Kvinnor / Veteran Res Plac Vind Tävling
Kvinnor 22 / Senior Res Plac Vind Tävling
Höjd
Erika Wiklund 88 1.91 1 Waplanspelen 23-24/8
Sverige 2:a
10 000m
Lena Gavelin 74 34.33.10 Helsingfors 29/8
Sveriga 2:a
Halvmarathon
Lena Gavelin 74 1.15.57 V’ännäs 10/5
Sverige 3:a
Marathon
Lena Gavelin 74 2.40.43 Stockholm 31/5
Sverige 2:a
UNGDOMSSTATISTIK
Flickor 17år Ungdomsmärke
100m häck 76,2
Britta Jönsson 91 16.45 2 +0,2 Storsjöspelen 31/5-1/6
100m
Britta Jönsson 91 13.63 2 +1,3 Storsjöspelen 31/5-1/6 Silver (13.85)
Linnea Rinzèn 92 14.24 5 +1,3 Storsjöspelen 31/5-1/6 Brons (15.00)
Anna Söderberg 91 14.56 8 DM Seniorer Krokom 6/9 Brons (15.00)
Elin Furberg 92 14.64 8 Poängjakt 2 Östersund 17/6 Brons (15.00)
200m
Linnea Rinzèn 92 29.68 2 -0,3 Storsjöspelen 31/5-1/6 Brons (30.00)
400m
Malin Olofsson 91 70.21 1 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9 Brons (75.00)
800m
Malin Olofsson 91 2.38.23 1 Storsjöspelen 31/5-1/6 Brons (2.45.00)
Linnea Rinzèn 92 3.04.32 2 Lilla OS Järvsö 20-21/9
1 500m
Malin Olofsson 91 5.35.08 1 Storsjöspelen 31/5-1/6 Brons (6.00.00)
1 500m hinder 76,2
Malin Olofsson 91 6.17.0m 1 Poängjakt 3 Krokom 15/7 Brons (6.55.00)
3 000m hinder
Malin Olofsson 91 5.53.51 Gävle 18/7
Sverige 11:a
5 000m
Malin Olofsson 91 20.25.00 1 DM Seniorer Krokom 12/8
Höjd
Elin Furberg 92 1.35 2 Storsjöspelen 31/5-1/6 Brons (1.35)
Längd
Britta Jönsson 91 4.81 3 +1,4 Storsjöspelen 31/5-1/6 Silver (4.75)
Elin Furberg 92 3.96 5 +2,0 Storsjöspelen 31/5-1/6
Emma Arnsten 92 3.93 9 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9
Linnea Rinzèn 92 3.76 4 Poängjakt 1 Östersund 20/5
Stav
Britta Jönsson 91 2.70 1 Waplanspelen 23-24/8 Silver (2.55)
Sverige 13:e
Diskus 1kg
Emma Arnsten 92 29.74 Waplanspelen 23-24/8 Silver (25.00)
Sverige 17:e
Spjut 600gr
Emma Arnsten 92 33.17 Täby 9/8 Silver (25.00)
Sverige 15:e
Malin Olofsson 91 15.12 3 Poängjakt 3 Krokom 15/7
Kula 3kg
Emma Arnsten 92 11.04 1 Poängjakt 5 Krokom 15/7 Silver (10.20)
Flickor 15år
100m
Anna Söderberg 93 13.99 försök +0,5 Storsjöspelen 31/5-1/6 Brons (15.00)
Tove Mosten 93 14.02 4 -2,1 Waplanspelen 23-24/8
200m
Anna Söderberg 93 30.62 3 Waplanspelen 23-24/8
300m
Anna Söderberg 93 47.44 2 Storsjöspelen 31/5-1/6 Brons (52.00)
Karin Hedström 93 48.23 3 Storsjöspelen 31/5-1/6 Brons (52.00)
800m
Anna Söderberg 93 3.11.79 3 Storsjöspelen 31/5-1/6
Höjd
Karin Hedström 93 1.41 1 Storsjöspelen 31/5-1/6 Brons (1.25)
Tove Mosten 93 1.40 1 Waplanspelen 23-24/8 Brons (1.25)
Julia Runesson 93 1.35 5 Storsjöspelen 31/5-1/6 Brons (1.25)
Längd
Julia Runesson 93 4.31 1 +2,4 Storsjöspelen 31/5-1/6 Brons (3.90)
Tove Mosten 93 4.17 3 +2,3 Storsjöspelen 31/5-1/6 Brons (3.90)
Kula 3kg
Anna Söderberg 93 9.15 1 Waplanspelen 23-24/8 Silver (8.40)
Julia Runesson 93 7.90 5 Poängjakt 2 Östersund 17/6 Brons (7.30)
Amanda Söderberg 93 6.58 5 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9
Flickor 14år
100m
Karin Jönsson 94 14.25 6 -2,9 Waplanspelen 23-24/8 Brons (15.00)
Mylinda Eriksson 94 16.03 5 -0,3 Poängjakt 5 Krokom 15/7
200m
Karin Jönsson 94 30.89 4 +3,2 Waplanspelen 23-24/8
Längd
Karin Jönsson 94 4.23 5 +2,0 Waplanspelen 23-24/8 Brons (3.90)
Mylinda Eriksson 94 3.25 9 +0,8 Waplanspelen 23-24/8
Kula 3kg
Karin Jönsson 94 9.21 1 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9 Silver (8.40)
Mylinda Eriksson 94 5.34 4 Poängjakt 5 Krokom 15/7
Spjut 400gr
Karin Jönsson 94 20.58 2 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9 Brons (17.50)
Flickor 13år
För att erhålla ungdomsmärket 12-13år måste den aktive klara minst 3 grenresultat, på minst brons nivå
För guld resp. silver skall minst 2 grenresultat klaras på den nivån
60m häck 76,2
Josefine Jirhed 95 12.27 försök +0,7 Lilla OS Järvsö 20-21/9 Brons (13.20)
80m
Josefine Jirhed 95 11.93 försök +0,1 Lilla OS Järvsö 20-21/9 Silver (12.20)
Fanny Fryklund 95 12.04 försök +0,7 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9 Silver (12.20)
Rebecka Lindgren 95 13.27 försök -2,1 Waplanspelen 23-24/8
200m
Fanny Fryklund 95 32.19 6 +1,9 Waplanspelen 23-24/8 Brons (34.00)
Josefine Jirhed 95 32.49 4 Storsjöspelen 31/5-1/6 Brons (34.00)
600m
Fanny Fryklund 95 1.56.14 3 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9 Silver (2.03.00)
Josefine Jirhed 95 2.08.0m Interkretskampen i Trondheim Brons (2.15.00)
Rebecka Lindgren 95 2.11.8m 2 Poängjakt 1 Östersund 20/5 Brons (2.15.00)
800m
Rebecka Lindgren 95 2.59.60 5 Waplanspelen 23-24/8
Höjd
Fanny Fryklund 95 1.41 Nordeamästerskapen 16-17/8 Silver (1.28)
Josefine Jirhed 95 1.27 15 Lilla OS Järvsö 20-21/9 Brons (1.14)
Längd, Zon
Fanny Fryklund 95 4.34 +0,6 Nordeamästerskapen 16-17/8 Silver (4.10)
Josefine Jirhed 95 4.16 3 Storsjöspelen 31/5-1/6 Silver (4.10)
Rebecka Lindgren 95 3.71 4 Poängjakt 3 Krokom 15/7 Brons (3.50)
Elin Antonsson 95 3.70 23 Lilla OS Järvsö 20-21/9 Brons (3.50)
Kula 2kg
Elin Antonsson 95 7.82 4 Poängjakt 5 Krokom 15/7 Brons (6.20)
Julia Halvarsson 95 6.50 1 Calles Kvällskast Östersund 15/5 Brons (6.20)
Josefine Jirhed 95 6.39 9 Storsjöspelen 31/5-1/6 Brons (6.20)
Diskus 0,6kg
Elin Antonsson 95 21.32 5 Lilla OS Järvsö 20-21/9 Silver (18.00)
Julia Halvarsson 95 17.25 1 Calles Kvällskast Östersund 8/5 Brons (13.00)
Spjut 400gr
Fanny Fryklund 95 19.11 4 Waplanspelen 23-24/8 Brons (14.00)
Julia Halvarsson 95 17.11 1 Calles Kvällskast Östersund 8/5 Brons (14.00)
Josefine Jirhed 95 10.95 7 Poängjakt 1 Östersund 20/5
Flickor 12år
För att erhålla ungdomsmärket 12-13år måste den aktive klara minst 3 grenresultat, på minst brons nivå
För guld resp. silver skall minst 2 grenresultat klaras på den nivån
80m
Sandra Karlsson 96 12.14 försök 0 Lilla OS Järvsö 20-21/9 Silver (12.20)
Carolin Antonsson 96 12.14 försök 0,7 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9 Brons (13.20)
Jonna Olofsson 96 15.77 försök -2,1 Waplanspelen 23-24/8
200m
Sandra Karlsson 96 31.42 4 Waplanspelen 23-24/8 Brons (34.00)
600m
Sandra Karlsson 96 1.54.57 4 Lilla OS Järvsö 20-21/9 Silver (2.03.00)
Lina Westerberg 96 1.57.10 4 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9 Silver (2.03.00)
800m
Sandra Karlsson 96 2.49.43 4 Waplanspelen 23-24/8 Silver (2.03.00)
Höjd
Sandra Karlsson 96 1.20 7 Poängjakt 6 Östersund 2/9 Brons (1.14)
Anna Stina Ericsson 96 1.10 7 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9
Längd, Zon
Lina Westerberg 96 4.22 5 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9 Silver (4.10)
Carolin Antonsson 96 3.94 9 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9 Brons (3.50)
Sandra Karlsson 96 3.88 6 Storsjöspelen 31/5-1/6 Brons (3.50)
Anna Stina Ericsson 96 3.40 15 Waplanspelen 23-24/8
Jonna Olofsson 96 2.88 11 Storsjöspelen 31/5-1/6
Tresteg, Zon
Sandra Karlsson 96 8.71 10 Lilla OS Järvsö 20-21/9 Brons (7.30)
Jonna Olofsson 96 6.18 5 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9
Kula 2kg
Sandra Karlsson 96 7.72 5 Waplanspelen 23-24/8 Brons (6.20)
Carolin Antonsson 96 7.46 6 Waplanspelen 23-24/8 Brons (6.20)
Jonna Olofsson 96 6.77 9 Waplanspelen 23-24/8 Brons (6.20)
Diskus 0,6kg
Sandra Karlsson 96 18.28 4 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9 Silver (18.00)
Spjut 400gr
Sandra Karlsson 96 11.52 2 Poängjakt 4 Strömsund 30/7
Slägga 2kg
Jonna Olofsson 96 15.47 3 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9 Brons (13.00)
Flickor 11år
För att ehålla ungdomsmärket 11år måste den aktive klara minst 3 grenresultat
60m häck 0,76
Hanna Hoflin 97 14.55 försök -1,0 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9
60m
Ida Hestner 97 10.32 8 +1,9 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9
Hanna Hoflin 97 10.74 8 +1,7 Poängjakt 5 Krokom 15/7
200m
Hanna Hoflin 97 41.3m 1 Poängjakt 4 Strömsund 30/7
600m
Ida Hestner 97 2.20.33 6 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9
800m
Ida Hestner 97 3.04.84 2 Waplanspelen 23-24/8
Höjd
Hanna Hoflin 97 1.19 5 Waplanspelen 23-24/8 X (1.00)
Längd, Zon
Hanna Hoflin 97 3.46 5 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9 X (3.20)
Ida Hestner 97 3.33 11 Waplanspelen 23-24/8 X (3.20)
Tresteg
Hanna Hoflin 97 7.18 5 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9
Ida Hestner 97 6.81 9 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9
Kula 2kg
Hanna Hoflin 97 6.72 6 Poängjakt 6 Östersund 2/9 X (5.60)
Ida Hestner 97 6.66 3 Storsjöspelen 31/5-1/6 X (5.60)
Spjut 400gr
Hanna Hoflin 97 13.62 4 Waplanspelen 23-24/8
Ida Hestner 97 12.54 5 Poängjakt 2 Östersund 17/6
Flickor 10år
10år & yngre räknas inga resultat för ungdomsmärket, märket finns bara från 11år.
60m häck 0,76
Frida Jonsson 98 13.30 5 +0,4 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9 X (14.20)
60m
Frida Jonsson 98 10.8m 5 -1,5 Poängjakt 3 Krokom 15/7 X (10.10)
Lina Näslund 98 10.48 försök -1,1 Waplanspelen 23-24/8
Nora Olofsson 98 11.89 försök -0,8 Waplanspelen 23-24/8
400m
Frida Jonsson 98 87.47 5 Storsjöspelen 31/5-1/6
Nora Olofsson 98 99.85 8 Storsjöspelen 31/5-1/6
600m
Frida Jonsson 98 2.21.72 7 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9
800m
Frida Jonsson 98 3.12.08 5 Waplanspelen 23-24/8
Lina Näslund 98 3.39.94 8 Waplanspelen 23-24/8
Höjd
Lina Näslund 98 1.15 6 Waplanspelen 23-24/8 X (1.00)
Frida Jonsson 98 1.10 9 Waplanspelen 23-24/8 X (1.00)
Längd, Zon
Frida Jonsson 98 3.51 8 Waplanspelen 23-24/8 X (3.20)
Lina Näslund 98 3.44 9 Waplanspelen 23-24/8 X (3.20)
Nora Olofsson 98 2.69 12 Poängjakt 3 Krokom 15/7
Tresteg
Frida Jonsson 98 7.07 7 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9
Nora Olofsson 98 5.71 10 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9
Kula 2kg
Nora Olofsson 98 5.63 9 Waplanspelen 23-24/8 X (5.60)
Frida Jonsson 98 5.19 14 Poängjakt 6 Östersund 2/9
Lina Näslund 98 4.72 18 Waplanspelen 23-24/8
Flickor 9år & yngre
60m
Fanny Jonsson 99 10.53 försök +1,3 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9
Ida Forss 99 10.67 4 +1,2 Waplanspelen 23-24/8
Lovisa Holten 99 11.00 försök +1,3 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9
Emma Söderberg 99 11.27 10 -1,9 Waplanspelen 23-24/8
Jonna Rost 00 11.33 11 -1,9 Waplanspelen 23-24/8
Elsa Hedström 99 11.72 14 +1,2 Waplanspelen 23-24/8
Cornelia Landèn 99 11.81 15 +0,9 Waplanspelen 23-24/8
Sandra Berglund 01 12.2m 7 -2,6 Poängjakt 3 Krokom 15/7
400m
Ida Forss 99 84.61 2 Waplanspelen 23-24/8
Emma Söderberg 99 88.90 5 Waplanspelen 23-24/8
Fanny Jonsson 99 90.39 6 Waplanspelen 23-24/8
Lovisa Holten 99 94.66 8 Waplanspelen 23-24/8
Elsa Hedström 99 94.90 9 Waplanspelen 23-24/8
Cornelia Landèn 99 99.09 11 Waplanspelen 23-24/8
300m hinder
Fanny Jonsson 99 69.13 6 Poängjakt 6 Östersund 2/9
Höjd
Frida Jonsson 98 1.05 2 Poängjakt 3 Krokom 15/7
Ida Forss 99 1.02 3 Poängjakt 3 Krokom 15/7
Sandra Berglund 01 0.75 7 Poängjakt 3 Krokom 15/7
Längd, Zon
Fanny Jonsson 99 3.27 5 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9
Lovisa Holten 99 3.20 4 Poängjakt 2 Östersund 17/6
Ida Forss 99 2.93 8 Poängjakt 2 Östersund 17/6
Emma Söderberg 99 2.89 9 Waplanspelen 23-24/8
Ida Forss 99 2.87 10 Waplanspelen 23-24/8
Elsa Hedström 99 2.83 12 Waplanspelen 23-24/8
Cornelia Landèn 99 2.56 14 Waplanspelen 23-24/8
Jonna Rost 00 2.53 15 Waplanspelen 23-24/8
Kula 2kg
Fanny Jonsson 99 5.53 12 Poängjakt 6 Östersund 2/9
Boll 150gr
Fanny Jonsson 99 24.08 3 Poängjakt 6 Östersund 2/9
Lovisa Holten 99 19.50 5 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9
Emma Söderberg 99 16.45 7 Waplanspelen 23-24/8
Ida Forss 99 15.25 10 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9
Elsa Hedström 99 11.10 9 Waplanspelen 23-24/8
Cornelia Landèn 99 11.10 9 Waplanspelen 23-24/8