20 medaljer till Trångsviken vid helgens VSM i friidrott!
Årets veteran-SM i friidrott avgjordes i Gävle helgen 16-18 augusti. Närmare 600 deltagare från 181 klubbar i ålder från 35 år till över 90 år gjorde sammanlagt uppåt 1500 tävlingsstarter i det största VSM:et någonsin. Trångsviken hade 10 deltagare och Ragunda två. Framgångsrikast från distriktet var i vanlig ordning gamle landslagsmannen i diskus Östen Edlund som tog tre guld (kula, diskus och slägga) samt ett silver i M75. Övriga höll sig också väl framme med många medaljplatser speciellt i de äldre klasserna.Slitstarke Mikael Andersson persade med 4 sekunder och sprang en halvminut snabbare på 5000 på fredagen än vid tisdagens DM. Dessförinnan på fredagen höll han nästan på att komma om segraren på 800m när han persade med nästan 4 sekunder på 800m. Micke har nu 2 sekunder bättre PB än Per-Erik Hellström! Annars var det en kul tävling som fler 35+ kan sikta på nästa år.
Johan Norberg
Föreningstävling:
1) Huddinge        287p
2) Hässelby         165p
3) Järvsö              147p
11) Trångsviken    76p (2 guld, 9 silver, 9 brons)
45) Ragunda         28p (4 guld, 2 silver)
Deltagare från länet:
Män 35 100m
1) Robert Fält, Gefle 11.45
5) Mikael Andersson, Trångsviken 12.90
Män 35 200m
1) Martin Pålsson, Heleneholm 24.43w
4) Mikael Andersson,  Trångsviken, 26.42w
Män 35 längd
1) Ruben Kiefer, Gefle 624
3) Mikael Andersson, Trångsviken 514
M40 800m
1) Jens Persson, Ystad, 2.08.26
2) Mikael G Andersson, Trångsviken, 2.08.43 PB
M40 1500m
1) Fredrik Sohlberg, Vallentuna, 4.25.15
3) Mikael G Andersson, Trångsviken, 4.30.61
M40 5000m
1) Johan Södersten, Hässelby, 16.37.27
2) Mikael G Andersson, Trångsviken, 16.39.80 PB
M50 400m
1) Gunnar Durén, Hässelby, 55.44
7) Johan Norberg, Trångsviken, 65.36
M50 800m
1) Juhani Laakkonen, SK Gränsen, 2.14.07
5) Johan Norberg, Trångsviken, 2.22.07
M50 1500m
1) Gunnar Durén, Hässelby, 4.20.46
8 ) Johan Norberg, Trångsviken, 4.52.20
M65 100m
1) Göte Hinders, Säter, 13.51w
3) Uno Niklasson, Trångsviken, 14.63w

M65 200m
1) Göte Hinders, Säter, 28.61
2) Uno Niklasson, Trångsviken, 32.00
M70 100m
1) Bengt Isaksson, Mariestad, 14.86
2) Malte Lindgren, Trångsviken, 16.04
M70 200m
1) Bengt Isaksson, Mariestad, 32.09w
3) Malte Lindgren, Trångsviken, 34.76w
M70 400m
1) Jan Myrtorp, Brohyttan, 75.36
3) Malte Lindgren, Trångsviken, 83.49
M75 kula 4 kg
1) Östen Edlund, Ragunda, 11.35
2) Tor Trondset, Ösmo-Nynäs, 10.42
M75 diskus 4 kg
1) Östen Edlund, Ragunda, 43.36
2) Georg Johansson, Högby, 33.77
M75 slägga 4 kg
1) Östen Edlund, Ragunda, 38.85
2) Georg Johansson, Högby, 36.96
M75 vikt 7.26 kg
1) Georg Johansson, Högby, 14.98
2) Östen Edlund, Ragunda, 14.36
M35 stafett 4×100m
1) Huddinge AIS, 48.04
3) Trångsvikens IF, 58.28 (Johan Norberg, Malte Lindgren, Uno Niklasson, Mikael Andersson)
M35 stafett 4×400m
1) Trångsvikens IF 4.37.40 (Johan Norberg, Malte Lindgren, Mikael Andersson, Mikael G. Andersson)
K50 100m
1) Carina Palmqvist, Villstad, 13.88
6) Monica Söderström, Trångsviken, 22.54
K50 800m
1) Karin Wåhlstedt, Järvsö, 2.36.18
2) Ingrid Åslin, Trångsviken, 2.45.18
K50 1500m
1) Karin Wåhlstedt, Järvsö, 5.15.32
5) Monica Söderström, Trångsviken, 8.38.56
K60 200m
1) Ulla Karnebäck, Tureberg, 33.38w
2) Maj-Britt Karlsson, Trångsviken, 34.27w
K60 400m
1) Ulla Karnebäck, Tureberg, 78.05
2) Maj-Britt Karlsson, Trångsviken, 88.39
K70 400m
1) Kristina Carlsson, Tumba, 87.85
2) Gerd Eriksson, Trångsviken, 93.53
3) Gun Eriksson, Trångsviken, 93.75
K70 800m
1) Kristina Carlsson, Tumba, 3.33.35
2) Gun Eriksson, Trångsviken, 3.36.60
3) Gerd Eriksson, Trångsviken, 3.43.51
K70 1500m
1) Gun Eriksson, Trångsviken, 7.20.57
3) Gerd Eriksson, Trångsviken, 7.32.09
K75 100m
1) Ing-Britt Edlund, Ragunda, 21.25
2) Elisabeth Danneskog, Nordanstig, 28.01
K75 diskus 0.75 kg
1) Rosemarie Persson, IFK Lund, 18.85
2) Ing-Britt Edlund, Ragunda, 16.42