UTOMHUSSTATISTIK ÅR 2008

Redigerat av: Ronny Wall 2008-10-21
Män / Veteran Res Plac Vind Tävling
M45
200m
Johan Norberg 61 27.96 1 -1,0 Storsjöspelen 31/5-1/6
400m
Johan Norberg 61 59.62 2 DM Seniorer Krokom 6/9
800m
Johan Norberg 61 2.14.3m 2 Waplanspelen 23-24/8
1 500m
Johan Norberg 61 4.39.23 3 DM Seniorer Krokom 6/9
2 000m hinder
Johan Norberg 61 07.48.9m 2 Poängjakt 3 Krokom 15/7
3 000m hinder
Johan Norberg 61 11.28.2m 1 Långlöparkväll Krokom 18/9
Längd
Johan Norberg 61 4.19 4 +0,8 Arnstenshoppet Krokom 31/7
M55
10 000m bana
Joel Bengtsson 51 37.36.5m 5 Långlöparkväll Krokom 18/9
M65
100m
Malte Lindgren 41 14.77 1 -2,7 Waplanspelen 23-24/8
M60
100m
Uno Niklasson 44 14.30 1 -2,7 Waplanspelen 23-24/8
200m
Uno Niklasson 44 29.56 2 -1,0 Storsjöspelen 31/5-1/6
Män 22 / Senior
400m
Lars-Åke Skoog 74 61.32 1 extra gren i DM Krokom 12/8
Mårten Persson 71 64.35 2 extra gren i DM Krokom 12/8
Hans Turtola 77 65.43 3 extra gren i DM Krokom 12/8
800m
Joel Larsson 84 2.15.5m 3 Waplanspelen 23-24/8
1 500m
Mårten Persson 71 4.30.92 1 DM Seniorer Krokom 6/9
2 000m
Mikael Andersson 74 6.11.4m 1 Långlöparkväll Krokom 18/9
Mikael Andersson 72 6.12.7m 2 Långlöparkväll Krokom 18/9
Lars-Åke Skoog 74 6.25.6m 3 Långlöparkväll Krokom 18/9
3 000m
Mattias Aspholm 74 9.53.42 10 Huddingespelen 13-15/6
5 000m
Hans Turtola 77 16.32.28 1 DM Krokom 12/8
Andreas Bergstedt 86 16.51.41 2 DM Krokom 12/8
Mårten Persson 71 16.53.86 1 Waplanspelen 23-24/8
Carl-Henrik Rost 71 16.56.44 3 DM Krokom 12/8
Erik Melin Söderström 86 17.22.76 5 DM Krokom 12/8
Johan Linde 84 17.36.96 6 DM Krokom 12/8
Lars-Åke Skoog 74 17.42.74 7 DM Krokom 12/8
Joel Larsson 84 18.35.44 4 Waplanspelen 23-24/8
2 000m hinder
Andreas Bergstedt 86 07.25.3m 1 Poängjakt 3 Krokom 15/7
3 000m hinder
Jerry Ahrlin 78 10.05.7m 1 DM Krokom 28/8
Sverige 23:a
Lars-Åke Skoog 74 11.24.8m 2 DM Krokom 28/8
10 000m bana
Jonatan Toresson 86 34.07.6m 2 Långlöparkväll Krokom 18/9
Hans Turtola 77 34.30.2m 1 DM Krokom 19/8
Andreas Bergstedt 86 34.41.2m 2 DM Krokom 19/8
Martin Kristiansson 74 34.48.5m 3 DM Krokom 19/8
Carl-Henrik Rost 71 35.11.1m 4 DM Krokom 19/8
Mårten Persson 71 35.21.3m 5 DM Krokom 19/8
Mikael Andersson 72 35.43.2m 6 DM Krokom 19/8
Lars-Åke Skoog 74 36.52.4m 7 DM Krokom 19/8
Petter Kindmalm 82 39.54.8m 10 DM Krokom 19/8
Längd
Daniel Arnsten 82 7.55 Helsingfors 30/8
Sverige 2:a
Slägga 7,26kg
Tommy Nordin 88 52.10 1 Poängjakt 3 Krokom 15/7
UNGDOMSSTATISTIK
Pojkar 19 år Res Plac Vind Tävling
100m
Johannes Bergqvist 89 12.21 2 +1,5 Storsjöspelen 31/5-1/6
400m
Johannes Bergqvist 89 56.76 1 Poängjakt 5 Krokom 15/7
Johan Öhlund 90 60.93 2 Storsjöspelen 31/5-1/6
1 500m
Samuel Lindgren 89 5.21.55 2 Waplanspelen 23-24/8
Höjd
Johannes Bergqvist 89 1.80 1 Waplanspelen 23-24/8
Längd
Johannes Bergqvist 89 6.37 1 Waplanspelen 23-24/8
Tresteg
Johannes Bergqvist 89 13.17 1 Storsjöspelen 31/5-1/6
Pojkar 17 år Ungdomsmärke
100m
Linus Vainionpää 92 12.04 3 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9 Silver (12.40)
Samuel Wiktorsson 92 12.38 försök +1,7 Storsjöspelen 31/5-1/6 Silver (12.40)
Pontus Lundstedt 92 13.42 försök +0,5 Storsjöspelen 31/5-1/6
110m häck 91,4
Samuel Wiktorsson 92 16.72 Kalmarspelen 16/7 Silver (17.50)
Linus Vainionpää 92 17.51 -1,7 Enköping 27/7 Brons (19.30)
200m
Linus Vainionpää 92 24.90 1 +3,0 Niklas Minne Söderhamn 31/5 Silver (25.30)
Samuel Wiktorsson 92 25.56 3 -0,1 Storsjöspelen 31/5-1/6 Brons (28.30)
300m
Linus Vainionpää 92 38.90 Enköping 27/7
Samuel Wiktorsson 92 39.80 Enköping 27/7
300m häck 84,0
Samuel Wiktorsson 92 44.49 Täby 9/8 Silver (46.50)
Sverige 19:e
400m
Samuel Wiktorsson 92 55.80 1 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9 Silver (56.50)
800m
Samuel Wiktorsson 92 2.15.46 1 Lilla OS Järvsö 20-21/9 Brons (2.23.00)
1 000m
Samuel Wiktorsson 92 2.57.71 Enköping 27/7
Linus Vainionpää 92 2.59.25 Enköping 27/7
2 000m
Samuel Wiktorsson 92 7.12.28 1 Poängjakt 2 Östersund 17/6
Längd
Samuel Wiktorsson 92 5.79 +2,3 Enköping 27/7 Silver (5.60)
Linus Vainionpää 92 5.67 3 Niklas Minne Söderhamn 31/5 Silver (5.60)
Alexander Dahlquist 91 4.76 2 +1,4 Arnstenshoppet Krokom 31/7
Tresteg
Samuel Wiktorsson 92 12.49 1 Storsjöspelen 31/5-1/6 Silver (11.90)
Sverige 14:e
Linus Vainionpää 92 12.33 Gävle 18/7 Silver (11.90)
Höjd
Samuel Wiktorsson 92 1.69 1 Lilla OS Järvsö 20-21/9 Silver (1.67)
Linus Vainionpää 92 1.51 Enköping 27/7 Brons (1.45)
Pontus Lundstedt 92 1.50 1 Poängjakt 3 Krokom 15/7 Brons (1.45)
Stav
Samuel Wiktorsson 92 3.40 1 Lilla OS Järvsö 20-21/9 Silver (3.35)
Sverige 15:e
Linus Vainionpää 92 2.70 Enköping 27/7
Spjut 700gr
Linus Vainionpää 92 53.89 Kalmar 23/8 Guld (50.00)
Sverige 4:a
Samuel Wiktorsson 92 40.54 USM Mångkamp 23/8 Brons (30.00)
Pontus Lundstedt 92 36.02 3 Lilla OS Järvsö 20-21/9 Brons (30.00)
Kula 5kg
Pontus Lundstedt 92 11.02 1 Waplanspelen 23-24/8 Silver (11.00)
Linus Vainionpää 92 10.31 Enköping 27/7 Brons (8.50)
Samuel Wiktorsson 92 10.05 2 Lilla OS Järvsö 20-21/9 Brons (8.50)
Diskus 1,5kg
Pontus Lundstedt 92 32.72 1 Lilla OS Järvsö 20-21/9 Brons (23.00)
Sverige 18:e
Linus Vainionpää 92 28.28 Enköping 27/7 Brons (23.00)
Samuel Wiktorsson 92 25.16 3 Poängjakt 4 Strömsund 30/7 Brons (23.00)
Slägga 5kg
Pontus Lundstedt 92 43.47 1 Lilla OS Järvsö 20-21/9 Guld (41.00)
Sverige 10:a
Linus Vainionpää 92 20.90 2 Calles Kvällskast Östersund 8/5
Samuel Wiktorsson 92 16.55 3 Calles Kvällskast Östersund 8/5
Johan Swensson 92 9.19 1 Calles Kvällskast Östersund 15/5
Slägga 6kg
Pontus Lundstedt 92 33.74 2 Waplanspelen 23-24/8
Tiokamp
Linus Vainionpää 92 6150 3 Enköping 27/7
110mhä: 17.51 (-1,7) Diskus: 28.28. Stav: 2.70. Spjut: 52.13. 300m: 38.90.
100m: 12.30 (-1,2) Längd: 5.17 (-0,6) Kula: 10.31. Höjd: 1.51. 1 000m: 2.59.25.
Samuel Wiktorsson 92 5945 4 Enköping 27/7
110mhä: 17.19 (-1,7) Diskus: 24.37. Stav: 2.80. Spjut: 38.60. 300m: 39.80.
100m: 12.75 (-1,2) Längd: 5.79 (+2,3) Kula: 9.18. Höjd: 1.60. 1 000m: 2.57.71.
Pojkar 14 år
100m
Andreas Karlstrand 94 13.18 1 -0,5 Waplanspelen 23-24/8 Brons (13.90)
Anders Hagström 94 13.65 3 +0,9 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9 Brons (13.90)
200m
Anders Hagström 94 27.21 3 Waplanspelen 23-24/8
Andreas Karlstrand 94 27.8m 2 Poängjakt 3 Krokom 15/7
300m
Anders Hagström 94 43.90 2 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9 Brons (48.00)
Andreas Karlstrand 94 47.63 3 Poängjakt 5 Krokom 15/7 Brons (48.00)
800m
Anders Hagström 94 2.24.64 3 Lilla OS Järvsö 20-21/9 Brons (2.30.00)
Andreas Karlstrand 94 2.44.0m 3 Poängjakt 1 Östersund 20/5
1 500m
Anders Hagström 94 5.12.95 1 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9
1 500m hinder 76,2
Anders Hagström 94 5.47.0m 1 Poängjakt 3 Krokom 15/7 Brons (6.00.00)
5 000m
Anders Hagström 94 21.03.95 9 DM Seniorer Krokom 12/8
Längd
Andreas Karlstrand 94 5.18 1 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9 Silver (5.00)
Anders Hagström 94 4.54 1 +1,3 Storsjöspelen 31/5-1/6 Brons (4.40)
Tresteg
Andreas Karlstrand 94 10.43 1 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9 Brons (9.75)
Anders Hagström 94 10.28 4 -0,7 Lilla OS Järvsö 20-21/9 Brons (9.75)
Kula 4kg
Andreas Karlstrand 94 8.95 2 Waplanspelen 23-24/8
Spjut 600gr
Andreas Karlstrand 94 38.69 2 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9 Silver (33.00)
Anders Hagström 94 26.38 4 Poängjakt 3 Krokom 15/7 Brons (23.00)
Pojkar 13 år
För att erhålla ungdomsmärket 12-13år måste den aktive klara minst 3 grenresultat, på minst brons nivå
För guld resp. silver skall minst 2 grenresultat klaras på den nivån
60m häck  76,2
Olov Roos 95 10.75 1 Poängjakt 6 Östersund 2/9 Silver (11.50)
Josef Wiktorsson 95 12.62 5 -0,4 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9 Brons (12.80)
80m
Josef Wiktorsson 95 11.07 Kalmarspelen 16/7 Silver (11.60)
Olov Roos 95 11.38 försök 3 Lilla OS Järvsö 20-21/9 Silver (11.60)
100m
Josef Wiktorsson 95 13.87 3 -0,5 Waplanspelen 23-24/8
200m
Olov Roos 95 28.58 2 +3,2 Waplanspelen 23-24/8 Silver (29.50)
Jon Gunnarsson 95 28.86 3 +3,2 Waplanspelen 23-24/8 Silver (29.50)
Josef Wiktorsson 95 29.49 1 -0,8 Storsjöspelen 31/5-1/6 Silver (29.50)
200m häck
Olov Roos 95 34.32 3 Lilla OS Järvsö 20-21/9
Josef Wiktorsson 95 37.72 Nordeamästerskapen 16/8
600m
Olov Roos 95 1.42.08 1 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9 Silver (1.55.00)
Jon Gunnarsson 95 2.05.21 2 Storsjöspelen 31/5-1/6 Brons (2.06.00)
Josef Wiktorsson 95 2.21.1m 4 Poängjakt 1 Östersund 20/5
800m
Olov Roos 95 2.32.29 1 Waplanspelen 23-24/8
Jon Gunnarsson 95 2.58.07 2 Waplanspelen 23-24/8
1 500m hinder 76,2
Olov Roos 95 6.01.0m 2 Poängjakt 3 Krokom 15/7
1 500m
Olov Roos 95 5.21.44 1 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9 Brons (6.00.00)
Höjd
Olov Roos 95 1.60 1 Poängjakt 6 Östersund 2/9 Guld (1.48)
Längd, Zon
Olov Roos 95 4.78 3 Lilla OS Järvsö 20-21/9 Silver (4.30)
Jon Gunnarsson 95 4.19 5 +1,6 Storsjöspelen 31/5-1/6 Brons (3.75)
Josef Wiktorsson 95 3.95 7 -0,1 Storsjöspelen 31/5-1/6 Brons (3.75)
Diskus 0,6kg
Josef Wiktorsson 95 24.55 2 Calles Kvällskast Östersund 8/5 Silver (22.00)
Olov Roos 95 23.85 3 Waplanspelen 23-24/8 Silver (22.00)
Spjut 400gr
Olov Roos 95 32.34 1 Waplanspelen 23-24/8 Silver (26.00)
Jon Gunnarsson 95 31.84 2 Storsjöspelen 31/5-1/6 Silver (26.00)
Josef Wiktorsson 95 20.72 4 Poängjakt 1 Östersund 20/5 Brons (18.00)
Pojkar 12 år
För att erhålla ungdomsmärket 12-13år måste den aktive klara minst 3 grenresultat, på minst brons nivå
För guld resp. silver skall minst 2 grenresultat klaras på den nivån
60m häck, 76,2
Simon Lundstedt 96 15.57 6 Poängjakt 6 Östersund 2/9
80m
Simon Lundstedt 96 14.11 4 -0,2 Poängjakt 5 Krokom 15/7
600m
Simon Lundstedt 96 2.43.4m 5 Poängjakt 1 Östersund 20/5
Höjd
Simon Lundstedt 96 1.20 5 Poängjakt 6 Östersund 2/9 Brons (1.20)
Kula 3kg
Simon Lundstedt 96 8.71 1 Waplanspelen 23-24/8 Silver (8.50)
Stav
Simon Lundstedt 96 1.70 1 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9
Diskus 0,6kg
Simon Lundstedt 96 31.75 1 Lilla OS Järvsö 20-21/9 Guld (31.00)
Slägga 3kg
Simon Lundstedt 96 31.09 1 Calles Kvällskast Östersund 8/5 Silver (22.00)
Spjut 400gr
Simon Lundstedt 96 29.99 3 Storsjöspelen 31/5-1/6 Silver (26.00)
Pojkar 11 år
För att ehålla ungdomsmärket 11år måste den aktive klara minst 3 grenresultat
50m häck
Anders Roos 97 10.18 -0,3 6 Lilla OS Järvsö 20-21/9
60m
Anders Roos 97 9.54 försök 0,5 Lilla OS Järvsö 20-21/9 X (10.00)
Fredrik Festin 97 9.79 3 0,1 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9 X (10.00)
Oliver Dragher 97 10.45 försök -1,2 Storsjöspelen 31/5-1/6
Anton Eriksson 97 10.91 försök -1,5 Storsjöspelen 31/5-1/6
Manne Halvarsson 97 11.66 10 -1,4 Waplanspelen 23-24/8
200m
Anders Roos 97 33.25 2 -2,1 Waplanspelen 23-24/8
Manne Halvarsson 97 40.23 10 +0,3 Waplanspelen 23-24/8
400m
Anders Roos 97 86.87 1 Storsjöspelen 31/5-1/6
600m
Anders Roos 97 2.04.93 1 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9 X (2.10.00)
Höjd
Anders Roos 97 1.25 2 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9 X (1.05)
Fredrik Festin 97 1.20 2 Storsjöspelen 31/5-1/6 X (1.05)
Manne Halvarsson 97 1.05 6 Storsjöspelen 31/5-1/6 X (1.05)
Längd, Zon
Anders Roos 97 4.00 1 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9 X (3.40)
Fredrik Festin 97 3.92 2 Waplanspelen 23-24/8 X (3.40)
Oliver Dragher 97 3.24 9 Storsjöspelen 31/5-1/6
Manne Halvarsson 97 3.12 10 Waplanspelen 23-24/8
Anton Eriksson 97 2.88 13 Storsjöspelen 31/5-1/6
Tresteg, Zon
Anders Roos 97 8.07 5 Lilla OS Järvsö 20-21/9
Kula 2kg
Anders Roos 97 9.26 1 Lilla OS Järvsö 20-21/9 X (6.00)
Manne Halvarsson 97 5.33 10 Waplanspelen 23-24/8
Kula 3kg
Anton Eriksson 97 6.63 7 Storsjöspelen 31/5-1/6
Oliver Dragher 97 6.63 8 Storsjöspelen 31/5-1/6
Manne Halvarsson 97 5.61 11 Storsjöspelen 31/5-1/6
Diskus 0,6kg
Fredrik Festin 97 17.02 3 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9
Spjut 400gr
Fredrik Festin 97 24.62 2 Waplanspelen 23-24/8
Anders Roos 97 24.33 2 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9
Oskar Antonsson 97 16.55 2 Poängjakt 4 Strömsund 30/7
Manne Halvarsson 97 12.55 10 Poängjakt 4 Strömsund 30/7
Pojkar 10 år
10år & yngre räknas inga resultat för ungdomsmärket, märket finns bara från 11år.
50m häck
Oskar Antonsson 98 10.43 6 +0,1 Lilla OS Järvsö 20-21/9
Mattias Svensson 98 10.58 9 -0,7 Lilla OS Järvsö 20-21/9
60m häck 0,76
Oskar Antonsson 98 13.83 4 Poängjakt 6 Östersund 2/9 X (13.90)
60m
Oskar Antonsson 98 9.83 2 0,8 Poängjakt 5 Krokom 15/7 X (10.00)
Mattias Svensson 98 9.94 försök 0 Lilla OS Järvsö 20-21/9 X (10.00)
Kalle Torbjörnsson 98 10.13 5 -1,4 Waplanspelen 23-24/8
Simon Berglund 98 12.9m 11 -5,2 Poängjakt 3 Krokom 15/7
200m
Kalle Torbjörnsson 98 35.75 5 +0,3 Waplanspelen 23-24/8
Mattias Svensson 98 34.81 3 -2,1 Waplanspelen 23-24/8
Oskar Antonsson 98 36.4m 1 Poängjakt 4 Strömsund 30/7
600m
Mattias Svensson 98 2.15.42 6 Lilla OS Järvsö 20-21/9
Höjd
Oskar Antonsson 98 1.21 1 Waplanspelen 23-24/8 X (1.05)
Mattias Svensson 98 1.10 6 Waplanspelen 23-24/8 X (1.05)
Längd, Zon
Oskar Antonsson 98 3.85 3 Waplanspelen 23-24/8 X (3.40)
Mattias Svensson 98 3.76 2 Lilla OS Järvsö 20-21/9 X (3.40)
Kalle Torbjörnsson 98 3.35 8 Waplanspelen 23-24/8
Simon Berglund 98 2.09 11 Poängjakt 3 Krokom 15/7
Tresteg, Zon
Oskar Antonsson 98 7.98 1 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9
Kula 2kg
Oskar Antonsson 98 8.97 1 Lilla OS Järvsö 20-21/9 X (6.00)
Mattias Svensson 98 7.12 4 Storsjöspelen 31/5-1/6 X (6.00)
Diskus 0,6kg
Oskar Antonsson 98 20.56 2 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9
Spjut 400 gr
Oskar Antonsson 98 18.24 5 Waplanspelen 23-24/8
Mattias Svensson 98 17.94 6 Waplanspelen 23-24/8
Boll 300gr
Mattias Svensson 98 32.40 1 Lilla OS Järvsö 20-21/9 X (24.00)
Oskar Antonsson 98 26.34 6 Lilla OS Järvsö 20-21/9 X (24.00)
Pojkar 9år & yngre
9år & yngre räknas inga resultat för ungdomsmärket, märket finns bara från 11år.
40m häck
Sebastian Svensson 01 10.01 12 -0,3 Lilla OS Järvsö 20-21/9
60m
Simon Eriksson 00 12.07 försök -0,9 Storsjöspelen 31/5-1/6
Albin Halvarsson 00 11.38 1 -0,8 Poängjakt 5 Krokom 15/7
Sebastian Svensson 01 11.58 4 -1,2 Waplanspelen 23-24/8
Olle Forss 01 12.40 försök -0,9 Storsjöspelen 31/5-1/6
Jonathan Näslund 01 13.56 8 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9
Andreas Silfver 16.0m 7 -3,9 Poängjakt 3 Krokom 15/7
200m
Albin Halvarsson 00 42.7m 3 Poängjakt 4 Strömsund 30/7
400m
Albin Halvarsson 00 91.99 1 Waplanspelen 23-24/8
Sebastian Svensson 01 93.07 2 Waplanspelen 23-24/8
Olle Forss 01 96.69 3 Waplanspelen 23-24/8
600m
Sebastian Svensson 01 2.26.18 10 Lilla OS Järvsö 20-21/9
Höjd
Albin Halvarsson 00 0.80 3 Poängjakt 3 Krokom 15/7
Olle Forss 01 0.75 5 Poängjakt 3 Krokom 15/7
Sebastian Svensson 01 0.75 6 Poängjakt 3 Krokom 15/7
Längd, Zon
Albin Halvarsson 00 2.79 3 Waplanspelen 23-24/8
Sebastian Svensson 01 2.63 4 Waplanspelen 23-24/8
Simon Eriksson 00 2.44 9 Storsjöspelen 31/5-1/6
Olle Forss 01 2.34 5 Waplanspelen 23-24/8
Spjut 400gr
Albin Halvarsson 00 9.84 12 Waplanspelen 23-24/8
Kula 2kg
Sebastian Svensson 01 3.01 19 Lilla OS Järvsö 20-21/9
Boll 150gr
Jonathan Näslund 01 25.94 4 Öpiadfinaler Krokom 6-7/9
Simon Eriksson 00 19.53 5 Storsjöspelen 31/5-1/6
Albin Halvarsson 00 18.40 6 Storsjöspelen 31/5-1/6
Sebastian Svensson 01 17.65 7 Storsjöspelen 31/5-1/6
Olle Forss 01 11.12 5 Waplanspelen 23-24/8
Boll 300gr
Sebastian Svensson 01 12.31 15 Lilla OS Järvsö 20-21/9