OFFERDALSMILEN 2012  *  RESULTATLISTA  *  2012-06-19  *
Arrangör: Offerdals SK  Väder: +7 grader och regn
==============================================================================
KLASS  HK      *  HERRAR KAXÅS 10 KM                   *  SLUTRESULTAT
------------------------------------------------------------------------------
PLAC   NR  NAMN                     KLUBB                ANVÄND TID       DIFF
------------------------------------------------------------------------------
   1    5  Andreas Fahlen           IFK Umeå                32.18,6     0.00,0
   2   68  Simon Jörgensen          Trångsvikens IF         32.45,1     0.26,5
   3   41  Oskar Kardin             Offerdals SK            34.04,2     1.45,6
   4   38  Olle Olsson-Bad          Hallens Sk              34.37,2     2.18,6
   5   18  Gunnar Hammarberg        Offerdals SK            34.44,9     2.26,3
   6    6  Andreas Phersson         Trångsvikens IF         34.58,5     2.39,9
   7   23  Jimmy Emilsson           Offerdals SK            35.01,1     2.42,5
   8   61  August Nilsson           Brunflo IF              35.01,9     2.43,3
   9   15  Erik Melin Söderström    Trångsvikens IF         35.26,1     3.07,5
  10   51  Mattias Bångman          Offerdals SK            35.44,2     3.25,6
  11   76  Per-Anders Östberg       Landöns IF              36.12,2     3.53,6
  12   31  Martin Emilsson          Offerdals SK            36.18,5     3.59,9
  13   11  Claes Lundin             Trångsvikens IF         36.21,1     4.02,5
  14   44  Roland Forsberg          Team HIA                36.35,9     4.17,3
  15   42  Per Engström             Mossbo Byalag           36.42,1     4.23,5
  16   26  Johan Linde              Fallskärmsjägarna       36.45,8     4.27,2
  17   47  Stefan Linde             LTU                     36.51,4     4.32,8
  18   27  Johan Persson            Järpens SK              37.05,5     4.46,9
  19   85  Håkan Blidberg           Trångsvikens IF         37.12,1     4.53,5
  20   74  Daniel Svensson          Östersund               37.38,6     5.20,0
  21   16  Erik Ragnarsson          Deloitte IF             37.58,1     5.39,5
  22   80  Petter Jakobsson         Gräftåvallens SK        38.00,5     5.41,9
  23   89  Fredrik OLofsson         Östersunds SK           38.03,9     5.45,3
  24   69  Conny Anjevall           Frösö IF                38.04,5     5.45,9
  25   14  Elias Dahl               Offerdals SK            38.05,3     5.46,7
  26   91  Marcus Carle´n           Brunflo IF              38.35,8     6.17,2
  27   93  David Nordqvist          Trångsvikens IF         38.43,1     6.24,5
  28   94  Emil Wallin              Deloitte IF             38.50,0     6.31,4
  29   97  Fredrik Olsson           Jämtkraft               38.51,5     6.32,9
  30   58  Stefan Roos              Trångsvikens IF         38.56,7     6.38,1
  31   60  Thomas Jonsson           Undersåkers IF          39.03,3     6.44,7
  32    4  Andreas Edholm           Klövsjö Utförsåkning    39.09,6     6.51,0
  33   83  Finn Persson             Östersunds SK           39.15,9     6.57,3
  34   57  Lars Norlander           ÖSK Motion              39.24,2     7.05,6
  35   55  Jonas Sorpesten Danvind  IK Skabbräven           39.35,0     7.16,4
  36   90  Tommy Grip               Brunflo IF              39.59,3     7.40,7
  37   95  Hans Strindberg          AXA Sportsclub          40.04,0     7.45,4
  38   59  Per Steen                Brunflo IF              40.26,3     8.07,7
  39   54  Helge Persson            Vattudalen LDK          40.43,8     8.25,2
  40   45  Simon Festin             -                       40.59,5     8.40,9
  41   67  Tomas Johansson          ÖVVS                    41.04,0     8.45,4
  42   39  Olov Ragnarsson          Brunflo                 41.16,0     8.57,4
  43   13  David Ragnarsson         Brunflo IF              41.16,6     8.58,0
  44   84  Roger Ek                 SISU Idrottsutbildar    41.17,3     8.58,7
  45   87  Henrik Jonsson           Gärdin & Persson        41.28,1     9.09,5
  46   77  Olle Hallqvist           Valsjöns IF             41.38,8     9.20,2
  47   82  Nicklas Lindgren         Skålan IF               41.47,4     9.28,8
  48   53  Stefan Persson           Åsarna IK               41.48,0     9.29,4
  49   88  Hans-Olof Eriksson       Jämtkraft               42.16,6     9.58,0
  50   56  Tord Friden              IK Skabbräven           42.17,8     9.59,2
  51   34  Mattias Lagerkvist       Deloitte IF             42.22,9    10.04,3
  52    7  Andreas Richter          ÖOK                     43.02,1    10.43,5
  53   20  Gunnar Olander           Jämtkraft               43.13,3    10.54,7
  54   92  Carl-Edvin Handler       Skålan                  43.16,3    10.57,7
  55   65  Michael Ahrens           Vattudalens LDK         43.23,1    11.04,5
  56   78  Johnny Nilsson           Lierne IL               43.32,2    11.13,6
  57   96  Anders Hansson           Duveds IF               43.41,7    11.23,1
  58   98  Johan Boije              Litsbygdens SK          43.43,0    11.24,4
  59   79  Sten Arne Skogmo         Lierne IL               43.44,6    11.26,0
  60   43  Pär Åslund               ÖSK                     44.18,3    11.59,7
  61   52  Lennart Paulsson         Jämtlandspolisen        44.26,3    12.07,7
  62   50  Viktor Hägg              -                       44.29,8    12.11,2
  63   86  Bengt Hansson                                    44.47,7    12.29,1
  64   70  Per Lindborg             Östersund               45.24,7    13.06,1
  65    8  Bengt Andersson          Östersund               45.27,5    13.08,9
  66   64  Marcus Danielsson        Vattudalens LDK         45.36,5    13.17,9
  67   81  Stefan Lundin            Ås IF                   45.46,0    13.27,4
  68   46  Simon Wahlström          Åre                     46.05,6    13.47,0
  69   21  Hans ten Berg            Östersund               46.18,8    14.00,2
  70    3  Anders Magnusson         Solljus                 46.41,0    14.22,4
  71   72  Rasmus Andersson                                 46.51,4    14.32,8
  72   37  Nils-Olov Högström       Rörösjöns IK            46.55,8    14.37,2
  73   24  Joakim Jonsson           Offerdals SK            46.57,1    14.38,5
  74   19  Gunnar Kvarnlöf          Offerdals SK            47.12,4    14.53,8
  75   36  Nikolaj v. Krusenstierna Nälden Värmeindustri    47.20,2    15.01,6
  76  100  Mats-Erik Danielsson     Östersund               47.35,4    15.16,8
  77   30  Kjell Svärd              Östersunds SK           47.36,2    15.17,6
  78   75  Björn Eriksson           OSK                     48.02,2    15.43,6
  79    2  Anders Borin             Frösön                  48.46,9    16.28,3
  80    1  Anders Andersson-86      Trångsvikens IF         48.55,4    16.36,8
  81   29  Jörgen Svedin            Åsarna ik               49.06,6    16.48,0
  82   62  Håkan Wallin             Funky Fuel IF           49.07,5    16.48,9
  83   63  Ingemar Fritz            Vattudalens LDK         49.54,2    17.35,6
  84   73  Daniel Åsell                                     50.41,6    18.23,0
  85   49  Ulf Persson              Järpens SK              51.00,9    18.42,3
  86   99  Lars Pähr Mårtensson     Team Utrikes            52.28,6    20.10,0
  87   66  Staffan Wikström         Vattudalens LDK         52.44,6    20.26,0
  88   71  Anders Öhlin                                     53.38,9    21.20,3
  89   25  Johan Johansson          Rötviken                56.50,7    24.32,1

==============================================================================
KLASS  DK      *  DAMER KAXÅS 10 KM                    *  SLUTRESULTAT
------------------------------------------------------------------------------
PLAC   NR  NAMN                     KLUBB                ANVÄND TID       DIFF
------------------------------------------------------------------------------
   1  221  Sara Lindborg            Trångsvikens IF         37.21,1     0.00,0
   2  188  Lisa Dahl                Offerdals SK            38.45,6     1.24,5
   3  181  Hedda Bångman            Offerdals SK            39.28,1     2.07,0
   4  210  Kim He´bert Losier       Trångsvikens IF         40.18,6     2.57,5
   5  191  Madeleine Linestrand     Trångsvikens IF         42.23,8     5.02,7
   6  215  Emma Rodling             Frösön                  42.29,4     5.08,3
   7  183  Ingrid Åslin             Vallbo SK               42.43,7     5.22,6
   8  186  Kim Maria Nilsson        Trångsvikens IF         42.58,1     5.37,0
   9  227  Sandra Pettersson        Marieby                 43.46,2     6.25,1
  10  205  Lovisa Norén             Åre Fysiocenter         43.54,0     6.32,9
  11  217  Lotta Holmberg           Golds Gym               43.57,5     6.36,4
  12  223  Lisa Bylander            Lenas Gäng              44.51,5     7.30,4
  13  230  Kicki Bohlin             Duved                   45.04,9     7.43,8
  14  209  Linda Arvidsson          Trångsvikens IF         45.16,7     7.55,6
  15  213  Wega Högberg                                     45.55,4     8.34,3
  16  222  Åsa Handler              Räddningstj Åsarna      46.19,8     8.58,7
  17  184  Johanna Ågran            Tullus SG               46.34,9     9.13,8
  18  228  Helena Mattsson          Hammerdals IF           46.58,0     9.36,9
  19  202  Elisabeth Hallström                              48.10,1    10.49,0
  20  200  Ulrika Jonsson           Östersund               48.46,2    11.25,1
  21  187  Kristina Hällestrand     Lenas gäng              49.12,0    11.50,9
  22  229  Emelie Geira             Trångsvikens IF         49.14,8    11.53,7
  23  208  Anna Sterner             Rörösjöns IK            49.20,5    11.59,4
  24  224  Anneli Johansson         Brunflo IF              49.46,0    12.24,9
  25  206  Helen Jonsson            Undersåkers IF          49.54,8    12.33,7
  26  219  Anna-Karin Edholm        Åre SLK                 50.03,3    12.42,2
  27  204  Åsa Krisell              Trångsvikens IF         50.07,5    12.46,4
  28  180  Frida Hansson            Östersund               50.28,3    13.07,2
  29  189  Lisa Marklund            JLL                     51.27,8    14.06,7
  30  178  Elin Mårtensson          Hammerdals IF           51.50,2    14.29,1
  31  225  Lisa Kentsson            Ås                      51.53,9    14.32,8
  32  179  Evelina Åslund           -                       52.01,0    14.39,9
  33  218  Ulrika Lundberg          Golds Gym               52.26,0    15.04,9
  34  220  Cecilia Hedvall          Åre SLK                 53.06,3    15.45,2
  35  198  Sofia Dahlström Näslund  -                       53.41,5    16.20,4
  36  207  Viktoria Olsson          Frösön                  54.22,4    17.01,3
  37  231  Tina Svensson            OIF                     54.37,0    17.15,9
  38  195  Mimmi Forslund           Östersund               56.24,6    19.03,5
  39  197  Sofi Holmgren            Ingen klubb             56.25,8    19.04,7
  40  177  Carina Söderberg         -                       56.29,8    19.08,7
  41  216  Marie Åsell              Offerdals SK            56.55,9    19.34,8
  42  214  Catarina Henriksson                              57.07,3    19.46,2
  43  201  Veronica Östling         -                       57.18,0    19.56,9
  44  212  Monica Johannesson       Brevågs tantlag         58.58,9    21.37,8
  45  211  Ella Åsell               Brevågs tantlag         58.59,6    21.38,5
  46  194  Maria Turunen            -                     1.04.03,0    26.41,9
  47  182  Ida Skånhagen            Rötviken              1.11.59,8    34.38,7
  48  190  Liselott Ljunggren       offerdals sk          1.12.19,5    34.58,4
  49  226  Birgitta Larsson         Stugun                1.13.38,5    36.17,4
==============================================================================
KLASS  HE      *  HERRAR EDE 5 KM                      *  SLUTRESULTAT
------------------------------------------------------------------------------
PLAC   NR  NAMN                     KLUBB                ANVÄND TID       DIFF
------------------------------------------------------------------------------
   1  307  Kristoffer Kvarnlöf      STORM                   17.22,3     0.00,0
   2  293  Johnny Hördell           Offerdals SK            18.18,3     0.56,0
   3  302  Peder Lind               Golds Gym               18.56,3     1.34,0
   4  306  Mikael Dahlgren          Fjösåsen                19.25,4     2.03,1
   5  295  Stig Ove Stolt           Offerdals SK            19.28,0     2.05,7
   6  291  Dennis Wikström          SK Ägir                 20.15,6     2.53,3
   7  300  Robert Björngard         Röde Runners            20.23,3     3.01,0
   8  301  Jan Bergetorp            Röde Runners            21.31,1     4.08,8
   9  297  Erik Stjerna             Utrikes                 22.35,0     5.12,7
  10  308  Stefan Tryggsäter                                23.25,4     6.03,1
  11  305  Magnus Ryman Jonasson    Bångåsen                24.00,0     6.37,7
  12  303  Bengt Laxvik             Fjösåsen                25.19,8     7.57,5
  13  299  Lars Eriksson            Offerdals SK            25.22,7     8.00,4
  14  304  Ove Lundin               Fjösåsen                25.24,3     8.02,0
  15  298  Per Erik Mårtensson                              27.08,0     9.45,7
  16  296  Evert Jonsson            Karolinerna             38.58,0    21.35,7
==============================================================================
KLASS  DE      *  DAMER EDE 5 KM                       *  SLUTRESULTAT
------------------------------------------------------------------------------
PLAC   NR  NAMN                     KLUBB                ANVÄND TID       DIFF
------------------------------------------------------------------------------
   1  269  Jenny Jirhed             Trångsvikens IF         19.52,1     0.00,0
   2  263  Rebecka Sundin           Graninge Alliansen      20.48,5     0.56,4
   3  266  Jenny Olsson             Trångsvikens IF         21.01,1     1.09,0
   4  273  Lina Hallqvist           Åsarna IK               21.13,8     1.21,7
   5  264  Siv Parnedahl            Offerdals sk            22.05,4     2.13,3
   6  260  Malin Olsson             Trångsvikens IF         22.14,8     2.22,7
   7  274  Hannah Sandström         Frösö IF                22.15,5     2.23,4
   8  251  Ann Fahlander            -                       23.53,8     4.01,7
   9  261  Malin Schleenvoigt       Rödöns SK               23.59,5     4.07,4
  10  272  Lisa Svensson            Åsarna                  24.01,4     4.09,3
  11  268  Ingrid Södeerberg        Rödöns SK               24.26,7     4.34,6
  12  270  Emma Persson             Gräftåvallens SK        24.43,9     4.51,8
  13  265  Sofia Israelsson         klubblös                24.50,6     4.58,5
  14  271  Anna Hansson             Offerdals SK            25.17,8     5.25,7
  15  259  Linn Karlsson            LTU                     25.23,5     5.31,4
  16  252  Anna Pettersson          Rödöns SK               27.30,6     7.38,5
  17  262  Maria Hall               Rödön sk                27.51,3     7.59,2
  18  257  Erika Sundell            ÖSK                     28.25,6     8.33,5
  19  276  Linnea Bångman           Offerdals SK            28.32,4     8.40,3
  20  275  Olivia Hammarberg        Offerdals SK            28.33,2     8.41,1
  21  277  Emma Nordenberg          STORM                   28.39,1     8.47,0
  22  256  Emilia Engelin           Offerdals sk            29.52,8    10.00,7
  23  279  Monica Engelin           NäldensVärmeindustri    30.21,6    10.29,5
  24  258  Karolin Eriksson         Skärvångens IF          31.07,3    11.15,2
  25  267  Anna Magnusson           Skärvången              31.07,9    11.15,8
  26  254  Carina Sörlin            Offerdals SK            33.24,0    13.31,9
  27  278  Anna Karin Hansson       Duveds IF               40.45,9    20.53,8
==============================================================================
KLASS  PE      *  POJKAR FÖDDA -96 OCH SENARE 5 KM     *  SLUTRESULTAT
------------------------------------------------------------------------------
PLAC   NR  NAMN                     KLUBB                ANVÄND TID       DIFF
------------------------------------------------------------------------------
   1  362  Niklas Nord              Offerdals SK            19.45,8     0.00,0
   2  356  Arvid Jonsson            Duveds IF               19.48,6     0.02,8
   3  373  Johan Nilsson            Offerdals SK            19.58,3     0.12,5
   4  363  William Selander         Spikbodarnas IK         21.00,6     1.14,8
   5  359  Erik Engelin             Offerdals sk            21.50,4     2.04,6
   6  368  Elliott Eriksson         Offerdals SK            22.13,0     2.27,2
   7  366  Jonas Norlander          ÖSK                     23.24,3     3.38,5
   8  357  Elias Ragnarsson         Offerdals SK            23.52,7     4.06,9
   9  371  Filip Stenhammar         Offerdals IF            24.04,9     4.19,1
  10  367  Wiktor Ragnarsson                                26.19,2     6.33,4
  11  372  Viktor Olsson            Offerdals IF            29.36,5     9.50,7
  12  374  Oskar Åslund             Frösö IF                30.44,1    10.58,3
  13  370  Hugo Johansson           Duveds IF               30.53,3    11.07,5
  14  365  Verner Paulsson          Böle IF                 31.38,3    11.52,5
  15  364  Gustaf Paulsson          Böle IF                 31.38,8    11.53,0
  16  369  Hagbard Paulsson         Böle IF                 31.39,5    11.53,7
  17  361  Linus Sörlin             -                       32.45,7    12.59,9
==============================================================================
KLASS  FE      *  FLICKOR FÖDDA -96 OCH SENARE 5 KM    *  SLUTRESULTAT
------------------------------------------------------------------------------
PLAC   NR  NAMN                     KLUBB                ANVÄND TID       DIFF
------------------------------------------------------------------------------
   1  334  Tilde Bångman            Offerdals SK            20.38,9     0.00,0
   2  340  Maria Jonasson           Östersunds SK           22.11,9     1.33,0
   3  333  Patricia Ivansson        Offerdals Sk            22.16,3     1.37,4
   4  337  Emma Söderberg           Offerdals SK            23.16,2     2.37,3
   5  335  Vendela Vermum           Sundsjö IF              24.00,7     3.21,8
   6  338  Frida Liljedahl                                  24.25,0     3.46,1
   7  336  Agnes Stjerna            Utrikes SK              24.51,3     4.12,4
   8  332  Julia Nilsson            Offerdals sk            26.10,5     5.31,6
   9  343  Lizette Morin            Offerdals SK            27.14,1     6.35,2
  10  331  Elin Engelin             Offerdals sk            27.56,6     7.17,7
  11  339  Hanna Bångman            Offerdals SK            28.31,6     7.52,7
  12  342  Johanna Morin            Offerdals SK            32.35,6    11.56,7
  13  341  Amanda Johansson         Duveds IF               40.44,7    20.05,8