UTOMHUSSTATISTIK ÅR 2009
Redigerat av: Ronny Wall 2009-11-30
Män / Veteran Res Plac Vind Tävling
M45
200m
Johan Norberg 61 27.77 1 3,4 Waplanspelen Krokom 8-9/8
400m
Johan Norberg 61 60.53 4 Veteran SM Norrtälje 21-23/8
800m
Johan Norberg 61 2.15.21 4 DM Östersund 1/9
3 000m hinder
Johan Norberg 61 11.40.32 2 Veteran SM Norrtälje 21-23/8
M65
100m
Uno Niklasson 44 13.93 2 +1,0 Huddinge 26-27/6
Malte Lindgren 41 14.76 4 Veteran SM Norrtälje 21-23/8
200m
Uno Niklasson 44 29.30 5 +2,9 DM Östersund 1/9
Malte Lindgren 41 30.60 försök -1,8 Veteran SM Norrtälje 21-23/8
400m
Malte Lindgren 41 69.77 1 Veteran SM Norrtälje 21-23/8
Män 22 / Senior
100m
Johannes Bergqvist 89 12.02 2 Waplanspelen Krokom 8-9/8
200m
Johannes Bergqvist 89 24.18 +2,0 Östersund 31/5
400m
Johannes Bergqvist 89 57.69 1 Poängjakt 1 Östersund 18/5
800m
Lars Åke Skoog 74 2.09.31 1 DM Östersund 1/9
Per Erik Hellström 87 2.10.34 2 DM Östersund 1/9
Mikael Andersson 72 2.14.75 3 DM Östersund 1/9
1 500m
Lars Åke Skoog 74 4.30.34 1 Waplanspelen Krokom 8-9/8
2 000m
Per Erik Hellström 87 6.06.8m 2 Poängjakt 2 Östersund 17/6
Mikael Andersson 74 6.09.5m 3 Poängjakt 2 Östersund 17/6
Hans Turtola 77 6.10.5m 4 Poängjakt 2 Östersund 17/6
Lars-Åke Skoog 74 6.12.4m 6 Poängjakt 2 Östersund 17/6
Mikael Andersson 72 6.17.0m 7 Poängjakt 2 Östersund 17/6
Carl-Henrik Rost 71 6.30.5m 8 Poängjakt 2 Östersund 17/6
Richard Kingstad 69 6.32.2m 9 Poängjakt 2 Östersund 17/6
5 000m
Karl Almestål 79 16.26.03 1 Waplanspelen Krokom 8-9/8
Andreas Bergstedt 86 16.26.82 1 DM Krokom 18/8
Martin Kristiansson 74 16.33.37 3 DM Krokom 18/8
Per Erik Hellström 87 16.34.1m 1 Resultattävling Krokom 24/6
Ola Lidmark Eriksson 80 16.38.2m 2 Resultattävling Krokom 24/6
Lars Åke Skoog 74 16.54.32 3 Waplanspelen Krokom 8-9/8
Carl-Henrik Rost 71 16.54.4m 3 Resultattävling Krokom 24/6
Daniel Lundh 83 17.04.81 4 Waplanspelen Krokom 8-9/8
Erik Olofsson 77 17.12.4m 4 Resultattävling Krokom 24/6
Joel Larsson 84 17.48.63 7 DM Krokom 18/8
Hans Tjäder 57 19.31.75 10 DM Krokom 18/8
3 000m hinder
Mikael Andersson 74 10.32.96 1 DM Krokom 14/7
Andreas Bergstedt 86 10.47.62 2 DM Krokom 14/7
Lars-Åke Skoog 74 10.56.14 3 DM Krokom 14/7
10 000m bana
Jonatan Toresson 86 33.37.0m 1 DM Krokom 25/8
Karl Almestål 79 33.39.5m 2 DM Krokom 25/8
Hans Turtola 77 33.59.2m 3 DM Krokom 25/8
Martin Kristiansson 74 34.29.4m 4 DM Krokom 25/8
Ola Lidmark Eriksson 80 34.32.1m 5 DM Krokom 25/8
Per Erik Hellström 87 34.58.0m 6 DM Krokom 25/8
Richard Kingstad 69 35.00.8m 7 DM Krokom 25/8
Mattias Aspholm 74 35.25.01 Stockholm 25/8
Lars-Åke Skoog 74 35.34.9m 8 DM Krokom 25/8
Claes Lundin 79 35.53.33 Stockholm 25/8
Carl-Henrik Rost 71 36.22.6m 9 DM Krokom 25/8
Sammy Öhrling 73 41.41.9m 13 DM Krokom 25/8
Max Novak 96 41.45.7m 15 DM Krokom 25/8
Mårten Suorra 66 42.22.8m 18 DM Krokom 25/8
Halvmarathon
Hans Turtola 77 1.17.51 Göteborg 16/5
Mikael Andersson 72 1.18.08 Göteborg 16/5
Ola Lidmark Eriksson 80 1.18.32 Östersund 25/7
Mattias Aspholm 74 1.18.55 Stockholm 12/9
Richard Kingstad 69 1.20.01 Frösön 26/9
Claes Lundin 79 1.21.12 Beune Frankrike 14/11
Lars-Åke Skoog 74 1.21.38 Östersund 25/7
Joel Bengtsson 51 1.26.11 Frösön 26/9
Petter Kindmalm 82 1.26.27 Göteborg 16/5
Joel Larsson 84 1.28.23 Östersund 25/7
Marathon
Ola Lidmark Eriksson 80 2.45.15 Amsterdam Holland 18/10
Richard Kingstad 69 3.01.08 Köpenhamn Danmark 24/5
Andreas Bergstedt 86 3.04.01 Stockholm 30/5
Carl-Henrik Rost 71 3.17.48 Stockholm 30/5
Johan Öhlund 90 3.28.23 Stockholm 30/5
Martin Ohlsson 80 3.57.19 Stockholm 30/5
Höjd
Johannes Bergqvist 89 1.75 1 Waplanspelen Krokom 8-9/8
Stav
Tommy Nordin 88 2.50 2 Poängjakt 6 Krokom 18/8
Längd
Johannes Bergqvist 89 6.52 1 +0,1 Waplanspelen Krokom 8-9/8
Slägga 7,26kg
Tommy Nordin 88 58.15 Karlskrona 15/8
10:a på Sverigelistan
UNGDOMSSTATISTIK
Pojkar 19 år Res Plac Vind Tävling
Stafett 4×100m 49.87 1 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8
Alexander Dahlqvist, Simon Gunnarsson, Pontus Lundstedt, Linus Vainionpää
Pojkar 17 år Ungdomsmärke
110m häck 91,4
Samuel Wiktorsson 92 16.17 1 +2,5 Storsjöspelen Östersund 30-31/5 Silver (17.50)
19:e på Sverigelistan
Linus Vainionpää 92 17.20 2 +3,1 Poängjakt 1 Östersund 18/5 Silver (17.50)
100m
Linus Vainionpää 92 11.85 1 +1,7 Waplanspelen Krokom 8-9/8 Silver (12.40)
Samuel Wiktorsson 92 12.02 2 +1,7 Waplanspelen Krokom 8-9/8 Silver (12.40)
Simon Gunnarsson 92 12.90 5 +1,7 Waplanspelen Krokom 8-9/8 Brons (13.60)
Alexander Dahlqvist 92 12.95 4 +1,8 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8 Brons (13.60)
Pontus Lundstedt 92 13.12 5 +0,4 DM Krokom 14/7 Brons (13.60)
200m
Linus Vainionpää 92 24.90 3 +2,9 DM Östersund 1/9 Silver (25.30)
400m
Alexander Dahlqvist 92 66.14 2 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8
2 000m
Samuel Wiktorsson 92 7.12.4m 1 Poängjakt 2 Östersund 17/6
Längd
Samuel Wiktorsson 92 6.29 Gävle 18/7 Silver (5.60)
13:e på Sverigelistan
Alexander Dahlqvist 92 5.27 1 +0,5 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8 Brons (4.80)
Linus Vainionpää 92 5.12 2 Poängjakt 1 Östersund 18/5 Brons (4.80)
Pontus Lundstedt 92 5.09 2 -0,6 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8 Brons (4.80)
Simon Gunnarsson 92 4.74 3 DM Krokom 14/7
Tresteg
Samuel Wiktorsson 92 12.97 1 Storsjöspelen Östersund 30-31/5 Guld (12.50)
12:a på Sverigelistan
Linus Vainionpää 92 12.17 2 Waplanspelen Krokom 8-9/8 Silver (11.90)
Höjd
Samuel Wiktorsson 92 1.70 1 Storsjöspelen Östersund 30-31/5 Silver (1.67)
Stav
Samuel Wiktorsson 92 3.60 1 Storsjöspelen Östersund 30-31/5 Guld (3.60)
13:e på Sverigelistan
Linus Vainionpää 92 3.15 1 Lilla OS Järvsö Brons (2.80)
19:e på Sverigelistan
Simon Gunnarsson 92 2.70 3 Waplanspelen Krokom 8-9/8
Pontus Lundstedt 92 2.50 3 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8
Spjut 700gr
Linus Vainionpää 92 52.10 1 Lilla OS Järvsö Guld (50.00)
7:a på Sverigelistan
Samuel Wiktorsson 92 41.20 2 Dunderkastet Strömsund 4/7 Silver (41.00)
Pontus Lundstedt 92 38.19 7 Lilla OS Järvsö Brons (30.00)
Simon Gunnarsson 92 29.37 2 Waplanspelen Krokom 8-9/8
Kula 5kg
Pontus Lundstedt 92 11.43 4 Lilla OS Järvsö Silver (11.00)
Linus Vainionpää 92 10.56 1 Waplanspelen Krokom 8-9/8 Brons (8.50)
Simon Gunnarsson 92 10.29 2 Waplanspelen Krokom 8-9/8 Brons (8.50)
Samuel Wiktorsson 92 10.69 2 Dunderkastet Strömsund 4/7 Brons (8.50)
Diskus 1,5kg
Pontus Lundstedt 92 34.98 2 Lilla OS Järvsö Silver (33.00)
Linus Vainionpää 92 31.65 1 Waplanspelen Krokom 8-9/8 Brons (23.00)
Samuel Wiktorsson 92 25.68 1 Dunderkastet Strömsund 4/7 Brons (23.00)
Simon Gunnarsson 92 23.85 2 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8 Brons (23.00)
Diskus 2kg
Pontus Lundstedt 92 25.59 1 Poängjakt 6 Krokom 18/8
Slägga 5kg
Pontus Lundstedt 92 47.55 Krokom 14/7 Guld (41.00)
10:a på Sverigelistan
Simon Gunnarsson 92 28.76 2 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8 Brons (27.00)
Samuel Wiktorsson 92 21.35 3 Poängjakt 1 Östersund 18/5
Linus Vainionpää 92 21.22 3 Poängjakt 1 Östersund 18/5
Tiokamp
Samuel Wiktorsson 92 4 787 6 Mångkamps SM Eskilstuna 6-7/9
110m häck: 16.63. Diskus: 25.99. Stav: ej res. Spjut: 37.71. 300m: 39.70.
100m: 12.51. Längd: 5.80. Kula: 9.86. Höjd: 1.70. 1 000m: 3.06.26.
9:a på Sverigelistan
Pojkar 15 år
100m häck 84,0
Anders Hagström 94 16.70 2 +0,8 Nordeakampen kval Ö-vik 6/6 Brons (18.50)
Andreas Karlstrand 94 18.38 5 +0,8 Nordeakampen kval Ö-vik 6/6
100m
Andreas Karlstrand 94 12.93 försök +1,4 Skol DM Östersund 22/9 Brons (13.90)
Anders Hagström 94 12.56 2 +3,3 Skol DM Östersund 22/9 Brons (13.90)
200m
Anders Hagström 94 26.01 2 +3,4 Waplanspelen Krokom 8-9/8
800m
Anders Hagström 94 2.16.91 Nordeakampen kval Ö-vik 6/6 Silver (2.20.00)
1 500m
Anders Hagström 94 5.09.30 2 Waplanspelen Krokom 8-9/8
1 500m hinder
Anders Hagström 94 5.22.66 Växjö 14/8 Silver (5.30.00)
12:a på Sverigelistan
2 000m
Anders Hagström 94 7.13.68 1 Storsjöspelen Östersund 30-31/5 Brons (7.30.00)
Längd
Andreas Karlstrand 94 5.42 1 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8 Silver (5.00)
Anders Hagström 94 5.07 2 Waplanspelen Krokom 8-9/8 Silver (5.00)
Tresteg
Andreas Karlstrand 94 11.21 1 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8 Silver (10.80)
20:e på Sverigelistan
Höjd
Anders Hagström 94 1.50 3 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8 Brons (1.35)
Andreas Karlstrand 94 1.46 6 Nordeakampen kval Ö-vik 6/6 Brons (1.35)
Kula 4kg
Andreas Karlstrand 94 9.61 7 Nordeakampen kval Ö-vik 6/6 Brons (9.00)
Anders Hagström 94 8.40 13 Nordeakampen kval Ö-vik 6/6
Spjut 600gr
Andreas Karlstrand 94 37.45 2 Skol DM Östersund 22/9 Silver (33.00)
Anders Hagström 94 27.62 8 Nordeakampen kval Ö-vik 6/6 Brons (23.00)
Stafett 4×100m 56.50 1 Storsjöspelen Östersund 30-31/5
Max Novak, Olov Roos, Anders Hagström, Anders Roos
Pojkar 14 år
100m häck 84,0
Olov Roos 95 17.39 8 Bfi +0,6 Lilla OS Järvsö Brons (18.50)
Josef Wiktorsson 95 19.27 11 Nordeakampen kval Ö-vik 6/6
100m
Josef Wiktorsson 95 12.67 1 +1,9 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8 Silver (12.90)
Olov Roos 95 13.98 försök +1,0 DM Krokom 14/7
200m
Josef Wiktorsson 95 26.98 3 +3,4 Waplanspelen Krokom 8-9/8
300m
Olov Roos 95 44.37 1 Storsjöspelen Östersund 30-31/5 Brons (48.00)
300m häck 76,2
Olov Roos 95 47.82 Skellefteå 5/9 Silver (49.00)
17:e på Sverigelistan
800m
Olov Roos 95 2.24.2m 1 Poängjakt 5 Hammerdal 5/8 Brons (2.30.00)
Josef Wiktorsson 95 2.39.19 7 Nordeakampen kval Ö-vik 6/6
2 000m
Olov Roos 95 7.11.30 2 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8 Brons (7.30.00)
1 500m hinder 76,2
Olov Roos 95 5.29.73 Krokom 14/7 Silver (5.30.00)
10:a på Sverigelistan
Längd
Olov Roos 95 5.30 6 +0,4 Lilla OS Järvsö Silver (5.00)
Josef Wiktorsson 95 3.93 6 +0,3 Storsjöspelen Östersund 30-31/5
Joel Haglund 95 3.65 17 -2,2 Nordeakampen kval Ö-vik 6/6
Höjd
Olov Roos 95 1.63 5 Lilla OS Järvsö Silver (1.55)
Kula 4kg
Joel Haglund 95 9.34 9 Nordeakampen kval Ö-vik 6/6
Olov Roos 95 8.09 14 Nordeakampen kval Ö-vik 6/6
Josef Wiktorsson 95 6.47 18 Nordeakampen kval Ö-vik 6/6
Spjut 600gr
Olov Roos 95 27.93 9 Lilla OS Järvsö Brons (23.00)
Josef Wiktorsson 95 25.16 6 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8 Brons (23.00)
Joel Haglund 95 21.55 17 Nordeakampen kval Ö-vik 6/6
Pojkar 13 år
För att erhålla ungdomsmärket 12-13år måste den aktive klara minst 3 grenresultat, på minst brons nivå
För guld resp. silver skall minst 2 grenresultat klaras på den nivån
80m
Max Novak 96 11.23 försök +1,8 Skol DM Östersund 22/9 Silver (11.60)
200m
Max Novak 96 28.30 4 Poängjakt 7 Östersund 1/9 Silver (29.50)
600m
Max Novak 96 1.52.19 1 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8 Silver (1.55.00)
800m
Max Novak 96 2.32.37 1 Poängjakt 7 Östersund 1/9
1 500m hinder 76,2
Max Novak 96 5.37.60 Krokom 14/7
13:e på Sverigelistan
1 500m
Max Novak 96 5.14.47 1 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8 Silver (5.20.00)
2 000m
Max Novak 96 7.13.13 u.tävl Öpiadfinaler Krokom 22-23/8
10 000m
Max Novak 96 41.45.7m 15 DM Krokom 25/8
Längd, Zon
Max Novak 96 4.53 6 Waplanspelen Krokom 8-9/8 Silver (4.30)
Höjd
Simon Lundstedt 96 1.20 5 Storsjöspelen Östersund 30-31/5 Brons (1.20)
Stav
Simon Lundstedt 96 1.80 1 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8
Kula 3kg
Simon Lundstedt 96 9.23 4 Lilla OS Järvsö Silver (8.50)
Diskus 0,6kg
Simon Lundstedt 96 30.80 3 Lilla OS Järvsö Silver (22.00)
Spjut 400gr
Simon Lundstedt 96 31.26 4 Lilla OS Järvsö Silver (26.00)
Spjut 600gr
Simon Lundstedt 96 26.12 11 Nordeakampen kval Ö-vik 6/6
Slägga 3kg
Simon Lundstedt 96 36.00 2 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8 Guld (33.00)
Slägga 4kg
Simon Lundstedt 96 33.63 1 Lilla OS Järvsö
Pojkar 12 år
För att erhålla ungdomsmärket 12-13år måste den aktive klara minst 3 grenresultat, på minst brons nivå
För guld resp. silver skall minst 2 grenresultat klaras på den nivån
Längd
Anders Roos 97 4.12 5 Storsjöspelen Östersund 30-31/5 Brons (3.75)
Manne Halvarsson 97 3.49 7 Waplanspelen Krokom 8-9/8
Höjd
Anders Roos 97 1.25 4 Storsjöspelen Östersund 30-31/5 Brons (1.20)
Kula 3kg
Anders Roos 97 7.98 3 Storsjöspelen Östersund 30-31/5 Brons (7.00)
Slägga 3kg
Anders Roos 97 17.34 2 Storsjöspelen Östersund 30-31/5 Brons (16.00)
Manne Halvarsson 97 12.27 4 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8
Spjut 400gr
Manne Halvarsson 97 16.76 4 Waplanspelen Krokom 8-9/8
Pojkar 11 år
För att ehålla ungdomsmärket 11år måste den aktive klara minst 3 grenresultat
60m häck 0,76
Karel Novak 98 13.19 Poängjakt 7 Östersund 1/9 X (13.90)
60m
Mattias Svensson 98 9.42 försök +2,4 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8 X (10.00)
Oskar Antonsson 98 9.78 4 +2,6 Waplanspelen Krokom 8-9/8 X (10.00)
Max Faxälv 98 12.77 9 Poängjakt 6 Krokom 18/8
200m
Mattias Svensson 98 32.95 2 +1,0 Waplanspelen Krokom 8-9/8
Oskar Antonsson 98 34.23 4 +1,0 Waplanspelen Krokom 8-9/8
Höjd
Mattias Svensson 98 1.25 1 Waplanspelen Krokom 8-9/8 X (1.05)
Oskar Antonsson 98 1.25 1 Poängjakt 1 Östersund 18/5 X (1.05)
Längd, Zon
Mattias Svensson 98 4.17 1 Waplanspelen Krokom 8-9/8 X (3.40)
Oskar Antonsson 98 3.89 4 Waplanspelen Krokom 8-9/8 X (3.40)
Max Faxälv 98 1.73 9 Poängjakt 6 Krokom 18/8
Tresteg, Zon
Mattias Svensson 98 8.45 1 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8
Oskar Antonsson 98 8.06 3 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8
Kula 2kg
Oskar Antonsson 98 10.17 1 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8 X (6.00)
Mattias Svensson 98 8.95 1 Poängjakt 7 Östersund 1/9 X (6.00)
Diskus 0,6kg
Oskar Antonsson 98 21.00 2 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8
Spjut 400gr
Mattias Svensson 98 23.53 3 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8
Oskar Antonsson 98 21.20 4 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8
Boll 300gr
Mattias Svensson 98 37.21 1 Poängjakt 7 Östersund 1/9 X (24.00)
Karel Novak 98 31.65 3 Poängjakt 7 Östersund 1/9 X (24.00)
Oskar Antonsson 98 29.40 1 Poängjakt 5 Hammerdal 5/8 X (24.00)
Slungboll
Mattias Svensson 98 23.66 5 Lilla OS Järvsö
Oskar Antonsson 98 22.75 2 Waplanspelen Krokom 8-9/8
Pojkar 9år & yngre
9år & yngre räknas inga resultat för ungdomsmärket, märket finns bara från 11år.
40m häck
Olle Forss 01 8.99 9 +0,3 Lilla OS Järvsö
Sebastian Svensson 01 10.01 17 -0,8 Lilla OS Järvsö
60m
Olle Forss 01 10.59 4 Bfi -0,8 Lilla OS Järvsö
Sebastian Svensson 01 10.89 5 +1,3 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8
Albin Halvarsson 00 10.95 5 +1,2 Waplanspelen Krokom 8-9/8
Jonathan Näslund 01 12.95 försök +0,9 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8
Helmer Halvarsson 03 14.72 12 +4,5 Waplanspelen Krokom 8-9/8
200m
Jonathan Näslund 01 47.5m 5 Poängjakt Strömsund 22/7
400m
Olle Forss 01 83.81 2 Waplanspelen Krokom 8-9/8
Sebastian Svensson 01 88.18 5 Waplanspelen Krokom 8-9/8
Albin Halvarsson 00 90.75 6 Waplanspelen Krokom 8-9/8
600m
Olle Forss 01 2.17.87 5 Lilla OS Järvsö
Sebastian Svensson 01 2.39.16 15 Lilla OS Järvsö
300m hinder
Olle Forss 01 1.04.64 3 Poängjakt 7 Östersund 1/9
Sebastian Svensson 01 1.09.38 5 Poängjakt 7 Östersund 1/9
Jonathan Näslund 01 1.20.16 10 Poängjakt 7 Östersund 1/9
Höjd
Olle Forss 01 0.92 12 Lilla OS Järvsö
Sebastian Svensson 01 0.92 15 Lilla OS Järvsö
Längd, Zon
Albin Halvarsson 00 3.10 3 Waplanspelen Krokom 8-9/8
Sebastian Svensson 01 2.94 4 Waplanspelen Krokom 8-9/8
Olle Forss 01 2.83 7 Waplanspelen Krokom 8-9/8
Jonathan Näslund 01 2.45 6 Poängjakt 6 Krokom 18/8
Andreas Silfver 01 2.32 13 Storsjöspelen Östersund 30-31/5
Helmer Halvarsson 03 1.97 12 Waplanspelen Krokom 8-9/8
Kula 2kg
Sebastian Svensson 01 4.83 2 Poängjakt 2 Östersund 17/6
Olle Forss 01 4.31 18 Lilla OS Järvsö
Boll 150gr
Jonathan Näslund 01 32.73 2 Poängjakt 7 Östersund 1/9
Albin Halvarsson 00 23.32 5 Waplanspelen Krokom 8-9/8
Sebastian Svensson 01 20.54 6 Waplanspelen Krokom 8-9/8
Olle Forss 01 18.53 5 Öpiadfinaler Krokom 22-23/8
Helmer Halvarsson 03 9.36 8 Waplanspelen Krokom 8-9/8