Resultat RM 13/14, NLM 15,17, 19, S
Datum: 2016-09-03/04
Plats: Krokoms SC
Arrangör: Jämtland Härjedalens FIF Tfn: 063-122830
Tävlingsledare Peter Bring, Fredrik Lindberg E-mail: kansli@jhfriidrott.se
Väder Lördag: +11, svag vind, regn. Söndag: +14, NV vind, uppehåll.
M 100m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
0,0 3/9
1 Ludwig Olofsson 98 Boden FI 11.73
2 Simon Sigurd 98 Timrå AIF 11.77
3 Filip Sigurd 98 Timrå AIF 12.41
4 Håkan Svedberg 86 Brunflo IF 14.03 14,027
5 Kenneth Westfält 64 Vemhåns IK 14.03 14,029
M 200m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
-1,8 4/9
1 Simon Sigurd 98 Timrå AIF 24.09
2 Ludwig Olofsson 98 Boden FI 24.19
3 Eric Hallquist 96 Östersunds GIF 25.00
4 Håkan Svedberg 86 Brunflo IF 28.60
5 Kenneth Westfält 64 Vemhåns IK 28.68
- Wallberg Hugo 03 Östersunds GIF ej start
M 400m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
3/9
1 Håkan Svedberg 86 Brunflo IF 62.89
M 800m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
4/9
1 Wilhelm Olofsson 00 IFK Umeå 2:02.81
2 Andreas Roos 96 Trångsvikens IF 2:03.12
3 Aklilu Habtom 97 Brännans FF 2:03.49
4 Tobias Olsson 98 Åsarna IK 2:12.68
5 Håkan Svedberg 86 Brunflo IF 2:21.33
- Tesfaldet Negash 82 IFK Umeå DQ
M 1500m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
3/9
1 Tesfaldet Negash 82 IFK Umeå 4:08.39
2 Andreas Roos 96 Trångsvikens IF 4:10.34
3 Aklilu Habtom 97 Brännans FF 4:11.50
4 Wilhelm Olofsson 00 IFK Umeå 4:16.36
5 Tobias Olsson 98 Åsarna IK 4:30.62
6 Oskar Bäckström 97 IFK Umeå 4:47.12
7 Håkan Svedberg 86 Brunflo IF 4:56.60
8 Johan Norberg 61 Trångsvikens IF 5:01.44
M 3000m hinder
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
4/9
1 Marcus Carlén 81 Sportsgyms SC 12:18.76
2 Håkan Svedberg 86 Brunflo IF 12:22.37
M Häck 400m 91 cm
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
3/9
1 Simon Sigurd 98 Timrå AIF 60.67
M Höjd 4/9
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
1 Anton Sjöström 97 IFK Umeå 173
2 Sebastian Häggström 98 Skellefteå AIK 168
M Stav 3/9
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
1 Anton Sjöström 97 IFK Umeå 383
M Längd 4/9
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
1 Eric Hallquist 96 Östersunds GIF 6,14 1,0
2 Elias Högström 97 Sundsvalls FI 6,09 3,4
3 Kenneth Westfält 64 Vemhåns IK 4,40 1,8
M Tresteg 3/9
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
1 Eric Hallquist 96 Östersunds GIF 13,43 -0,6
2 Elias Högström 97 Sundsvalls FI 13,20 -0,1
3 Sebastian Häggström 98 Skellefteå AIK 11,71 0,0
M Kula 7.26 kg 3/9
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
1 Tor Lindberg 95 IFK Umeå 12,93
2 Fredrik Gerdsdorff 96 Timrå AIF 12,80
3 Mattias Nilsson 96 Umedalens IF 12,05
4 Kenneth Westfält 64 Vemhåns IK 9,20
M Diskus 2.0 kg 4/9
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
1 Tor Lindberg 95 IFK Umeå 43,81
2 Fredrik Gerdsdorff 96 Timrå AIF 43,13
3 Mattias Nilsson 96 Umedalens IF 30,81
4 Kenneth Westfält 64 Vemhåns IK 22,98
M Slägga 7.26 kg 3/9
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
1 Fredrik Gerdsdorff 96 Timrå AIF 47,75
2 Mattias Nilsson 96 Umedalens IF 37,25
3 Tor Lindberg 95 IFK Umeå 36,58
M Spjut 800 g 4/9
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
1 Lukas Hamrin 99 Timrå AIF 50,22
2 Hannes Forslund 00 Piteå IF 45,40
3 Mattias Nilsson 96 Umedalens IF 45,02
P19 Häck 110m 100 cm
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
-2,9 4/9
1 Sebastian Häggström 98 Skellefteå AIK 17.85
2 Elias Högström 97 Sundsvalls FI 18.02
P19 Spjut 800 g 4/9
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
1 Anton Sjöström 97 IFK Umeå 42,11
P17 100m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Försök heat: 1 -0,7 3/9
1 William Thor 00 Strands IF 11.71 Q
2 Nils Persson 00 Sundsvalls FI 11.89 q
3 Elias Jonsson 99 Bollnäs FIK 12.53 q
4 Ole Fredholm 99 Bollnäs FIK 12.73 q
5 Markus Jansson 99 Söderhamns IF 12.92 q
Försök heat: 2 -0,1 3/9
1 Nikolai Kronmann 99 Söderhamns IF 11.79 Q 11,783
2 Viktor Thor 00 Strands IF 11.79 q 11,787
3 Anton Estlind 00 Sundsvalls FI 13.21 q
4 Gabriel Bäcke 00 Bollnäs FIK 15.50
- Johan Stenlund 99 Östersunds GIF DQ
Final -0,2 3/9
1 Viktor Thor 00 Strands IF 11.64
2 William Thor 00 Strands IF 11.71
3 Nils Persson 00 Sundsvalls FI 11.73
4 Nikolai Kronmann 99 Söderhamns IF 11.80
5 Elias Jonsson 99 Bollnäs FIK 12.34
6 Markus Jansson 99 Söderhamns IF 12.86
7 Anton Estlind 00 Sundsvalls FI 13.18
8 Ole Fredholm 99 Bollnäs FIK 14.04
P17 200m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
-2,6 4/9
1 Johan Stenlund 99 Östersunds GIF 23.94
2 Nils Persson 00 Sundsvalls FI 24.50
3 Nikolai Kronmann 99 Söderhamns IF 24.68
4 Elias Jonsson 99 Bollnäs FIK 25.99
5 Ole Fredholm 99 Bollnäs FIK 28.00
- Lukas Lindholm 00 Sundsvalls FI ej start
P17 400m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
3/9
1 Jesper Persson 00 Åsarna IK 57.53
2 Ole Fredholm 99 Bollnäs FIK 58.31
3 Gabriel Bäcke 00 Bollnäs FIK 59.49
4 Johan Åkerlund 99 Timrå AIF 60.74
P17 800m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
4/9
1 Ole Fredholm 99 Bollnäs FIK 2:25.49
2 Johan Åkerlund 99 Timrå AIF 2:28.76
3 Gabriel Bäcke 00 Bollnäs FIK 2:36.95
P17 1500m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
3/9
1 Jesper Persson 00 Åsarna IK 4:37.72
2 Gustav Edström 00 Luleå Friidrott 4:40.83
P17 3000m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
4/9
1 Jesper Persson 00 Åsarna IK 10:07.3
P17 Hinder 2000m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
4/9
1 Gabriel Bäcke 00 Bollnäs FIK 10:41.2
- Jesper Persson 00 Åsarna IK ej start
P17 Häck 110m 91 cm
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
-2,9 4/9
1 Erik Orrell 99 Östersunds GIF 15.57
2 Nikolai Kronmann 99 Söderhamns IF 15.78
3 Elias Jonsson 99 Bollnäs FIK 18.03
P17 Häck 300m 84 cm
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
3/9
1 Erik Orrell 99 Östersunds GIF 41.65
2 David Olsson 99 Timrå AIF 42.97
3 Nikolai Kronmann 99 Söderhamns IF 44.19
P17 Höjd 3/9
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
1 Elias Jonsson 99 Bollnäs FIK 166
2 Markus Jansson 99 Söderhamns IF 153
P17 Längd 4/9
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
1 Nils Persson 00 Sundsvalls FI 6,21 0,1
2 William Thor 00 Strands IF 6,00 0,5
3 Viktor Thor 00 Strands IF 5,93 0,8
4 Jens Wikström 99 IFK Strömsund 5,83 1,3
5 Markus Jansson 99 Söderhamns IF 1,75 -0,5
P17 Kula 5.0 kg 4/9
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
1 Lukas Hamrin 99 Timrå AIF 12,65
2 William Lindberg 99 Skellefteå AIK 12,30
3 Viktor Thor 00 Strands IF 11,58
4 Hannes Forslund 00 Piteå IF 11,54
5 William Thor 00 Strands IF 10,40
6 Lukas Lindholm 00 Sundsvalls FI 9,16
P17 Diskus 1.5 kg 4/9
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
1 Lukas Hamrin 99 Timrå AIF 46,27
2 Hannes Forslund 00 Piteå IF 34,10
3 William Lindberg 99 Skellefteå AIK 31,02
4 Nikolai Kronmann 99 Söderhamns IF 28,76
5 Johan Åkerlund 99 Timrå AIF 25,99
6 William Thor 00 Strands IF 22,64
P17 Slägga 5.0 kg 3/9
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
1 William Lindberg 99 Skellefteå AIK 40,91
2 Hannes Forslund 00 Piteå IF 28,55
P17 Spjut 700 g 3/9
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
1 Lukas Hamrin 99 Timrå AIF 56,61
2 Hannes Forslund 00 Piteå IF 47,41
3 William Lindberg 99 Skellefteå AIK 42,23
4 Viktor Thor 00 Strands IF 41,24
5 Nils Persson 00 Sundsvalls FI 31,05
6 Lukas Lindholm 00 Sundsvalls FI 20,86
P15 80m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
-0,3 3/9
1 Oliwer Danielsson 01 Östersunds GIF 9.36
2 Aaro Ylimaula 01 Haparanda SKT 10.41
3 Olle Forss 01 Marieby GoIF 10.56
4 Alfred Berglöf 01 Strands IF 10.80
5 Emil Arntsén 01 Östersunds GIF 11.17
6 Andreas Silfver 01 Trångsvikens IF 11.30
7 Jonathan Näslund 01 Östersunds GIF 12.13
P15 300m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
4/9
1 Alfred Berglöf 01 Strands IF 46.24
P15 800m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
3/9
1 Alfred Berglöf 01 Strands IF 2:34.66
P15 Häck 80m 84 cm
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
-0,7 4/9
1 Oliwer Danielsson 01 Östersunds GIF 12.49
2 Alfred Berglöf 01 Strands IF 13.83
P15 Höjd 4/9
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
1 Aaro Ylimaula 01 Haparanda SKT 128
P15 Stav 3/9
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
1 Aaro Ylimaula 01 Haparanda SKT 313
2 Oliwer Danielsson 01 Östersunds GIF 218
P15 Längd 3/9
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
1 Oliwer Danielsson 01 Östersunds GIF 6,58 0,1
2 Alfred Berglöf 01 Strands IF 5,21 0,0
3 Andreas Silfver 01 Trångsvikens IF 4,98 0,0
4 Jonathan Näslund 01 Östersunds GIF 4,55 0,0
5 Emil Arntsén 01 Östersunds GIF 4,52 0,0
P15 Tresteg 4/9
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
1 Alfred Berglöf 01 Strands IF 10,54 -0,7
P15 Kula 4.0 kg 3/9
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
1 Rasmus Hellberg 01 Piteå IF 11,39
2 Emil Ryrland 02 Östersunds GIF 10,10
3 Olle Forss 01 Marieby GoIF 10,04
4 Andreas Silfver 01 Trångsvikens IF 7,84
P15 Diskus 1.0 kg 4/9
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
1 Rasmus Hellberg 01 Piteå IF 34,27
2 Emil Ryrland 02 Östersunds GIF 26,06
3 Andreas Silfver 01 Trångsvikens IF 20,89
P15 Slägga 4.0 kg 3/9
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
1 Rasmus Hellberg 01 Piteå IF 38,51
2 Andreas Silfver 01 Trångsvikens IF 18,33
P15 Spjut 600 g 4/9
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
1 Oliwer Danielsson 01 Östersunds GIF 40,58
2 Aaro Ylimaula 01 Haparanda SKT 37,59
3 Emil Arntsén 01 Östersunds GIF 29,75
- Andreas Silfver 01 Trångsvikens IF X

P14 80m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

-0,3 3/9

1 Lukas Sällström 02 IFK Umeå 9.70

2 Anton Perez 02 IFK Umeå 9.78

3 Mahadi Hussen 02 Bollnäs FIK 10.50

4 Ihab Alrikabi 02 Brännans FF 10.76

5 David Ardnor 02 IFK Umeå 10.81

6 Olle Bång 02 Umedalens IF 11.34

- Erik Sandström 02 Söderhamns IF DQ

Isak Olofsson 02 IFK Umeå DQ

P14 300m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

4/9

1 Emil Ryrland 02 Östersunds GIF 41.80

2 Mahadi Hussen 02 Bollnäs FIK 42.54

3 David Ardnor 02 IFK Umeå 43.06

4 Olof Persson 02 Strands IF 53.35

- Daniel Andersson 02 Brännans FF ej start

P14 800m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

3/9

1 Gustav Pålsson 02 Hammerdals IF 2:10.93

2 Isak Olofsson 02 IFK Umeå 2:14.17

3 Ihab Alrikabi 02 Brännans FF 2:27.00

4 Mahadi Hussen 02 Bollnäs FIK 2:31.16

5 Jacob Esak 02 IFK Umeå 2:32.44

6 David Ardnor 02 IFK Umeå 2:33.65

7 Olof Persson 02 Strands IF 2:42.91

- Abdulla Omar 02 Haparanda SKT DQ

P14 2000m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

4/9

1 Gustav Pålsson 02 Hammerdals IF 6:20.12

2 Abdulla Omar 02 Haparanda SKT 6:50.65

3 Jacob Esak 02 IFK Umeå 7:01.10

4 Olof Persson 02 Strands IF 7:44.74

5 Mahadi Hussen 02 Bollnäs FIK 8:01.45

- Anton Perez 02 IFK Umeå ej start

Ihab Alrikabi 02 Brännans FF ej start

P14 Häck 80m 84 cm

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

-0,7 4/9

1 Olle Bång 02 Umedalens IF 13.88

2 Per Sjöstedt 02 Brännans FF 15.19

P14 Häck 300m 76 cm

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

3/9

1 Per Sjöstedt 02 Brännans FF 55.47

P14 Höjd 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Olle Bång 02 Umedalens IF 153 2:0

2 Lukas Sällström 02 IFK Umeå 153

3 Abdulla Omar 02 Haparanda SKT 144

4 Olof Persson 02 Strands IF 136 1:0

5 Per Sjöstedt 02 Brännans FF 136 2:1

P14 Stav 4/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Abdulla Omar 02 Haparanda SKT 263

P14 Längd 4/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Lukas Sällström 02 IFK Umeå 4,97 1,0

2 Olle Bång 02 Umedalens IF 4,80 2,6

3 Ihab Alrikabi 02 Brännans FF 4,65 0,6

4 Mahadi Hussen 02 Bollnäs FIK 4,56 0,2

5 Per Sjöstedt 02 Brännans FF 4,46 1,6

P14 Tresteg 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Per Sjöstedt 02 Brännans FF 9,17 0,0

P14 Kula 4.0 kg 4/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Anton Perez 02 IFK Umeå 10,39

2 Abdulla Omar 02 Haparanda SKT 8,53

3 Isak Olofsson 02 IFK Umeå 7,57

4 Olle Bång 02 Umedalens IF 7,56

P14 Diskus 1.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Emil Ryrland 02 Östersunds GIF

P14 Spjut 600 g 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Abdulla Omar 02 Haparanda SKT 31,77

2 Anton Perez 02 IFK Umeå 30,91

3 Olle Bång 02 Umedalens IF 29,96

4 David Ardnor 02 IFK Umeå 18,29

P13 60m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Försök heat: 1 -0,5 3/9

1 Malte Edwardsson 03 Bollnäs FIK 8.05 Q

2 Ville Makslahti 03 Luleå Friidrott 8.42 q

3 Melwin Danielsson 03 Umedalens IF 9.06 q

4 Albin Löfgren 03 Östersunds GIF 9.24

5 Theo Nilsson 03 Umedalens IF 9.41

6 Filip Gunnarsson 03 Sundsvalls FI 9.43

Försök heat: 2 -0,7 3/9

1 Alexander Nyström 03 Bollnäs FIK 7.99 Q

2 Linus Olofsson 03 Boden FI 8.59 q

3 Wallberg Hugo 03 Östersunds GIF 8.69 q 8,683

4 Pontus Nilsson 03 Timrå AIF 8.69 q 8,684

5 Filip Svahn 03 Sundsvalls FI 8.99 q

Final -0,7 3/9

1 Malte Edwardsson 03 Bollnäs FIK 7.93

2 Alexander Nyström 03 Bollnäs FIK 7.95

3 Ville Makslahti 03 Luleå Friidrott 8.22

4 Pontus Nilsson 03 Timrå AIF 8.66

5 Wallberg Hugo 03 Östersunds GIF 8.72

6 Linus Olofsson 03 Boden FI 8.74

7 Filip Svahn 03 Sundsvalls FI 9.02

8 Melwin Danielsson 03 Umedalens IF 9.11

P13 200m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Finalheat 1 -4,1 4/9 Tot

1 Alexander Nyström 03 Bollnäs FIK 26.76 2

2 Linus Olofsson 03 Boden FI 29.81 5

3 Filip Svahn 03 Sundsvalls FI 30.43 6

4 Melwin Danielsson 03 Umedalens IF 30.73 7

5 Theo Nilsson 03 Umedalens IF 32.65 9

Finalheat 2 -1,8 4/9

1 Malte Edwardsson 03 Bollnäs FIK 26.66 1

2 Ville Makslahti 03 Luleå Friidrott 27.97 3

3 Wallberg Hugo 03 Östersunds GIF 28.80 4

4 Emil Orell 03 IFK Strömsund 32.41 8

P13 600m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

3/9

1 Alexander Nyström 03 Bollnäs FIK 1:43.83

2 Filip Svahn 03 Sundsvalls FI 1:45.62

3 Melker Albertsson 03 Brännans FF 1:48.93

4 Rasmus Ullström 03 Brännans FF 1:50.19

P13 1500m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

4/9

1 Alexander Nyström 03 Bollnäs FIK 5:05.71

2 Filip Svahn 03 Sundsvalls FI 5:08.32

3 Rasmus Ullström 03 Brännans FF 5:46.75

- Melker Albertsson 03 Brännans FF ej start

P13 Häck 60m 76 cm

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

-2,8 4/9

1 Pontus Nilsson 03 Timrå AIF 11.13

2 Filip Svahn 03 Sundsvalls FI 11.29

3 Arvid Ranängen 03 Luleå Friidrott 11.53

4 Filip Gunnarsson 03 Sundsvalls FI 12.39

5 Theo Nilsson 03 Umedalens IF 12.71

P13 Häck 200m 76 cm

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

0,5 3/9

1 Pontus Nilsson 03 Timrå AIF 31.68

2 Arvid Ranängen 03 Luleå Friidrott 33.04

P13 Höjd 4/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Alexander Nyström 03 Bollnäs FIK 151

2 Viktor Lantz 03 Bollnäs FIK 148

3 Malte Edwardsson 03 Bollnäs FIK 148

4 Theo Nilsson 03 Umedalens IF 148

5 Filip Gunnarsson 03 Sundsvalls FI 145

6 Rasmus Ullström 03 Brännans FF 131

7 Albin Löfgren 03 Östersunds GIF 131 =

Emil Orell 03 IFK Strömsund 131 =

P13 Stav 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Viktor Lantz 03 Bollnäs FIK 263

2 Arvid Ranängen 03 Luleå Friidrott 253

3 Theo Nilsson 03 Umedalens IF 163

P13 Längd zon 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Malte Edwardsson 03 Bollnäs FIK 5,47 0,0

2 Alexander Nyström 03 Bollnäs FIK 5,32 0,1

3 Ville Makslahti 03 Luleå Friidrott 5,06 0,0

4 Teodor Lundvall 03 Bollnäs FIK 4,88 0,6

5 Linus Olofsson 03 Boden FI 4,64 1,3

6 Pontus Nilsson 03 Timrå AIF 4,56 0,0

7 Rasmus Ullström 03 Brännans FF 4,48 0,0

8 Filip Svahn 03 Sundsvalls FI 4,33 1,0

9 Arvid Ranängen 03 Luleå Friidrott 4,32 1,1

10 Theo Nilsson 03 Umedalens IF 4,27 0,0

11 Albin Löfgren 03 Östersunds GIF 4,22 0,0

12 Filip Gunnarsson 03 Sundsvalls FI 4,01 -0,4

13 Melwin Danielsson 03 Umedalens IF 3,78 -0,3

P13 Tresteg zon 4/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Malte Edwardsson 03 Bollnäs FIK 11,32 -0,5

2 Teodor Lundvall 03 Bollnäs FIK 10,29 -1,2

3 Rasmus Ullström 03 Brännans FF 9,58 0,0

4 Arvid Ranängen 03 Luleå Friidrott 9,35 0,0

P13 Kula 3.0 kg 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Melker Albertsson 03 Brännans FF 10,30

2 Teodor Lundvall 03 Bollnäs FIK 9,85

3 Malte Edwardsson 03 Bollnäs FIK 9,10

4 Linus Olofsson 03 Boden FI 8,40

5 Ville Makslahti 03 Luleå Friidrott 8,30

6 Eric Forsberg 03 Skellefteå AIK 8,01

P13 Diskus 0.6 kg 4/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Melker Albertsson 03 Brännans FF 34,58

2 Teodor Lundvall 03 Bollnäs FIK 34,04

3 Pontus Nilsson 03 Timrå AIF 25,20

4 Eric Forsberg 03 Skellefteå AIK 23,83

5 Linus Olofsson 03 Boden FI 23,16

P13 Slägga 3.0 kg 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Teodor Lundvall 03 Bollnäs FIK 32,62

2 Rasmus Ullström 03 Brännans FF 30,66

3 Melker Albertsson 03 Brännans FF 28,61

P13 Spjut 400 g 4/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Teodor Lundvall 03 Bollnäs FIK 37,14

2 Melker Albertsson 03 Brännans FF 26,64

3 Arvid Ranängen 03 Luleå Friidrott 23,67

4 Filip Gunnarsson 03 Sundsvalls FI 23,63

5 Eric Forsberg 03 Skellefteå AIK 22,95

6 Linus Olofsson 03 Boden FI 21,40

7 Pontus Nilsson 03 Timrå AIF 19,55

K 100m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

-0,5 3/9

1 Madeleine Dalberg 97 Piteå IF 12.88

2 Anna Engelin 98 Östersunds GIF 13.00

3 Jenni Sandgren 98 Timrå AIF 13.12

4 Ellen Tyni Bogdanoff 98 Nedre Soppero IK 13.87

K 200m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

-2,8 4/9

1 Anna Engelin 98 Östersunds GIF 26.48

2 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero IK 27.45

3 Frida Wallström IFK Umeå 27.69

4 Jenni Sandgren 98 Timrå AIF 28.42

- Sara Envik Lundberg 96 IFK Umeå ej start

K 400m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

3/9

1 Anna Engelin 98 Östersunds GIF 59.30

2 Frida Wallström IFK Umeå 60.24

3 Matilda Brännström 98 Umedalens IF 61.93

K 800m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

4/9

1 Fanny Dusabimana 93 IFK Umeå 2:18.49

2 Kesannat Tanasek 96 Brännans FF 2:55.30

K 1500m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

3/9

1 Fanny Dusabimana 93 IFK Umeå 4:58.84

2 Kesannat Tanasek 96 Brännans FF 5:47.37

3 Lydia Håkansson 98 Östersunds GIF 5:49.34

K Häck 100m 84 cm

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

-2,9 4/9

1 Madeleine Dalberg 97 Piteå IF 15.27

2 Jenni Sandgren 98 Timrå AIF 15.92

3 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero IK 16.73

K Höjd 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero IK 163

2 Lina Näslund 98 Östersunds GIF 148 1:0

3 Stina Westin 98 Östersunds GIF 148 2:0

K Stav 4/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Frida Jonsson 98 Östersunds GIF 323

2 Hanna Hirvelä 87 Trångsvikens IF 273

K Längd 4/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Madeleine Dalberg 97 Piteå IF 5,84 1,2

2 Stina Westin 98 Östersunds GIF 4,97 2,2

3 Ellen Tyni Bogdanoff 98 Nedre Soppero IK 4,96 0,5

4 Lina Näslund 98 Östersunds GIF 4,90 1,9

K Tresteg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Stina Westin 98 Östersunds GIF 10,51 0,0

2 Lina Näslund 98 Östersunds GIF 10,47 0,0

K Kula 4.0 kg 4/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero IK 12,02

K Diskus 1.0 kg 4/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Leonora Einarsson 03 Brännans FF 26,64

K Spjut 600 g 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersunds GIF 37,25

2 Amanda Rask 02 IF Vingarna 36,82

3 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero IK 35,14

4 Madeleine Dalberg 97 Piteå IF 32,08

F17 100m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

-0,2 3/9

1 Karolina Svensson 99 Marieby GoIF 13.19

2 Elin Backlund 99 Marieby GoIF 13.40

3 Evelina Backeström 99 Umedalens IF 13.45

4 Malin Nilsson 00 Skellefteå AIK 13.71

5 Mirjam Skog 00 Umedalens IF 14.12

6 Ida Hedkvist 00 Piteå IF 14.90

- Olivia Köhler 17 Gällivare SK DQ

F17 200m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Finalheat 1 -1,0 4/9 Tot

1 Evelina Backeström 99 Umedalens IF 27.90 3

2 Sofie Sundqvist 00 Bollnäs FIK 28.58 6

3 Malin Nilsson 00 Skellefteå AIK 28.97 7

4 Sanna Pettersson 99 Östersunds GIF 29.71 9

Finalheat 2 -2,3 4/9

1 Karolina Svensson 99 Marieby GoIF 27.45 1

2 Ella Arvidsson 99 Östersunds GIF 27.70 2

3 Saga Backeström 99 Umedalens IF 28.22 4

4 Elin Backlund 99 Marieby GoIF 28.36 5

5 Linnea Ånger 00 Söderhamns IF 29.00 8

F17 400m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

3/9

1 Hanna Näslund 00 Trångsvikens IF 59.60

2 Maria Novak 00 Trångsvikens IF 62.93

F17 800m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

4/9

1 Thea Norlund 00 Skellefteå AIK 2:23.36

2 Ebba Olsson 99 Umedalens IF 2:28.58

3 Jennifer Wikström 99 Umedalens IF 2:29.41

4 Maria Novak 00 Trångsvikens IF 2:31.30

5 Ida Esperi 00 Haparanda SKT 2:45.51

6 Sandra Wikström 99 Umedalens IF 3:38.87

F17 1500m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

3/9

1 Thea Norlund 00 Skellefteå AIK 5:03.42

2 Ebba Olsson 99 Umedalens IF 5:11.71

3 Jennifer Wikström 99 Umedalens IF 5:15.30

4 Sandra Wikström 99 Umedalens IF 5:19.22

5 Ida Esperi 00 Haparanda SKT 5:46.83

F17 Häck 100m 76 cm

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

-2,9 4/9

1 Cani Mahmoud 99 Marieby GoIF 16.14

2 Saga Backeström 99 Umedalens IF 17.14

3 Olivia Köhler 17 Gällivare SK 17.55

4 Ida Hedkvist 00 Piteå IF 18.34

5 Evelina Backeström 99 Umedalens IF 18.66

F17 Häck 300m 76 cm

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

3/9

1 Ella Arvidsson 99 Östersunds GIF 47.33

2 Thea Norlund 00 Skellefteå AIK 47.99

3 Saga Backeström 99 Umedalens IF 48.44

4 Linnea Ånger 00 Söderhamns IF 50.60

5 Malin Nilsson 00 Skellefteå AIK 52.50

F17 Höjd 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Cani Mahmoud 99 Marieby GoIF 148 1:0

2 Saga Backeström 99 Umedalens IF 148 2:0

3 Isabell Björnfot 00 Umedalens IF 138

F17 Stav 4/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Hanna Viklund 99 Umedalens IF 353

2 Cecilia Kenttälä 00 Haparanda SKT 263

3 Isabell Björnfot 00 Umedalens IF 218

F17 Längd 4/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Karolina Svensson 99 Marieby GoIF 5,40 -0,4

2 Linnea Ånger 00 Söderhamns IF 4,99 0,6

3 Sofie Sundqvist 00 Bollnäs FIK 4,92 0,2

4 Saga Backeström 99 Umedalens IF 4,79 1,6

5 Evelina Backeström 99 Umedalens IF 4,51 0,4

6 Olivia Köhler 17 Gällivare SK 4,40 1,5

7 Ida Hedkvist 00 Piteå IF 4,20 0,4

8 Isabell Björnfot 00 Umedalens IF 3,82 1,8

- Mirjam Skog 00 Umedalens IF X

F17 Tresteg 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Sofie Sundqvist 00 Bollnäs FIK 10,63 0,0

2 Linnea Ånger 00 Söderhamns IF 10,53 0,0

3 Therese Hedlund 00 Boden FI 9,12 0,0

4 Isabell Björnfot 00 Umedalens IF 8,70 0,0

F17 Kula 3.0 kg 4/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Elin Backlund 99 Marieby GoIF 11,56

2 Olivia Köhler 17 Gällivare SK 10,98

3 Cani Mahmoud 99 Marieby GoIF 10,94

4 Anna Nogolova 99 Umedalens IF 10,27

5 Therese Hedlund 00 Boden FI 9,48

6 Ida Forss 99 Marieby GoIF 9,04

7 Linnea Ånger 00 Söderhamns IF 8,91

8 Isabell Björnfot 00 Umedalens IF 7,58

F17 Diskus 1.0 kg 4/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Emelie Gerdsdorff 99 Timrå AIF 34,72

2 Maria Granrud Aune 99 Marieby GoIF 30,06

3 Ida Forss 99 Marieby GoIF 24,26

4 Emilia Nyström 00 Skellefteå AIK 20,74

5 Sanna Stenberg 00 Skellefteå AIK 15,82

6 Malin Nilsson 00 Skellefteå AIK 10,61

- Ida Hedkvist 00 Piteå IF X

F17 Slägga 3.0 kg 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Emelie Gerdsdorff 99 Timrå AIF 49,34

2 Maria Granrud Aune 99 Marieby GoIF 46,32

3 Ida Forss 99 Marieby GoIF 42,10

4 Sanna Stenberg 00 Skellefteå AIK 35,32

5 Emilia Nyström 00 Skellefteå AIK 34,98

6 Evelina Backeström 99 Umedalens IF 28,23

F17 Spjut 500 g 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Madeleine Ahlström 00 Luleå Friidrott 38,46

2 Anna Nogolova 99 Umedalens IF 36,74

3 Evelina Backeström 99 Umedalens IF 28,84

4 Isabell Björnfot 00 Umedalens IF 27,70

5 Linnea Ånger 00 Söderhamns IF 27,59

6 Emilia Nyström 00 Skellefteå AIK 17,71

7 Sanna Stenberg 00 Skellefteå AIK 15,43

F15 80m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

-0,5 3/9

1 Lisa Ericsson 01 Trångsvikens IF 10.71

2 Nora Swartz 01 Östersunds GIF 10.92

3 Sandra Berglund 01 Trångsvikens IF 11.10

4 Cornelia Westling 01 Bollnäs FIK 11.19

5 Lovisa Tällberg 01 Bollnäs FIK 11.29

6 Sofia Rudolfsson 01 IFK Umeå 11.93

7 Klara Grönlund 01 Östersunds GIF 12.00

F15 300m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

4/9

1 Sandra Berglund 01 Trångsvikens IF 45.88

2 Cornelia Westling 01 Bollnäs FIK 47.67

- Ellen Bojang 01 Gällivare SK ej start

F15 2000m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

4/9

1 Lovisa Tällberg 01 Bollnäs FIK 9:59.91

F15 Häck 80m 76 cm

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

-4,2 4/9

1 Feben Tewelde 01 Järvsö IF 13.22

2 Cornelia Westling 01 Bollnäs FIK 13.74

3 Nora Swartz 01 Östersunds GIF 14.00

F15 Häck 300m 76 cm

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

3/9

1 Cornelia Westling 01 Bollnäs FIK 51.91

- Feben Tewelde 01 Järvsö IF DQ

F15 Höjd 4/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Ellen Bojang 01 Gällivare SK 143

2 Klara Grönlund 01 Östersunds GIF 133

F15 Stav 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Sandra Berglund 01 Trångsvikens IF 218

F15 Längd 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Feben Tewelde 01 Järvsö IF 4,86 0,0

2 Nora Swartz 01 Östersunds GIF 4,75 0,0

3 Lisa Ericsson 01 Trångsvikens IF 4,55 0,0

4 Sandra Berglund 01 Trångsvikens IF 4,37 0,0

5 Ellen Bojang 01 Gällivare SK 4,33 0,0

6 Danait Lemlemu 01 Iggesunds SK 4,27 0,0

7 Klara Grönlund 01 Östersunds GIF 4,20 0,0

8 Sofia Rudolfsson 01 IFK Umeå 3,96 0,0

9 Julia Jonsson 01 Bollnäs FIK 3,42 0,0

10 Cornelia Westling 01 Bollnäs FIK 3,08 0,0

F15 Tresteg 4/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Feben Tewelde 01 Järvsö IF 10,28 -0,2

2 Cornelia Westling 01 Bollnäs FIK 9,70 -1,0

3 Ellen Bojang 01 Gällivare SK 9,44 0,0

4 Julia Jonsson 01 Bollnäs FIK 9,17 0,0

5 Klara Grönlund 01 Östersunds GIF 8,67 0,7

- Lovisa Tällberg 01 Bollnäs FIK X

F15 Kula 3.0 kg 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Feben Tewelde 01 Järvsö IF 10,48

2 Sandra Berglund 01 Trångsvikens IF 10,25

3 Julia Jonsson 01 Bollnäs FIK 10,08

4 Nora Swartz 01 Östersunds GIF 9,15

5 Linnea Hammargren 01 Bollnäs FIK 8,20

6 Klara Larsson 01 Bollnäs FIK 7,64

7 Lovisa Tällberg 01 Bollnäs FIK 7,31

8 My Terhelä 01 Haparanda SKT 6,66

9 Danait Lemlemu 01 Iggesunds SK 6,21

F15 Diskus 0.75 kg 4/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Lisa Ericsson 01 Trångsvikens IF 29,05

2 Julia Jonsson 01 Bollnäs FIK 28,27

3 Sandra Berglund 01 Trångsvikens IF 22,49

4 My Terhelä 01 Haparanda SKT 22,06

5 Moa Backlund 01 Marieby GoIF 19,83

6 Linnea Hammargren 01 Bollnäs FIK 19,55

7 Klara Larsson 01 Bollnäs FIK 17,95

8 Danait Lemlemu 01 Iggesunds SK 16,38

F15 Slägga 3.0 kg 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Isabelle Wiberg Eriksson 01 IFK Strömsund 37,66

2 Moa Backlund 01 Marieby GoIF 37,17

3 Julia Jonsson 01 Bollnäs FIK 31,32

4 Linnea Hammargren 01 Bollnäs FIK 31,08

5 My Terhelä 01 Haparanda SKT 23,08

6 Klara Larsson 01 Bollnäs FIK 21,65

F15 Spjut 500 g 4/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Feben Tewelde 01 Järvsö IF 40,37

2 Sandra Berglund 01 Trångsvikens IF 27,83

3 Nora Swartz 01 Östersunds GIF 27,77

4 Klara Larsson 01 Bollnäs FIK 21,85

5 Linnea Hammargren 01 Bollnäs FIK 18,46

6 Julia Jonsson 01 Bollnäs FIK 17,43

7 Danait Lemlemu 01 Iggesunds SK 17,34

F14 80m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Försök heat: 1 -0,6 3/9

1 Sunny Björkèn 02 Piteå IF 11.16 Q

2 Nicolina Jaxe 02 Luleå Friidrott 11.65 q

3 Kerstin Persson 02 Vemhåns IK 11.75 q

4 Vendela Öst 02 Bollnäs FIK 11.89 q

5 Hanna Grahn 02 Boden FI 12.07

6 Sabina Sundström 02 Iggesunds SK 12.77

7 Sigrid Sundström 02 Iggesunds SK 12.94

Försök heat: 2 -0,2 3/9

1 Olivia Bojang 02 Haparanda SKT 10.70 Q

2 Lina Arousell 02 Iggesunds SK 10.81 q

3 Erika Gustavsson 02 Boden FI 11.57 q

4 Melissa Andersson 02 IFK Umeå 11.90 q

5 Teodora Nokolic- 02 Timrå AIF 12.24

6 Cornelia Löfgren 02 Östersunds GIF 12.56

7 Mira Åslin 02 Iggesunds SK 13.32

- Thea Carlgren 02 Brännans FF DQ

Final -1,2 3/9

1 Olivia Bojang 02 Haparanda SKT 10.69

2 Lina Arousell 02 Iggesunds SK 10.91

3 Sunny Björkèn 02 Piteå IF 11.25

4 Nicolina Jaxe 02 Luleå Friidrott 11.47

5 Erika Gustavsson 02 Boden FI 11.72

6 Kerstin Persson 02 Vemhåns IK 11.95 11,944

7 Vendela Öst 02 Bollnäs FIK 11.95 11,950

8 Melissa Andersson 02 IFK Umeå 12.11

F14 300m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Finalheat 1 4/9 Tot

1 Frida Nordström 02 Brännans FF 47.44 2

2 Anna Novak 02 Trångsvikens IF 48.69 4

3 Hanna Grahn 02 Boden FI 49.83 6

4 Teodora Nokolic- 02 Timrå AIF 50.52 8

Finalheat 2 4/9

1 Pernilla Norgren 02 Umedalens IF 45.97 1

2 Vendela Öst 02 Bollnäs FIK 48.64 3

3 Nicolina Jaxe 02 Luleå Friidrott 49.06 5

4 Melissa Andersson 02 IFK Umeå 50.45 7

- Kerstin Persson 02 Vemhåns IK ej start -

F14 800m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

3/9

1 Pernilla Norgren 02 Umedalens IF 2:32.32

2 Alina Voukila 02 Haparanda SKT 2:39.71

3 Frida Nordström 02 Brännans FF 2:39.75

4 Anna Novak 02 Trångsvikens IF 2:39.82

5 Teodora Nokolic- 02 Timrå AIF 2:59.71

6 Melissa Andersson 02 IFK Umeå 3:00.48

7 Jennifer Nilsson 02 Luleå Friidrott 3:20.48

F14 2000m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

4/9

1 Pernilla Norgren 02 Umedalens IF 7:56.34

2 Alina Voukila 02 Haparanda SKT 12:16.1

3 Hanna Grahn 02 Boden FI 12:16.1

F14 Häck 80m 76 cm

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

-0,8 4/9

1 Olivia Bojang 02 Haparanda SKT 12.92

2 Sunny Björkèn 02 Piteå IF 13.39

3 Erika Gustavsson 02 Boden FI 14.62

- Lina Arousell 02 Iggesunds SK bröt

F14 Häck 300m 76 cm

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

3/9

1 Lina Arousell 02 Iggesunds SK 51.73

2 Alina Voukila 02 Haparanda SKT 55.81

3 Hanna Grahn 02 Boden FI 62.91

4 Julia Nilsson 02 Boden FI 93.27

F14 Höjd 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Sunny Björkèn 02 Piteå IF 150 2:0

2 Vendela Öst 02 Bollnäs FIK 150 3:0

3 Pernilla Norgren 02 Umedalens IF 147

4 Cornelia Löfgren 02 Östersunds GIF 144

5 Ellen Modin 02 Vemhåns IK 138

6 Nicolina Jaxe 02 Luleå Friidrott 133

- Emelie Edlund 02 Timrå AIF X

Frida Nordström 02 Brännans FF X

F14 Stav 4/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Alina Voukila 02 Haparanda SKT 253

2 Olivia Bojang 02 Haparanda SKT 253

3 Julia Nilsson 02 Boden FI 143

F14 Längd 4/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Olivia Bojang 02 Haparanda SKT 4,99 0,6

2 Pernilla Norgren 02 Umedalens IF 4,79 1,9

3 Sunny Björkèn 02 Piteå IF 4,70 1,1

4 Nicolina Jaxe 02 Luleå Friidrott 4,56 1,6

5 Frida Nordström 02 Brännans FF 4,30 2,2

6 Hanna Grahn 02 Boden FI 4,28 2,3

7 Vendela Öst 02 Bollnäs FIK 4,20 0,2

8 Jennifer Nilsson 02 Luleå Friidrott 3,98 0,7

9 Erika Gustavsson 02 Boden FI 3,91 0,0

10 Teodora Nokolic- 02 Timrå AIF 3,86 0,6

11 Tuva Bylund 02 Bollnäs FIK 3,82 2,4

12 Sigrid Sundström 02 Iggesunds SK 3,73 0,3

13 Sissi Jansson 02 Brännans FF 3,67 3,1

14 Melissa Andersson 02 IFK Umeå 3,47 0,8

15 Sabina Sundström 02 Iggesunds SK 3,45 2,7

16 Thea Carlgren 02 Brännans FF 3,40 0,5

17 Mira Åslin 02 Iggesunds SK 3,02 0,6

F14 Tresteg 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Olivia Bojang 02 Haparanda SKT 10,30 0,0

2 Vendela Öst 02 Bollnäs FIK 9,31 0,0

3 Pernilla Norgren 02 Umedalens IF 9,26 0,0

4 Nicolina Jaxe 02 Luleå Friidrott 9,16 0,1

5 Tuva Bylund 02 Bollnäs FIK 8,06 0,0

6 Melissa Andersson 02 IFK Umeå 7,63 0,0

7 Sabina Sundström 02 Iggesunds SK 7,58 0,0

8 Frida Nordström 02 Brännans FF 7,43 0,0

9 Mira Åslin 02 Iggesunds SK 6,53 0,0

- Sissi Jansson 02 Brännans FF X

F14 Kula 3.0 kg 4/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Amanda Rask 02 IF Vingarna 10,87

2 Lova Stenberg 02 IFK Umeå 10,40

3 Lina Arousell 02 Iggesunds SK 10,08

4 Ellen Modin 02 Vemhåns IK 8,44

5 Jennifer Nilsson 02 Luleå Friidrott 8,31

6 Vilma Makslahti 02 Luleå Friidrott 8,16

7 Nicolina Jaxe 02 Luleå Friidrott 7,44

8 Erika Gustavsson 02 Boden FI 7,00

9 Dayanna Sundlöf 02 Timrå AIF 6,33

10 Tuva Bylund 02 Bollnäs FIK 5,85

F14 Diskus 0.75 kg 4/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Amanda Rask 02 IF Vingarna 30,27

2 Sunny Björkèn 02 Piteå IF 27,51

3 Lina Arousell 02 Iggesunds SK 25,28

4 Felicia Wiberg Eriksson 02 IFK Strömsund 23,10

5 Jennifer Nilsson 02 Luleå Friidrott 22,05

6 Elin Granlöf 02 Timrå AIF 20,99

7 Dayanna Sundlöf 02 Timrå AIF 20,14

8 Julia Nilsson 02 Boden FI 15,74

9 Tuva Bylund 02 Bollnäs FIK 9,37

F14 Slägga 3.0 kg 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Lina Arousell 02 Iggesunds SK 35,78

2 Jennifer Nilsson 02 Luleå Friidrott 24,68

3 Dayanna Sundlöf 02 Timrå AIF 24,59

4 Sigrid Sundström 02 Iggesunds SK 22,94

5 Cornelia Löfgren 02 Östersunds GIF 21,13

6 Erika Gustavsson 02 Boden FI 17,92

7 Elin Granlöf 02 Timrå AIF 15,44

F14 Spjut 500 g 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Amanda Rask 02 IF Vingarna 37,95

2 Sunny Björkèn 02 Piteå IF 34,96

3 Erika Gustavsson 02 Boden FI 21,41

4 Lova Stenberg 02 IFK Umeå 19,87

5 Teodora Nokolic- 02 Timrå AIF 17,01

6 Dayanna Sundlöf 02 Timrå AIF 14,94

7 Tuva Bylund 02 Bollnäs FIK 13,61

8 Jennifer Nilsson 02 Luleå Friidrott 10,95

9 Melissa Andersson 02 IFK Umeå 10,22

F13 60m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Försök heat 1 0,3 3/9

1 Engla Grafström 03 Sundsvalls FI 8.70 Q

2 Ida Westin 03 Östersunds GIF 8.97 q

3 Vera Risberg 03 Timrå AIF 8.99 q

4 Hilda Hammargård 03 Vemhåns IK 9.05

5 Olivia Bodin 03 Vemhåns IK 9.14

6 Nellie Senbom 03 Boden FI 9.17

Försök heat 2 -0,3 3/9

1 Moa Erenbrand 03 Strands IF 8.55 Q

2 Meja Lindberg 03 Östersunds GIF 8.72 q

3 Vendela Wermelin 03 Sundsvalls FI 8.81 q

4 Lina Hennings 03 Trångsvikens IF 8.95 q

5 Moa Mannberg 03 Umedalens IF 9.44

6 Melissa Granberg 03 Gällivare SK 9.56

- Louise Johansson 03 IFK Umeå ej start

Försök heat 3 -0,7 3/9

1 Janina Bramberg 03 Luleå Friidrott 8.79 Q

2 Elvira Revelj 03 Vemhåns IK 9.00

3 Wilma Agosti-Lycke 03 Östersunds GIF 9.08

4 Emma Jansson 03 Sundsvalls FI 9.43

5 Nina Lindholm 03 Trångsvikens IF 9.50

- Hilda Harila 03 Haparanda SKT ej start

Final -0,7 3/9

1 Moa Erenbrand 03 Strands IF 8.67

2 Engla Grafström 03 Sundsvalls FI 8.69

3 Janina Bramberg 03 Luleå Friidrott 8.74

4 Vendela Wermelin 03 Sundsvalls FI 8.77

5 Meja Lindberg 03 Östersunds GIF 8.81

6 Ida Westin 03 Östersunds GIF 8.99

7 Lina Hennings 03 Trångsvikens IF 9.02

8 Vera Risberg 03 Timrå AIF 9.05

F13 200m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Finalheat 1 -2,8 4/9 Tot

1 Vendela Wermelin 03 Sundsvalls FI 28.70 1

2 Moa Erenbrand 03 Strands IF 29.68 3

3 Ida Westin 03 Östersunds GIF 31.38 6

4 Hilda Hammargård 03 Vemhåns IK 31.83 8

5 Moa Mannberg 03 Umedalens IF 32.49 9

- Melissa Granberg 03 Gällivare SK ej start -

Finalheat 2 -2,4 4/9

1 Engla Grafström 03 Sundsvalls FI 29.57 2

2 Wilma Agosti-Lycke 03 Östersunds GIF 30.08 4

3 Janina Bramberg 03 Luleå Friidrott 30.31 5

4 Elvira Revelj 03 Vemhåns IK 31.61 7

5 Alice Simu 03 Skellefteå AIK 37.33 10

- Vilma Karlsson 03 Gällivare SK ej start -

F13 600m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

3/9

1 Lina Hennings 03 Trångsvikens IF 1:48.69

2 My Rundgren 03 Tväråselets AIF 1:49.13

3 Malin Borgström 03 Sundsvalls FI 1:52.82

4 Zara Norén 03 Bollnäs FIK 1:52.90

5 Janina Bramberg 03 Luleå Friidrott 1:58.93

6 Melissa Granberg 03 Gällivare SK 2:02.83

7 Alice Simu 03 Skellefteå AIK 2:16.49

- Louise Johansson 03 IFK Umeå ej start

F13 1500m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

4/9

1 My Rundgren 03 Tväråselets AIF 5:13.83

2 Lina Hennings 03 Trångsvikens IF 5:21.91

3 Zara Norén 03 Bollnäs FIK 6:07.59

4 Louise Johansson 03 IFK Umeå 7:20.47

F13 Häck 60m 68 cm

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Försök heat: 1 -3,5 4/9

1 Moa Erenbrand 03 Strands IF 10.60

2 Ida Westin 03 Östersunds GIF 10.83 q

3 Nellie Senbom 03 Boden FI 11.12 q

4 Meja Lindberg 03 Östersunds GIF 11.29 q

5 Vilma Karlsson 03 Gällivare SK 11.50

6 Louise Johansson 03 IFK Umeå 12.14

7 Melissa Granberg 03 Gällivare SK 13.01

Försök heat: 2 -1,4

1 Vendela Wermelin 03 Sundsvalls FI 10.42

2 Elvira Revelj 03 Vemhåns IK 10.67 q

3 Janina Bramberg 03 Luleå Friidrott 11.19 q

4 Ellinor Hannerfors 03 Haparanda SKT 11.26 q

5 Olivia Bodin 03 Vemhåns IK 11.70

6 Hilda Harila 03 Haparanda SKT 12.05

Final -1,2 4/9

1 Vendela Wermelin 03 Sundsvalls FI 9.93

2 Moa Erenbrand 03 Strands IF 9.98

3 Ida Westin 03 Östersunds GIF 10.35

4 Janina Bramberg 03 Luleå Friidrott 10.59

5 Elvira Revelj 03 Vemhåns IK 10.62

6 Nellie Senbom 03 Boden FI 10.90

7 Meja Lindberg 03 Östersunds GIF 10.92

8 Ellinor Hannerfors 03 Haparanda SKT 10.95

F13 Häck 200m 68 cm

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

0,0

1 Janina Bramberg 03 Luleå Friidrott 32.38

2 Elvira Revelj 03 Vemhåns IK 32.80

3 Ellinor Hannerfors 03 Haparanda SKT 48.29

F13 Höjd 4/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Emilia Werner 03 Östersunds GIF 152

2 Moa Erenbrand 03 Strands IF 152

3 Engla Grafström 03 Sundsvalls FI 149

4 Hilda Harila 03 Haparanda SKT 131

5 Nellie Senbom 03 Boden FI 128 =

Ellinor Hannerfors 03 Haparanda SKT 128 =

7 Lina Partapuoli 03 Nedre Soppero IK 128

8 Janina Bramberg 03 Luleå Friidrott 123

9 Wilma Agosti-Lycke 03 Östersunds GIF 118 =

Meja Lindberg 03 Östersunds GIF 118 =

11 Vilma Karlsson 03 Gällivare SK 108

F13 Stav 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Ellinor Hannerfors 03 Haparanda SKT 233

2 Hilda Harila 03 Haparanda SKT 218

3 Vilma Karlsson 03 Gällivare SK 183

F13 Längd zon 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Moa Erenbrand 03 Strands IF 4,90 0,8

2 Engla Grafström 03 Sundsvalls FI 4,86 0,0

3 Emilia Werner 03 Östersunds GIF 4,61 0,0

4 Ida Westin 03 Östersunds GIF 4,56 0,0

5 Hilda Hammargård 03 Vemhåns IK 4,49 0,2

6 Vendela Wermelin 03 Sundsvalls FI 4,47 0,0

7 Emma Jansson 03 Sundsvalls FI 4,31 1,1

8 Meja Lindberg 03 Östersunds GIF 4,29 0,0

9 Lina Partapuoli 03 Nedre Soppero IK 4,27 0,0

10 Vilma Karlsson 03 Gällivare SK 4,25 0,0

11 Wilma Agosti-Lycke 03 Östersunds GIF 4,21 0,0 4,18 0,0

12 Elvira Revelj 03 Vemhåns IK 4,21 0,0 4,15 0,9

13 Olivia Bodin 03 Vemhåns IK 4,13 0,0

14 Ellinor Hannerfors 03 Haparanda SKT 4,12 0,0

15 Nellie Senbom 03 Boden FI 4,11 0,0

16 Moa Mannberg 03 Umedalens IF 4,10 0,0

17 Zara Norén 03 Bollnäs FIK 4,00 0,0

18 Linnea Thor 03 Strands IF 3,99 0,0

19 Nina Lindholm 03 Trångsvikens IF 3,96 0,0

20 Hilda Harila 03 Haparanda SKT 3,92 0,0

21 Josefin Lindström 03 Timrå AIF 3,75 0,0

22 Elin Åslin 03 Timrå AIF 3,57 0,0

23 Alice Simu 03 Skellefteå AIK 3,56 0,0

F13 Tresteg zon 4/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Emilia Werner 03 Östersunds GIF 9,35 0,0

2 Ida Westin 03 Östersunds GIF 9,18 0,0

3 Moa Mannberg 03 Umedalens IF 8,96 0,3

4 Meja Lindberg 03 Östersunds GIF 8,67 0,0

5 Zara Norén 03 Bollnäs FIK 8,64 -1,0

6 Elvira Revelj 03 Vemhåns IK 8,58 -1,2

7 Lina Partapuoli 03 Nedre Soppero IK 8,55 0,2

8 Josefin Lindström 03 Timrå AIF 8,30 0,0

9 Alice Simu 03 Skellefteå AIK 8,14 0,4

10 Linnea Thor 03 Strands IF 7,87 0,9

- Melissa Granberg 03 Gällivare SK X

F13 Kula 2.0 kg 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Engla Grafström 03 Sundsvalls FI 11,62

2 Moa Erenbrand 03 Strands IF 10,90

3 Leonora Einarsson 03 Brännans FF 9,80

4 Lina Partapuoli 03 Nedre Soppero IK 9,63

5 Vendela Wermelin 03 Sundsvalls FI 9,58

6 Zara Norén 03 Bollnäs FIK 9,08

7 Ingrid Lundkvist 03 Brännans FF 8,54 8,26

8 Vilma Karlsson 03 Gällivare SK 8,54 7,63

9 Emma Jansson 03 Sundsvalls FI 8,40

10 Ida Westin 03 Östersunds GIF 8,09

11 Nellie Senbom 03 Boden FI 8,06

12 Emilia Werner 03 Östersunds GIF 7,72

13 Melissa Granberg 03 Gällivare SK 7,49

14 Linnea Thor 03 Strands IF 6,98

15 Elin Åslin 03 Timrå AIF 6,86

16 Josefin Lindström 03 Timrå AIF 6,20

F13 Diskus 0.6 kg 4/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Leonora Einarsson 03 Brännans FF 34,38

2 Ingrid Lundkvist 03 Brännans FF 24,73

3 Emma Jansson 03 Sundsvalls FI 20,24

4 Vilma Karlsson 03 Gällivare SK 19,12

5 Alice Simu 03 Skellefteå AIK 17,42

F13 Slägga 2.0 kg 3/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Alice Simu 03 Skellefteå AIK 25,29

2 Lina Partapuoli 03 Nedre Soppero IK 21,65

3 Ida Westin 03 Östersunds GIF 20,84

4 Linnea Thor 03 Strands IF 18,10

F13 Spjut 400 g 4/9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Ingrid Lundkvist 03 Brännans FF 31,51

2 Zara Norén 03 Bollnäs FIK 25,77

3 Vendela Wermelin 03 Sundsvalls FI 23,43

4 Nellie Senbom 03 Boden FI 20,43

5 Ellinor Hannerfors 03 Haparanda SKT 20,32

6 Emma Jansson 03 Sundsvalls FI 19,79

7 Ida Westin 03 Östersunds GIF 17,86

8 Hilda Harila 03 Haparanda SKT 16,29

9 Lina Partapuoli 03 Nedre Soppero IK 15,70

10 Josefin Lindström 03 Timrå AIF 15,69

11 Elin Åslin 03 Timrå AIF 12,64

12 Olivia Bodin 03 Vemhåns IK 12,35

13 Linnea Thor 03 Strands IF 12,05

P/F17 8 x 200m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

4/9

1 Jämtland/Härjedalen 3:49.02

2 Hälsingland 3:58.88

3 Västerbotten 4:19.24

P/F14 8 x 200m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

4/9

1 Hälsingland 4:08.84 1

2 Jämtland/Härjedalen 2 ej tid

3 Norrbotten 3 ej tid

4 Västerbotten 4 ej tid

- Medelpad ej start

SLUTPOÄNG 15-17 ÅR SLUTPOÄNG 13-14 ÅR

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Jämtland-Härjedalen 600 poäng 1 Norrbotten 642,5 poäng

2 Hälsingland 548 2 Hälsingland 479,5

3 Västerbotten 322 3 Västerbotten 345

4 Norrbotten 262 4 Jämtland-Härjedalen 290

5 Medelpad 128 5 Medelpad 270

6 Ångermanland 264