Poängjakt 6 och DM dag 1 2017 (resultatlista)
Krokom 15 augusti 2016 kl. 18.15 – 20.45
Arrangör: Trångsvikens IF (TIF)
Tävlingsledare och sekretariat: Johan Norberg
Eltid: Stefan Håkansson Starter: Jonas Arnsten Speaker: Joakim Hennings
Grenledare: Agneta Ledin-Näslund och Stig Ulvild (löpning), Olle Näslund (längd), Svante Johansson (stav), Lena Andersson (slägga) och Gunilla Löthagen-Sjöstrand i spjut (extragren).
Väder: Soligt och fint, 18 grader med obetydlig medvind på upploppet och i längdhoppet.

DM-tävlingar:
Män 400 m A-final
1)Johan Stenlund-99, ÖGIF 53.46
2)Emanuel Westberg-01, TIF, 55.10
3)Paul Jonsson-95, TIF, 58.32
4)Marcus Carlén-81, Sportsgym, 62.91

M 400 m B-final
1)Erik Hennings-01, TIF 61.86
2)Emil Lundmark-99, TIF 65.09
3)Oskar Olsson-98, TIF 65.91
4)Johan Norberg-61, TIF 66.38

Män 5000 m
1)Oskar Kardin-92, Sportsgym 15.35.52
2)Olle Olsson Bad-94, Sportsgym 15.44.32
3)Emil Meijer-91, Ryda SK 16.07.30 (ej DM)
4)Jerry Ahrlin-78, Swedemount SC 16.25.05 (ej DM)
5) David Sundström-86, TIF 16.55.39 (DM-brons)
6)Mattias Bångman-93, Offerdals SK 16.59.28
7)Johannes Andersson-91, Andrarums IF 16.59.91 (ej DM)
8)Erik Olofsson-77, Ås IF 17.04.86
9)Max Novak-96, Offerdals SK 17.07.06
10)Jonas Svedevall-83, TIF 17.24.67
11)Billy Lindman-85, Sportsgym 17.36.15
12)Erik Engelin-00, Offerdals SK 17.59.05
13)Claes Lundin-79, TIF 18.00.37
14)Carl-Henrik Rost-71, Sportsgym 18.09.00
15)David Berg-85, Brunflo IF 18.15.80
16)Marcus Carlén-81, Sportsgym 18.55.78
17)Kenneth Nilsson-63, Frösö IF 18.57.98
18)Patrik Norberg-66, TIF 19.39.12
19)Håkan Svedberg-86, Brunflo IF 19.52.03

Kvinnor 400 m A-final
1)Anna Engelin-98, ÖGIF 59.48
2)Tilde Bångman-01, TIF 62.06
3) Lina Hennings-03, TIF 62.39
4)Elin Marcusson-99, TIF 66.05
5)Emma Nyman-Wänseth-04, ÖGIF 67.17

Kvinnor 400 m B-final
1) Ida Westin-03, ÖGIF 71.57
2) Cornelia Löfgren-02, ÖGIF 72.38
3) Sandra Persson-02, ÖGIF 72.49

Kvinnor 5000 m (I manliga heatet)
1)Åsa Wiklund-88, Sportsgym 18.07.31
2)Laila Kveli-87, Namdal LK 18.16.96 (ej DM)
3)Anna Barkander-82, TIF 19.46.35 (DM-silver)
4)Malin Olsson-81, TIF 20.29.90 (DM-brons)

Veteran-DM
Män 35 5000 m
1)Erik Olofsson-77, Ås IF 17.04.86
2)Claes Lundin-79, TIF 18.00.37
3) Carl-Henrik Rost-71, Sportsgym 18.09.00
4) Marcus Carlén-81, Sportsgym 18.55.78

Män 50 5000 m
1) Kenneth Nilsson-63, Frösö IF 18.57.98
2 )Patrik Norberg-66, TIF 19.39.12

Poängjaktsgrenar enbart:
P17 slägga
1)Emil Arntzén-01, ÖGIF 24.15

P17 spjut (extragren)
1)Emil Arntzén-01, ÖGIF 33.49

P15 slägga
1)Linus Grönvik-02, ÖGIF 20.19

P15 spjut (extragren)
1)Linus Grönvik-02, ÖGIF 36.48

P13 60 m (+0.6)
1)Aron Swartz-04, ÖGIF 8.74
2)Joar Modén-04, ÖGIF 8.84
3) Gustav Pettersson-04, ÖGIF 9.35
4)Albin Wikman-, ÖGIF 9.60
5)Isak Wallin-, ÖGIF 9.93

P13 stav
1)Gustav Pettersson-04, ÖGIF 190
2) Aron Swartz-04, ÖGIF 160

P13 slägga
1)Aron Swartz-04, ÖGIF 21.56
2)Gustav Pettersson-04, ÖGIF 16.28

P11 60 m heat 1 (+0.9)
1)Gustav Källström-06, ÖGIF 9.25
2)Malte Lewandowski-06, ÖGIF 9.36
3)Måns Eriksson-06, TIF 9.49
4)Gustaf Löfgren-07, ÖGIF 10.09
5)Anton Ringdahl-07, Marieby 10.72

P11 60 m heat 2 (+0.9)
1)Sixten Lindblom-06, ÖGIF 10.06
2)Filip Berglund-07, TIF 10.51
3)Ludvig Stein-07, TIF 10.76
4)Alexander Segevall-07, TIF 10.88
5)Edvin Wall-07, TIF 12.55

P11 längd
1)Gustav Källström-06, ÖGIF 382
2)Malte Lewandowski-06, ÖGIF 373
3)Måns Eriksson-06, TIF 372
4) Sixten Lindblom-06, ÖGIF 365
5) Gustaf Löfgren-07, ÖGIF 341
6) Anton Ringdahl-07, Marieby 330
7) Filip Berglund-07, TIF 317
8) Alexander Segevall-07, TIF 287
9) Edvin Wall-07, TIF 246

P9 60 m (+0.6)
1)Alvar Lindblom-08, ÖGIF 10.42
2)Max Eriksson-08, TIF 10.45
3) Melker Israelsson-08, TIF 10.83
4) Albin Björngaard-08, TIF 10.88
5) Oskar Källström-09, ÖGIF 10.93
6)Måns Markusson-09, TIF 10.94
7)Vilgot Arnsten-08, TIF 11.07
8)Pontus Eriksson-08, TIF 11.54

P9 längd
1)Max Eriksson-08, TIF 360
2)Alvar Lindblom-08, ÖGIF 318
3)Måns Markusson-09, TIF 304
4)Melker Israelsson-08, TIF 304
5)Vilgot Arnsten-08, TIF 294
6)Albin Björngaard-08, TIF 289
7)Oskar Källström-09, ÖGIF 274
8)Pontus Eriksson-08, TIF 250

F19 längd
1)Fanny Jonsson-99, ÖGIF 489 (+0.4)
2)Lina Näslund-98, ÖGIF 478 (+0.1)

F19 slägga
1)Maria Granrud Aune-99, Marieby 41.18
F17 100 m häck (+1.5)
1)Klara Grönlund-01, ÖGIF 19.24

F17 stav
1)Sandra Berglund-01, TIF 190

F17 längd
1)Lisa Ericsson-01, TIF 493 (+0.2)
2)Sandra Berglund-01, TIF 470 (+0.2)
3)Nora Swartz-01, ÖGIF 455 (+0.5)
4)Klara Grönlund-01, ÖGIF 420 (+0.8)

F17 slägga
1)Moa Backlund-01, Marieby 38.67
2) Klara Grönlund-01, ÖGIF 17.71

F17 spjut (extragren)
1)Lisa Ericsson-01, TIF 30.20
2)Sandra Berglund-01, TIF 29.50

F15 80 m (+0.3)
1)Ida Westin-03, ÖGIF 11.72
2)Sandra Persson-02, ÖGIF 12.02
3)Cornelia Löfgren-02, ÖGIF 12.03

F15 slägga
1)Cornelia Löfgren-02, ÖGIF 22.17

F13 60 m heat 1 (+0.3)
1)Lovisa Blomqvist-04, Marieby 9.08
2)Lovisa Liljekvist-04, TIF 9.59
3)Ebba Hennings-05, TIF 9.70
4)Elsa Arnesson-05, TIF 9.86
5)Alva Svahn-05, TIF 9.91

F13 60 m heat 2 (+0.9)
1) Emma Nyman-Wänseth-04, ÖGIF 8.60
2) Stina Jonsson-04, TIF 9.35
3)Stina Ericsson-05, TIF 9.62
4) Levina Ringdahl-04, Marieby 9.73
5)Ella Green-05, ÖGIF 10.22

F13 stav
1)Lovisa Blomqvist-04, Marieby 210
2)Stina Jonsson-04, TIF 200
3)Elsa Arnesson-05, TIF 180
4)Levina Ringdahl-04, Marieby 150

F13 slägga
1)Levina Ringdahl-04, Marieby 25.76
2)Lovisa Blomqvist-04, Marieby 24.43
3)Emelie Wikström-04, Marieby 23.50
4)Alva Svahn-05, TIF 18.45
5)Ebba Hennings-05, TIF 15.96
6)Elsa Arnesson.05, TIF 13.86

F11 60 m heat 1 (0.0)
1) Tova Björngaard-06, TIF 9.51
2) Ida Svedberg-06, TIF 9.92
3) Maya Persson Marcusson-06, TIF 10.12
4) Klara Huczowski-06, ÖGIF 10.34
5) Thea Sörensen-07, TIF 10.60
6) Agnes Degermark-06, TIF 10.73

F11 60 m heat 2 (+0.4)
1) Alma Grundström-07, ÖGIF 9.35
2) Felicia Wikström-07, Marieby 10.01
3) Elsa Tänglander-07, ÖGIF 10.24
4) Emma Flinkberg-06, TIF 10.53
5) Ebba Sjölin-07, TIF 11.12
6)Alexandra Järlstig-06, ÖGIF 11.87

F11 längd
1)Alma Grundström-07, ÖGIF 392
2)Tova Björngaard-06, TIF 364
3)Ida Svedberg-06, TIF 362
4)Felicia Wikström-07, Marieby 362
5)Maya Persson Marcusson-06, TIF 349
6)Thea Sörensen-07, TIF 337
7)Klara Huczowski-06, ÖGIF 332
8)Elsa Tänglander-07, ÖGIF 325
9)Agnes Degermark-06, TIF 301
10)Ebba Sjölin-07, TIF 296
11)Emma Flinkberg-06, TIF 293

F9 60 m heat 1(+0.9)
1) Moa Svedberg-08, TIF 10.83
2) Wilma Huczowski-09, ÖGIF 11.25
3) Olivia Kullman-09, Marieby 11.36
4) Lilly Wallin-08, ÖGIF 12.44
5) Maja Eriksson-11, TIF 12.54
6) Johanna Bruman-09, Marieby 13.34

F9 60 m heat 2 (+1.4)
1) Molly Lewandowski-08, ÖGIF 10.70
2) Milya Markusson-09, TIF 11.15
3) Moa Degermark-10, TIF 11.66
4) Cecilia Degermark-08, TIF 12.15
5) Rebecka Erlandsson-08, TIF 12.60
6) Lisa Flinkberg-09, TIF 13.80

F9 60 m heat 3 (+0.7)
1) Lykke Andersson-09, TIF 12.40
2) Klara Jonsson-11, TIF 12.81
3) Thilde Söderström-09, TIF 12.82
4)Ebba Berglund-09, TIF 13.97

F9 längd
1)Moa Svedberg-08, TIF 300
2)Molly Lewandowski-08, ÖGIF 296
3)Milya Markusson-09, TIF 287
4)Olivia Kullman-09, Marieby 271
5)Moa Degermark-10, TIF 266
6)Emma Axrup-08, TIF 260
7)Wilma Huczowski-09, ÖGIF 258
8)Cecilia Degermark-08, TIF 257
9)Lilly Wallin-08, ÖGIF 248
10)Maja Eriksson-11, TIF 246
11)Rebecka Erlandsson-08, TIF 244
12)Lykke Andersson-09, TIF 234
13)Thilde Söderström-09, TIF 214
14)Johanna Bruman-09, Marieby 205
15)Lisa Flinkberg-09, TIF 202
16)Klara Jonsson-11, TIF 200