Kvinnor / Veteran Res Plac Vind Tävling
Kvinnor 22 / Senior Res Plac Vind Tävling
Längd
Erika Wiklund 88 5.82 Sätra 31/5
18:e på Sverigelistan
Höjd
Erika Wiklund 88 1.88 Kil 6/6
2:a på Sverigelistan
Spjut 600gr
Erika Wiklund 88 24.13 1 Waplanspelen Krokom 8-9/8
Kula 4kg
Erika Wiklund 88 8.64 Castorama 2/9
Diskus 1kg
Erika Wiklund 88 24.16 Castorama 2/9
Slägga 4kg
Erika Wiklund 88 23.83 Castorama 2/9
2 000m hinder
Elin Kristoffersson 87 8.08.35 1 Poängjakt 3 Krokom 14/7
5 000m
Lena Gavelin 74 17.18.54 1 DM Krokom 18/8
14:e på Sverigelistan
Annika Eriksson 80 18.14.78 Jönköping 11/8
Hedda Bångman 95 20.53.82 3 DM Krokom 18/8
10 000m
Lena Gavelin 74 35.22.25 Göteborg 30/8
4:a på Sverigelistan
Annika Eriksson 80 37.09.7m Jönköping 10/10
18:e på Sverigelistan
Halvmarathon
Lena Gavelin 74 1.17.29 Firenze talien 29/11
3:a på Sverigelistan
Annika Eriksson 80 1.24.21 Firenze talien 29/11
25:a på Sverigelistan
Malin Rensfeldt 78 1.37.55 Göteborg 16/5
Erika Kindmalm 81 1.38.58 Göteborg 16/5
Linda Eriksson 72 1.39.30 Östersund 25/7
Marathon
Lena Gavelin 74 2.37.11 Firenze talien 29/11
2:a på Sverigelistan
Annika Eriksson 80 2.57.53 Firenze talien 29/11
13:e på Sverigelistan
Malin Olofsson 91 3.27.31 3 Östersund 25/7
Jenny Olsson 81 3.54.28 Östersund 25/7
Malin Rensfeldt 78 3.55.50 Amsterdam 18/10
UNGDOMSSTATISTIK
Flickor 19år
100m häck 84,0
Britta Jönsson 91 16.86 1 +0,5 Storsjöspelen Östersund 30-31/5
100m
Britta Jönsson 91 13.56 1 +1,8 Poängjakt 3 Krokom 14/7
Längd
Britta Jönsson 91 4.65 2 Poängjakt 3 Krokom 14/7
Stav
Britta Jönsson 91 2.60 1 Storsjöspelen Östersund 30-31/5
17:e på Sverigelistan
Flickor 17år Ungdomsmärke
100m
Anna Söderberg 93 14.33 försök +1,8 Huddingespelen 7-9/8 Brons (15.00)
Amanda Söderberg 93 15.28 2 +2,2 Poängjakt 3 Krokom 14/7
200m
Anna Söderberg 93 30.65 2 +1,8 Storsjöspelen Östersund 30-31/5
Höjd
Tove Mosten 93 1.39 2 Storsjöspelen Östersund 30-31/5 Brons (1.35)
Längd
Julia Runesson 93 4.44 1 Waplanspelen Krokom 8-9/8 Silver (4.25)
Tove Mosten 93 4.12 1 Poängjakt 1 Östersund 18/5
Elin Furberg 92 3.90 3 Poängjakt 1 Östersund 18/5
Spjut 400gr
Amanda Söderberg 93 14.35 Skol DM Östersund 22/9
Spjut 600gr
Emma Arnsten 92 28.12 1 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8 Silver (25.00)
Amanda Söderberg 93 15.22 3 Lilla OS Järvsö
Anna Söderberg 93 13.31 4 Lilla OS Järvsö
Diskus 1kg
Emma Arnsten 92 28.37 1 Storsjöspelen Östersund 30-31/5 Silver (25.00)
18:e på Sverigelistan
Anna Söderberg 93 22.54 1 Lilla OS Järvsö Brons (19.00)
Kula 3kg
Emma Arnsten 92 10.92 1 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8 Silver (10.20)
Anna Söderberg 93 10.55 2 Huddingespelen 7-9/8 Silver (10.20)
Amanda Söderberg 93 7.08 6 Skol DM Östersund 22/9
Kula 4kg
Emma Arnsten 92 8.71 3 Kast DM Strömsund 26/9
Flickor 15år
80m häck
Karin Jönsson 94 16.67 10 -0,1 Nordeakampen kval Ö-vik 6/6
100m
Karin Jönsson 94 14.52 försök +0,7 Storsjöspelen Östersund 30-31/5 Brons (15.00)
300m
Karin Jönsson 94 47.56 2 Storsjöspelen Östersund 30-31/5 Brons (52.00)
800m
Karin Jönsson 94 3.01.99 9 Nordeakampen kval Ö-vik 6/6
Yvette Lindgren 94 3.03.47 10 Nordeakampen kval Ö-vik 6/6
Höjd
Yvette Lindgren 94 1.15 12 Nordeakampen kval Ö-vik 6/6
Längd
Karin Jönsson 94 4.23 8 +1,1 Nordeakampen kval Ö-vik 6/6 Brons (3.90)
Yvette Lindgren 94 3.66 15 +0,3 Nordeakampen kval Ö-vik 6/6
Spjut 400gr
Yvette Lindgren 94 23.10 5 Nordeakampen kval Ö-vik 6/6 Brons (17.50)
Karin Jönsson 94 20.59 2 Skol DM Östersund 22/9 Brons (17.50)
Kula 3kg
Karin Jönsson 94 9.35 2 Nordeakampen kval Ö-vik 6/6 Silver (8.40)
Yvette Lindgren 94 6.44 12 Nordeakampen kval Ö-vik 6/6
Stafett 4×100m 56.88 2 Storsjöspelen Östersund 30-31/5
Josefine Jirhed, Karin Jönsson, Fanny Fryklund, Caroline Antonsson
Flickor 14år
80m häck
Fanny Fryklund 95 16.69 11 +0,6 Nordeakampen kval Ö-vik 6/6
Hedda Bångman 95 17.83 13 +0,6 Nordeakampen kval Ö-vik 6/6
100m
Fanny Fryklund 95 14.03 försök +1,0 Storsjöspelen Östersund 30-31/5 Brons (15.00)
Josefine Jirhed 95 14.92 6 +2,2 Poängjakt 3 Krokom 14/7 Brons (15.00)
Julia Halvarsson 95 16.44 8 +1,8 Poängjakt 3 Krokom 14/7
300m
Hedda Bångman 95 46.99 3 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8 Silver (47.00)
Fanny Fryklund 95 48.04 3 Storsjöspelen Östersund 30-31/5 Brons (52.00)
Josefine Jirhed 95 49.73 4 Storsjöspelen Östersund 30-31/5 Brons (52.00)
800m
Hedda Bångman 95 2.32.52 1 Poängjakt 7 Östersund 1/9 Silver (2.40.00)
2 000m
Hedda Bångman 95 7.24.67 1 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8 Silver (7.40.00)
17:e på Sverigelistan
Längd
Fanny Fryklund 95 4.31 2 Poängjakt 1 Östersund 18/5 Brons (3.90)
Josefine Jirhed 95 4.09 7 Storsjöspelen Östersund 30-31/5 Brons (3.90)
Hedda Bångman 95 3.96 11 Nordeakampen kval Ö-vik 6/6 Brons (3.90)
Julia Halvarsson 95 3.17 6 Poängjakt 3 Krokom 14/7
Höjd
Julia Halvarsson 95 1.35 4 Poängjakt 2 Östersund 17/6 Brons (1.25)
Josefine Jirhed 95 1.25 5 Poängjakt 3 Krokom 14/7 Brons (1.25)
Fanny Fryklund 95 1.20 5 Storsjöspelen Östersund 30-31/5
Spjut 400gr
Julia Halvarsson 95 18.43 1 Dunderkastet Strömsund 4/7 Brons (17.50)
Fanny Fryklund 95 17.35 3 Storsjöspelen Östersund 30-31/5
Kula 3kg
Hedda Bångman 95 5.54 14 Nordeakampen kval Ö-vik 6/6
Julia Halvarsson 95 5.45 15 Nordeakampen kval Ö-vik 6/6
Diskus 0,6kg
Julia Halvarsson 95 20.31 3 Poängjakt 2 Östersund 17/6 Brons (19.00)
Slägga 3kg
Julia Halvarsson 95 14.12 5 Poängjakt 7 Östersund 1/9
Flickor 13år
För att erhålla ungdomsmärket 12-13år måste den aktive klara minst 3 grenresultat, på minst brons nivå
För guld resp. silver skall minst 2 grenresultat klaras på den nivån
80m häck
Sandra Karlsson 96 18.02 14 -0,1 Nordeakampen kval Ö-vik 6/6
80m
Lina Westerberg 96 11.34 2 +0,4 Waplanspelen Krokom 8-9/8 Silver (12.20)
Carolin Antonsson 96 11.36 3 +2,2 Poängjakt 3 Krokom 14/7 Silver (12.20)
Sandra Karlsson 96 12.30 6 +1,2 Poängjakt 3 Krokom 14/7 Brons (13.20)
200m
Lina Westerberg 96 29.73 1 +1,8 Waplanspelen Krokom 8-9/8 Silver (30.70)
Sandra Karlsson 96 31.57 3 +3,4 Storsjöspelen Östersund 30-31/5 Brons (34.00)
600m
Sandra Karlsson 96 2.00.94 1 Poängjakt 1 Östersund 18/5 Silver (2.03.00)
800m
Sandra Karlsson 96 2.50.33 8 Nordeakampen kval Ö-vik 6/6
Höjd
Anna Stina Ericsson 96 1.25 2 Poängjakt 7 Östersund 1/9 Brons (1.14)
Sandra Karlsson 96 1.00 13 Nordeakampen kval Ö-vik 6/6
Längd, Zon
Carolin Antonsson 96 4.46 2 Waplanspelen Krokom 8-9/8 Silver (4.10)
Lina Westerberg 96 4.46 3 Waplanspelen Krokom 8-9/8 Silver (4.10)
Sandra Karlsson 96 3.82 4 Storsjöspelen Östersund 30-31/5 Brons (3.50)
Tresteg
Sandra Karlsson 96 8.39 1 Poängjakt 3 Krokom 14/7 Brons (7.30)
Anna Stina Ericsson 96 8.04 5 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8 Brons (7.30)
Jonna Olofsson 96 6.50 9 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8
Spjut 400gr
Sandra Karlsson 96 13.95 1 Dunderkastet Strömsund 4/7
Kula 2kg
Carolin Antonsson 96 8.81 2 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8 Silver (8.00)
Sandra Karlsson 96 7.04 1 Dunderkastet Strömsund 4/7 Brons (6.20)
Jonna Olofsson 96 7.00 5 Waplanspelen Krokom 8-9/8 Brons (6.20)
Diskus 0,6kg
Sandra Karlsson 96 16.99 1 Dunderkastet Strömsund 4/7 Brons (13.00)
Slägga 2kg
Jonna Olofsson 96 19.54 2 Waplanspelen Krokom 8-9/8 Brons (13.00)
Slägga 3kg
Carolin Antonsson 96 20.09 2 Poängjakt 7 Östersund 1/9
Flickor 12år
För att erhålla ungdomsmärket 12-13år måste den aktive klara minst 3 grenresultat, på minst brons nivå
För guld resp. silver skall minst 2 grenresultat klaras på den nivån
60m häck 0,76
Ida Hestner 97 14.86 3 +1,9 Poängjakt 7 Östersund 1/9
80m
Ida Hestner 97 13.19 7 +0,4 Waplanspelen Krokom 8-9/8 Brons (13.20)
Hanna Hoflin 97 14.41 5 Poängjakt 6 Krokom 18/8
600m
Ida Hestner 97 2.18.29 2 Poängjakt 1 Östersund 18/5
800m
Ida Hestner 97 3.11.56 4 Waplanspelen Krokom 8-9/8
Höjd
Hanna Hoflin 97 1.20 3 Waplanspelen Krokom 8-9/8 Brons (1.14)
Ida Hestner 97 1.10 3 Poängjakt 1 Östersund 18/5
Stav
Hanna Hoflin 97 1.50 1 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8
Längd, Zon
Hanna Hoflin 97 3.37 7 Waplanspelen Krokom 8-9/8
Ida Hestner 97 3.26 8 Waplanspelen Krokom 8-9/8
Tresteg, Zon
Ida Hestner 97 7.64 7 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8 Brons (7.30)
Hanna Hoflin 97 7.22 8 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8
Spjut 400gr
Hanna Hoflin 97 16.92 3 Waplanspelen Krokom 8-9/8 Brons (14.00)
Ida Hestner 97 10.04 8 Poängjakt 1 Östersund 18/5
Kula 2kg
Ida Hestner 97 6.90 6 Waplanspelen Krokom 8-9/8 Brons (6.20)
Hanna Hoflin 97 6.90 3 Poängjakt 6 Krokom 18/8 Brons (6.20)
Flickor 11år
För att ehålla ungdomsmärket 11år måste den aktive klara minst 3 grenresultat
60m
Lina Näslund 98 10.45 10 +3,7 Poängjakt 3 Krokom 14/7
Frida Jonsson 98 11.14 14 Poängjakt 6 Krokom 18/8
200m
Lina Näslund 98 37.34 15 +3,6 Poängjakt 4 Strömsund 22/7
600m
Lina Näslund 98 2.21.95 9 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8
Frida Jonsson 98 2.26.43 10 Poängjakt 1 Östersund 18/5
800m
Frida Jonsson 98 3.25.48 8 Waplanspelen Krokom 8-9/8
Lina Näslund 98 3.32.83 11 Waplanspelen Krokom 8-9/8
Höjd
Frida Jonsson 98 1.05 8 Waplanspelen Krokom 8-9/8 X (1.00)
Lina Näslund 98 1.00 14 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8 X (1.00)
Längd, Zon
Lina Näslund 98 3.24 11 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8 X (3.20)
Frida Jonsson 98 2.98 18 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8
Nora Olofsson 98 2.86 20 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8
Tresteg
Lina Näslund 98 6.66 8 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8
Nora Olofsson 98 6.61 9 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8
Kula 2kg
Nora Olofsson 98 6.89 1 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8 X (5.60)
Frida Jonsson 98 6.13 4 Poängjakt 2 Östersund 17/6 X (5.60)
Lina Näslund 98 5.65 9 Poängjakt 7 Östersund 1/9 X (5.60)
Boll 300gr
Lina Näslund 98 15.04 7 Poängjakt 4 Strömsund 22/7
Slungboll
Nora Olofsson 98 17.25 3 Waplanspelen Krokom 8-9/8
Lina Näslund 98 15.95 5 Waplanspelen Krokom 8-9/8
Flickor 10år
10år & yngre räknas inga resultat för ungdomsmärket, märket finns bara från 11år.
50m häck
Ida Forss 99 10.65 12 -0,7 Lilla OS Järvsö
60m häck 0,76
Fanny Jonsson 99 14.07 7 +4,0 Poängjakt 7 Östersund 1/9 X (14.20)
60m
Ida Forss 99 10.20 försök +1,6 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8
Fanny Jonsson 99 10.91 10 -2,7 Poängjakt 6 Krokom 18/8
200m
Ida Forss 99 36.14 11 +2,1 Waplanspelen Krokom 8-9/8
400m
Ida Forss 99 88.73 13 Storsjöspelen Östersund 30-31/5
600m
Ida Forss 99 2.23.52 6 Poängjakt 1 Östersund 18/5
Fanny Jonsson 99 2.24.96 7 Poängjakt 1 Östersund 18/5
800m
Fanny Jonsson 99 3.32.31 9 Waplanspelen Krokom 8-9/8
Höjd
Fanny Jonsson 99 1.15 6 Waplanspelen Krokom 8-9/8 X (1.00)
Ida Forss 99 1.05 7 Poängjakt 5 Hammerdal 5/8 X (1.00)
Längd, Zon
Ida Forss 99 3.40 10 Waplanspelen Krokom 8-9/8 X (3.20)
Fanny Jonsson 99 3.27 10 Storsjöspelen Östersund 30-31/5 X (3.20)
Tresteg
Ida Forss 99 6.98 6 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8
Spjut 400gr
Fanny Jonsson 99 16.84 4 Waplanspelen Krokom 8-9/8
Kula 2kg
Fanny Jonsson 99 6.88 2 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8 X (5.60)
Ida Forss 99 5.66 8 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8 X (5.60)
Boll 300gr
Fanny Jonsson 99 17.99 8 Poängjakt 7 Östersund 1/9
Ida Forss 99 17.47 7 Poängjakt 5 Hammerdal 5/8
Slungboll
Ida Forss 99 19.68 23 Lilla OS Järvsö
Flickor 9år & yngre
60m
Tilde Bångman 01 11.54 4 +1,7 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8
Emma Jonsson 02 13.12 6 -3,8 Poängjakt 6 Krokom 18/8
300m hinder
Maria Novak 00 1.06.76 1 Poängjakt 7 Östersund 1/9
Tilde Bångman 01 1.09.37 5 Poängjakt 7 Östersund 1/9
Anna Novak 02 1.11.88 6 Poängjakt 7 Östersund 1/9
Längd, Zon
Tilde Bångman 01 2.25 4 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8
My Almei 01 2.15 6 Poängjakt 2 Östersund 17/6
Emma Jonsson 02 1.71 7 Poängjakt 6 Krokom 18/8
Stina Jonsson 04 1.47 9 Poängjakt 6 Krokom 18/8
Boll 150gr
Maria Novak 00 14.44 3 Poängjakt 7 Östersund 1/9
Tilde Bångman 01 10.38 5 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8
Anna Novak 02 8.24 8 Poängjakt 7 Östersund 1/9