grönlund-01          ÖGIF             9.59

F13 60 m heat 2 (+0.8)

1) Lovis Nyman-01              ÖGIF             9.43

2) Anna Novak-02              TIF                9.77

3) Cornelia Löfgren-02        ÖGIF             9.79

4) Klara Roos-02                TIF                10.96

F13 tresteg

1) Johanna Grelsson-01       ÖGIF             884 (-0.4)

2) Cornelia Löfgren-02        ÖGIF             861 (0.0)

3) Nora Swartz-01              ÖGIF             831 (-0.2)

4) Anna Novak-02              TIF                812 (0.0)

5) Klara Grönlund-01          ÖGIF             775 (0.0)

6) Klara Roos-02                TIF                658 (-0.3)

F13 slägga 2 kg

1) Sandra Berglund-01         TIF                27.68

2) Nora Swartz-01              ÖGIF             22.55

3) Cornelia Löfgren-02        ÖGIF             19.62

4) Lovis Nyman-01              ÖGIF             18.80

5) Moa Backlund-01           Marieby GIF  17.94

6) Klara Grönlund-01          ÖGIF             17.64

7) Johanna Grelsson-01       ÖGIF             16.88

8) Klara Roos-02                TIF                10.76

P11 60 m (+1.2)

1) Vincent Grein-03             Marieby GIF 9.32

2) Adam Kraft-03                ÖGIF             9.63

3) Aron Swartz-04               ÖGIF             10.23

4) Albin Löfgren-03             ÖGIF             10.44

5) Axel Arnesson-04            TIF                11.23

P11 tresteg (godkända vindar, nästan vindstilla)

1) Vincent Grein-03             Marieby         8.30

2) Aron Swartz-04               ÖGIF             8.27

3) Axel Arnesson-04            TIF                7.03

4) Albin Löfgren-03             ÖGIF             6.91

5) Adam Kraft-03                ÖGIF             6.74

F11 60 m (+1.0)

1) Meja Lindberg-03             ÖGIF             9.19

2) Emilia Werner-03              ÖGIF             9.67

3) Ida Westin-03                   ÖGIF             10.00

4) Lea Frid-04                      Frösö IF         10.07

5) Elsa Nordh-04                  TIF                10.27

6) Levina Ringdahl-04           Marieby GIF   10.73

7) Emelie Sörensen-04          TIF                10.86

8) Hilda Pettersson-04           TIF                12.05

F11 tresteg (godkända vindar, nästan vindstilla)

1) Meja Lindberg-03           ÖGIF             8.51

2) Emilia Werner-03            ÖGIF             8.26

3) Ida Westin-03                 ÖGIF             7.70

4) Lea Frid-04                     Frösö IF        7.38

5) Levina Ringdahl-04          Marieby GIF 7.16

P9 60 m (+0.7)

1) Erik Staaf-05                   TIF                10.66

2) Oskar Nowén-05            Frösö IF        10.69

3) Måns Eriksson-06           TIF                10.85

4) Viktor Jonsson-06           ÖGIF             11.03

5) Anton Ringdahl-07           Marieby GIF  12.36

P9 boll 150 g

1) Erik Staaf-05                   TIF                19.13

2) Viktor Jonsson-06           ÖGIF             18.28

3) Oskar Nowén-05            Frösö IF        15.68

4) Anton Ringdahl-07           Marieby GIF 15.12

F9 60 m heat 1 (+1.4)

1) Elsa Arnesson-05            TIF                10.86

2) Stina Eriksson-05            TIF                11.10

3) Thea Sörensen-05           TIF                11.93

4) Frida Andersson-05         TIF                12.13

4) Wilja Nessemo-05           TIF                12.13

6) Polly Pettersson-05          TIF                13.27

F9 60 m heat 2 (+1.2)

1) Corinne Danielsson-05     ÖGIF             10.73

2) Emma Mattsson-05         TIF                11.51

3) Signe Roos-05                 TIF                11.83

4) Sarah Eikeseth-05           TIF                12.13

5) Ida Blomberg-05             TIF                12.18

F9 boll 150 g

1) Therese Silfver-05           TIF                25.01

2) Corinne Danielsson-05     ÖGIF             16.52

3) Thea Sörensen-05           TIF                14.88

4) Polly Pettersson-05          TIF                13.42

5) Wilja Nessemo-05           TIF                12.76

6) Signe Roos-05                 TIF                10.12

7) Frida Andersson-05         TIF                9.76